Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Dünya Ticaret Örgütü haberleri, Dünya Ticaret Örgütü son dakika, son dakika Dünya Ticaret Örgütü

Son Dakika Dünya Ticaret Örgütü Haberleri

Son dakika Dünya Ticaret Örgütü haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son dünya ticaret örgütü haberleri anında burada.


 • 01.12.2023 01 Ara 13:41 AB Komisyonu Başkanı: Kirletenler Bedel Ödemeli

  AB Komisyonu Başkanı: Kirletenler Bedel Ödemeli AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, emisyonları azaltmak için karbona bir fiyat konularak kirletenlerin bedelini ödemesi gerektiğini söyledi. Von der Leyen, karbon fiyatlandırmasının piyasa odaklı bir araç olduğunu belirterek, karbon piyasasından sağlanacak gelirlerin iklim değişikliğiyle mücadele alanında inovasyona yatırılabileceğini ifade etti.

 • 30.11.2023 30 Kas 13:19 İş dünyası, Türkiye'nin yüzde 5,9 büyümesini değerlendirdi

  İş dünyası, Türkiye'nin yüzde 5,9 büyümesini değerlendirdi TÜİK'in açıkladığı verilere göre Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 5,9 büyüdü. İş dünyası temsilcileri, üretim ve ihracatın büyümedeki önemine vurgu yaparak, büyümenin dengelenme süreci için olumlu olduğunu belirtti.

 • 27.11.2023 27 Kas 23:15 DTÖ: Küresel mal ticareti yılın ikinci yarısında orta vadeli eğilimine dönecek

  DTÖ: Küresel mal ticareti yılın ikinci yarısında orta vadeli eğilimine dönecek Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), karışık ekonomik veriler ve artan jeopolitik gerilimlere rağmen, küresel mal ticaret hacminin yılın ikinci yarısında kademeli olarak orta vadeli eğilimine döneceğini bildirdi. DTÖ'nün yayımladığı Küresel Mal Ticaret Barometresi Raporu'na göre, mal ticaret hacminin 2023'ün ikinci çeyreğinde yüzde 0,2 artması bekleniyor.

 • 27.11.2023 27 Kas 16:49 Senegal Cumhurbaşkanı: Güvenlik sorunları kalkınmanın önüne geçiyor

  Senegal Cumhurbaşkanı: Güvenlik sorunları kalkınmanın önüne geçiyor Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Afrika'daki güvenlik sorunlarının kıtanın kalkınmasının önüne geçtiğini belirtti. Dakar Uluslararası Afrika'da Barış ve Güvenlik Forumu'nda konuşan Sall, Afrika'nın zengin kaynaklara sahip olmasına rağmen istikrarsızlıkla mücadele ettiğini ve küresel ticari normların kıtayı yoksullaştırdığını ifade etti. Sall, silahlı çatışmaların kalkınma çabalarını baltaladığını ve diyaloga odaklanmanın önemli olduğunu vurguladı.

 • 24.11.2023 24 Kas 13:27 Ticaret Bakanı Bolat, Kocaeli Sanayi Odası meclis toplantısında konuştu Açıklaması

  Ticaret Bakanı Bolat, Kocaeli Sanayi Odası meclis toplantısında konuştu Açıklaması Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Marketler, gıda sektörü, mobilya, konfeksiyon ve en son hazır betoncular ve çimentocularla olan diyaloglarımız ve çalışmalarımızla ciddi fiyat indirimleri uygulanmaya başlandı.

 • 23.11.2023 23 Kas 07:15 Çin ve Uruguay İlişkileri Kapsamlı Stratejik Ortaklığa Yükseltildi

  Çin ve Uruguay İlişkileri Kapsamlı Stratejik Ortaklığa Yükseltildi Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Uruguay Devlet Başkanı Luis Alberto Lacalle Pou ile yaptığı görüşmede, Çin-Uruguay ilişkilerinin 'stratejik ortaklıktan', 'kapsamlı stratejik ortaklığa' yükseltilmesine karar verildiğini açıkladı. İki lider, Kuşak ve Yol işbirliği, ticaret, yatırımlar, dijital ekonomi, yeşil kalkınma, tarım, eğitim, kültür, bilim ve teknolojik inovasyon gibi alanlarda işbirliği anlaşmaları imzaladı.

