Rusya tüm büyük spor etkinliklerinden men edilme riskiyle karşı karşıya - Son Dakika
BBC

Rusya tüm büyük spor etkinliklerinden men edilme riskiyle karşı karşıya

24.09.2019 07:24
Rusya tüm büyük spor etkinliklerinden men edilme riskiyle karşı karşıya, System.String[]

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) bir laboratuvar veri tabanındaki "çelişkiler" nedeniyle, Rusya'nın tüm büyük spor organizasyonlarından men edilebileceği uyarısında bulundu.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) bir laboratuvar veri tabanındaki "çelişkiler" nedeniyle, Rusya'nın tüm büyük spor organizasyonlarından men edilebileceği uyarısında bulundu.

Rusya'ya bu "tutarsızlıkları" açıklaması için üç hafta süre verilirken, bunun olmaması durumunda ülkenin Olimpiyat oyunları ve dünya şampiyonalarından dışlanabileceği belirtildi.

Rusya'nın büyük spor organizasyonlarına ev sahipliği yapamama riskiyle de karşı karşıya olduğu kaydedildi.

WADA Uyum Paneli'nden Jonathan Taylor, BBC Spor'a yaptığı açıklamada "Veri silindiğine dair kayıt var. Rus makamlarının açıklamasının ne olduğunu anlamak zorundayız" dedi.

Rusya, devlet destekli doping programı suzlamasıyla aldığı üç yıllık men cezasının ardından, spor müsabakalarına geri dönme koşulu olarak, Moskova'daki bir laboratuvardaki verileri geçen Ocak ayında teslim etmişti.

Ancak WADA İcra Komitesi "tutarsızlıkların" bulunması üzerine, resmi uyum prosedürünün başlatılığını açıkladı.

Taylor, "Şu anda bu bir tez ama uzmanlar şu anki görüşlerini korursa, uyum değerlendirme komitesi Rusya'ya 'uyumsuz' bildirimi yapılmasını tavsiyesi yapar ve cezalar önerir. Kritik uyumsuzluk bulunursa, bu ambargoların başlangıcı olur ve bunlar arasında Rusya'da spor organizasyonu yapılmaması ve Rus sporcuların dünya şampiyonalarına ve Olimpiyatlara katılamaması da olabilir." dedi.

Taylor aynı zamanda, yeni kurallarla WADA'nın bu cezaları verme yetkisi olduğunu, ancak Rusya'nın temyiz etmesi halinde, son kararı Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) vereceğini söyledi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) WADA'nın doping skandalı nedeniyle Rusya'nın Rio 2016 Olimpiyat Oyunları'ndan men edilmesi tavsiyesini reddetmiş, ancak ülkenin Pyeonchang'taki 2018 Kış Olimpiyatları'na katılmasını engellemiş, Rus sporcular tarafsız olarak yarışmıştı.

Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) Doha'daki Dünya Şampiyonası'nın başlamasından dönt gün önce, Rusya'nın men edilmesi kararını doğruladı.

Ancak Rusya'nın şimdi, gelecek yılki Tokyo Olimpiyatları ve 2022 Dünya Kupası'ndan men edilme riski de bulunuyor.

Rusya tüm büyük spor etkinliklerinden men edilme riskiyle karşı karşıya

Son Dakika Spor Rusya tüm büyük spor etkinliklerinden men edilme riskiyle karşı karşıya - Son Dakika Spor

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Futbolun yaşayan efsaneleri Messi ile Ronaldo, Maradona'ya böyle veda etti Son Dakika! Bakan Koca, sert tedbirlerin sinyalini verdi: Kısıtlamalar gerektiğinde daha da genişletilebilir Çok konuşulacak görüntüler! Selin Ciğerci'nin Tolga Polat ile samimi fotoğrafları ortaya çıktı Uzmanlar araştırdı: Ağız gargarası koronadan korunmak için bilimsel bir çözüm değil, tedbir olabilir