Mersin'deki Roma yolu, gün yüzüne çıktı - Son Dakika

Mersin'deki Roma yolu, gün yüzüne çıktı

11.09.2020 09:26

Mersin'de Diocaesarea Antik Kenti'nde yer alan Roma yolu, bölgede gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonrası ziyarete açık hale getirildi. Antik Kenti gezmek isteyen ziyaretçiler, Roma yolunda yürüyüş yapabilecek.

Mersin'in Silifke ilçesinde bulunan Diocaesarea Antik Kenti'ndeki Roma yolu temizlenerek, antik kenti gezmek isteyenler için alternatif bir gezi parkuru haline getirildi. Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları sırasında var olan Roma yolu, temizlenerek tekrar gün ışığına çıktı.

ROMA YOLU, BÖLGENİN BAŞKENTİ

Doç. Dr. Aydınoğlu, Roma Yolu ile ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, "Uzuncaburç Antik Kenti bu bölgenin başkenti. Hem dini hem de idari merkez. O yüzden antik dönemde özellikle Helenistik dönemden başlayan süreçte Roma dönemi ve geç antiklerde bölgede bütün yollar buraya bağlanıyor. Bu kutsal alana geliyor. Modern Silifke, modern Erdemli ve Mersin civarındaki bütün yolların burayla bağlantısı var. Bu yollardan biri Kızkalesi'nden geliyor ve Uzuncaburç'a bağlanıyor. Burası Roma yolu olarak bilinen yol ve uzun süredir ormanla kaplı bir yoldu" dedi.

Mersin'deki Roma yolu, gün yüzüne çıktı

ANTİK YOL, YÜRÜYÜŞ PARKURU OLDU

Kültür Bakanlığı ve Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü ile Mersin Valiliği'nin desteğiyle, 2018 yılında bu yolda çalışma başlattıklarını hatırlatan Doç. Dr. Aydınoğlu, "Bu çalışmalar kapsamında yolu temizledik. Bugün görünen hale getirdik. Aynı zamanda Antik Dönemde bu tür yolların etrafları, burası kutsal merkez olduğu için Nekropolis (mezarlık) olarak kullanılır. Bu yolun etrafında da çok sayıda mezar vardı. Biz bunların kazılarını da gerçekleştirdik, 32 mezar açtık. Çok zengin buluntularıyla birlikte. Bunlar da Silifke Müzesinde sergiye hazırlanıyor. Bu mezarlarla birlikte bu yolu bir parkur haline getirdik. Buralara tabelalarla işaretledik. Bugün herkesin gezmesi için hazır hale getirdik. Bugün kısa da olsa yaklaşık 2 kilometrelik bir parkur. Uzuncaburç'a yürümek isterseniz bu yol üzerinden, antik yol döşemeleri üzerinden, ormanlık içinden yürüyebilirsiniz. Uzuncaburç'taki kente modern köye ismini veren kuleye, Uzuncaburç'a, ulaşırsınız. Oradan da bütün antik kenti gezme şansınız olur" diye konuştu.

Mersin'deki Roma yolu, gün yüzüne çıktı
Mersin'deki Roma yolu, gün yüzüne çıktı
Mersin'deki Roma yolu, gün yüzüne çıktı
Mersin'deki Roma yolu, gün yüzüne çıktı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Mersin'deki Roma yolu, gün yüzüne çıktı - Son Dakika

YORUMLAR (1)

Son Dakika

Masumlar Apartmanı'nın 6. bölüm final sahnesi izleyicileri ekrana kilitledi Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Manchester United, deplasmanda Paris Saint Germain'i 2-1 mağlup etti Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Ermenistan'dan bir PKK taktiği daha! Sınır bölgesine Rus bayrakları diktiler Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Doğuş'un gazeteci eşi Xosqedem Hidayetgizi, Karabağ cephesine gitti