 • 23.11.2023 23 Kas 04:05 Çin Başbakanı Li Çiang, küresel ekonomik toparlanmada kalkınma işbirliğine öncelik verilmesini çağırıyor

  Çin Başbakanı Li Çiang, küresel ekonomik toparlanmada kalkınma işbirliğine öncelik verilmesini çağırıyor Çin Başbakanı Li Çiang, G20 Liderler Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, küresel ekonomik toparlanmanın zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirterek, G20 ülkelerinin kalkınma işbirliğine öncelik vermesi ve kalkınma sorunlarını siyasileştirmemesi gerektiğini vurguladı. Li, G20 ülkeleri arasında yakın işbirliği, makro ekonomik politikalarda eş güdüm ve gelişmekte olan ülkelerin kaygılarına daha fazla kulak verilmesi gerektiğini söyledi.

 • 22.11.2023 22 Kas 18:06 Putin: Ukrayna ile müzakereleri hiçbir zaman reddetmedik

  Putin: Ukrayna ile müzakereleri hiçbir zaman reddetmedik Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan başkanlığındaki G20 Zirvesi'ne video konferans yoluyla katılarak Ukrayna-Rusya Savaşı'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Putin, Rusya'nın Ukrayna ile barış görüşmelerini hiçbir zaman reddetmediğini ve müzakere sürecinden çekilenin Ukrayna olduğunu belirtti. Ayrıca Putin, uluslararası işbirliğine vurgu yaparak Dünya Ticaret Örgütü'nün yeniden aktif bir rol üstlenmesi gerektiğini ifade etti.

 • 18.11.2023 18 Kas 09:46 APEC Ekonomi Liderleri Toplantısı'nda Golden Gate Deklarasyonu kabul edildi

  APEC Ekonomi Liderleri Toplantısı'nda Golden Gate Deklarasyonu kabul edildi 30. Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Ekonomi Liderleri Toplantısı, San Francisco'da gerçekleştirilen ve Golden Gate Deklarasyonu'nun kabul edilmesiyle sona erdi. Deklarasyonda, herkes için dirençli ve sürdürülebilir bir gelecek yaratılması hedefleniyor. Liderler, sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, enerji dönüşümü ve kapsayıcı ekonomiler inşa etme konularına odaklandı. APEC ekonomileri, bölgesel inisiyatiflere katılımı artırmak için kapasite geliştirme ve teknik işbirliği çabalarını arttırmaya kararlı olduklarını belirtti.

 • 17.11.2023 17 Kas 17:56 Çin Ticaret Bakanlığı, Avrupa Komisyonu'nun elektrikli araç soruşturmasını eleştirdi

  Çin Ticaret Bakanlığı, Avrupa Komisyonu'nun elektrikli araç soruşturmasını eleştirdi Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü, Avrupa Komisyonu'nun Çin'in elektrikli araçlarına yönelik devam eden sübvansiyon karşıtı soruşturmasının adil olmadığını ve DTÖ kuralları ile AB yasalarının ihlal edilmiş olabileceğini belirtti. Sözcü, örnekleme uygulamasının Çinli elektrikli araç işletmelerine ayrımcılık içerdiğini ve soruşturma sonuçlarını çarpıtacağını ifade etti. Çin Ticaret Bakanlığı, AB'yi DTÖ kurallarına ve AB yasalarına uymaya, yanlış uygulamalarını düzeltmeye ve ilgili işletmelerin haklarını korumaya çağırdı.

 • 10.11.2023 10 Kas 15:45 Büyük Önder Atatürk, Avrupa'da anıldı

  Büyük Önder Atatürk, Avrupa'da anıldı Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 85. yılında, Avrupa'daki temsilciliklerde törenle anıldı.

 • 09.11.2023 09 Kas 14:35 Çin, Estonya'yı Tayvan'ın temsil ofisi açma planı konusunda uyardı

  Çin, Estonya'yı Tayvan'ın temsil ofisi açma planı konusunda uyardı Çin'in Baltık ülkesi Estonya'yı, Çin'in egemenlik ihtilafı içinde olduğu Tayvan'ın, başkent Tallin'de temsil ofisi açma planına dair uyardığı bildirildi. Estonya gazetesi Postimees'in haberine göre, Çin'in Tallin Büyükelçisi Guo Şiaomey, Estonya-Çin Parlamento Grubu Başkanı Toomas Kivimagi ile görüşmesinde Tayvan temsil ofisinin kurulması halinde ülkeyi terk edebileceğini söyledi.

