Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı Açıklaması - Son Dakika

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı Açıklaması

25.03.2015 12:20
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı Açıklaması, System.String[]

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, uluslararası mevzuatın bazı tarife ve tarife dışı kısıtlamalara müsaade ettiğini belirterek, "Dünya ticaretine katılan ülkeler, yasal boşluklardan faydalanmayı bırakmalı ve serbest ticareti geliştirme ruhuyla korumacılığın üzerine gitmeye başlamalıdır" ifadelerini kullandı.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, uluslararası mevzuatın bazı tarife ve tarife dışı kısıtlamalara müsaade ettiğini belirterek, "Dünya ticaretine katılan ülkeler, yasal boşluklardan faydalanmayı bırakmalı ve serbest ticareti geliştirme ruhuyla korumacılığın üzerine gitmeye başlamalıdır" ifadelerini kullandı.

Sabancı Holding açıklamasına göre, Türkiye Business 20 (B20) Ticaret Çalışma Grubu'nun, ikinci toplantısı gerçekleştirildi.

Tüm dünyadan 76 şirketin üst düzey temsilcilerinden oluşan Çalışma Grubu'na, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile McGraw Hill Financial'ın ve Uluslararası Ticaret Odası'nın (ICC) Yönetim Kurulu Başkanı Harold McGraw III eş başkanlık ediyor.

Danışmanlık görevini ise The Boston Consulting Group (BCG) ve Peterson Institute for International Economics'in üstlendiği B20 Ticaret Çalışma Grubu, öncelikli olarak B20 ticaret gündemini belirleyip G20 Liderlerinin ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ticaret müzakerecilerinin dikkatlerini ekonomiye en hızlı ve etkili şekilde fayda sağlayacak aksiyonlara odaklamayı hedefliyor.

B20 şirketleri, oy birliği ile DTÖ ülkelerine Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması'nın (TFA) onaylanması için çağrıda bulundu. TFA'nın, dünya gelirine 1 trilyon dolar değerinde katkı sağlamasının yanı sıra, zaman içinde 18 milyonu gelişmekte olan ülkelerde bulunan yaklaşık 21 milyon insana istihdam sağlaması bekleniyor.

B20 Ticaret Çalışma Grubu, TFA'nın ülke bazında ekonomiye ve istihdama sağlayacağı faydayı anlatmak ve böylece anlaşmayı onaylatarak yürürlüğe koydurmak üzere bir çalışma planı oluşturdu. B20 Ticaret Çalışma Grubu eş başkanları Güler Sabancı ve Harold McGraw III da konuya çok önem verdiklerini belirterek sürecin hızlandırılması için çağrıda bulundu.

B20 liderleri ise Aralık 2015'te Nairobi'de gerçekleştirilecek DTÖ Bakanlık Konferansı'na kadar TFA'nın üçte ikisinin onaylanmasının sağlanmasına yönelik olarak kendi hükümetleri ile beraber çalışacaklarını taahhüt etti.

-"Dünya ticaret ülkeleri, yasal boşluklardan faydalanmayı bırakmalı"

Toplantıda konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, uluslararası mevzuatın genel hatlarıyla bazı tarife ve tarife dışı kısıtlamalara müsaade ettiğine işaret ederek, ülkelerin ticareti engelleyebilecek tüm kısıtlamaları geri çekmeleri önem arz etiğini vurguladı.

Sabancı, şöyle devam etti:

"DTÖ'ye göre, tarife dışı engeller tarifelere kıyasla ticareti iki katı kısıtlayarak dünya ticaretinde 100 milyar dolarlık gelir ve 3,8 milyon kişilik istihdam kaybına yol açıyor. Dünya ticaretine katılan ülkeler, yasal boşluklardan faydalanmayı bırakmalı ve serbest ticareti geliştirme ruhuyla korumacılığın üzerine gitmeye başlamalıdır."

ICC Başkanı Harold McGraw III da şunları kaydetti:

"Başta G20 olmak üzere, DTÖ üyesi bütün ülkelerin müzakerecilerinin bu konudaki çabalarının küresel ekonominin büyümesine katkıda bulunmasını sağlamak adına TFA'nın bu yıl aralık ayının ortasına kadar kendi parlamentolarınca onaylanmasını sağlamaları gerekli. Bugüne kadar anlaşmayı onaylayan tek G20 ülkesi ABD. Diğer 19 ülke de Brisbane'de yaptıkları taahhütleri yerine getirmek suretiyle liderlik göstererek, G20'ye ait olmanın sorumluluğunu üstlenmelidirler."

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı Açıklaması - Son Dakika


Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü Rıdvan Dilmen'den, Fatih Terim'e sert eleştiri: Ne gerek vardı, 6-0 mı yeneceksin? 51 yaşındaki Jennifer Lopez, sahne şovuyla Amerikan Müzik Ödülleri'ne damga vurdu Fatih Terim: Ali Sami Yen'de 8-10 dakika vermemek bu kadar zor mu! Yasak Elma'nın Ender'i Şevval Sam, göğüs dekolteli elbisesiyle poz verdi Ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, La Casa de Papel dizisinin kadrosuna dahil oluyor İYİ Parti'de istifa depremi! 5 isim partiyi bombalayarak görevlerini bıraktı