 • 08.11.2023 08 Kas 15:48 İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Küresel Ekonomide Parçalanma Baskısına Dikkat Edilmeli

  İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Küresel Ekonomide Parçalanma Baskısına Dikkat Edilmeli İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna Savaşı gibi şoklarla karşılaşması sonrası küresel ekonomide yeni blokların oluştuğuna işaret ederek, finansal istikrar açısından ortak bir kamu politikası hedefinin güçlü bir şekilde ifade edilmesi ve bunun etkin şekilde koordine edilmesi gerektiğini belirtti. Bailey, enflasyonun düşmesini beklediklerini ve para politikasının uzun bir süre daha kısıtlayıcı olması gerektiğini söyledi. Ayrıca, küresel ekonomideki parçalanmanın finansal sistemin istikrarı için risk oluşturduğunu vurguladı.

 • 06.11.2023 06 Kas 13:02 Ticaret Bakanı Bolat, ekim ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı: (2)

  Ticaret Bakanı Bolat, ekim ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı: (2) Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ihracatçıya bu yılın 10 ayında toplam 8 milyar lira destek ödemesi yaptıklarını belirterek, "Dünya Ticaret Örgütü anlaşma ve şartlarına uygun olarak hazırlanan bu destek modülleri, önümüzdeki yıl artarak devam edecek.

 • 06.11.2023 06 Kas 11:05 Küresel ticaret, ekonomiye ilişkin belirsizlikler ve jeopolitik gerilimlerin baskısı altında

  Küresel ticaret, ekonomiye ilişkin belirsizlikler ve jeopolitik gerilimlerin baskısı altında Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Başekonomisti Ralph Ossa, yüksek enflasyon, sıkı para politikası ve ekonomideki durgunluğun küresel ticaretteki büyümeyi baskıladığını belirterek, jeopolitik gerilimler nedeniyle enerji arzında kesinti yaşanmasına yönelik risklerin dünya ticaretindeki...

 • 03.11.2023 03 Kas 14:33 Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile video konferans görüşmesi yaptı

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile video konferans görüşmesi yaptı Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, ikili ilişkiler, ekonomik işbirliği, Hamas'ın İsrail'e yönelik terör saldırısı ve bölgedeki mevcut durum ile Rusya'nın Ukrayna savaşının sonuçları ele alındı. Şi ve Scholz, nükleer bir savaşa girilmemesi gerektiğini ve böyle bir durumda asla kazanılamayacağını vurguladı.

 • 01.11.2023 01 Kas 14:19 Ticaret Bakanlığının 2024 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

  Ticaret Bakanlığının 2024 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ticaret Bakanı Ömer Bolat, katma değerli ürün ihracatında artış yaşandığını belirterek, "Geçen yıl yüzde 36,9 olan orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürün ihracatının payı, bu yılın ilk 9 ayında yüzde 40,3'e yükseldi.

 • 01.11.2023 01 Kas 13:34 Manisa'nın iş dünyası bir araya geldi

  Manisa'nın iş dünyası bir araya geldi Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ekim ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi.

 • 01.11.2023 01 Kas 13:20 Bakan Bolat: Fahiş fiyata 90 milyon lira ceza uygulandı

  Bakan Bolat: Fahiş fiyata 90 milyon lira ceza uygulandı TİCARET Bakanı Ömer Bolat, fahiş fiyat artışlarına yönelik 81 ilde piyasa gözetim ve denetim faaliyetlerinin devam ettiğini belirterek, "Bu kapsamda 2023'te 9 bin 761 firma ve 44 bin 802 ürün denetlenmiştir.

 • 31.10.2023 31 Eki 12:12 Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı dolayısıyla Cenevre'de resepsiyon düzenlendi

  Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı dolayısıyla Cenevre'de resepsiyon düzenlendi İsviçre'nin Cenevre kentinde Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilciliği, Dünya Ticaret Örgütü nezdindeki Daimi Temsilciliği ve Cenevre Başkonsolosluğunca Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla resepsiyon düzenlendi.

 • 28.10.2023 28 Eki 13:21 Çin, 2024 yılında devlet dışı şirketlere 243 milyon ton ham petrol ithalatı izni veriyor

  Çin, 2024 yılında devlet dışı şirketlere 243 milyon ton ham petrol ithalatı izni veriyor Çin Ticaret Bakanlığı, Çin'deki devlet dışı şirketlerin 2024 yılında toplam 243 milyon ton ham petrol ithal etmesine izin verildiğini duyurdu. Bu, 2023 yılında izin verilen miktarla aynı oldu. Bakanlık, yaptığı açıklamada, Çin'in mal ithalat ve ihracatı yönetimine ilişkin yönetmeliklerine ve ülkenin ilgili Dünya Ticaret Örgütü taahhütlerine uygun olarak devlet dışı şirketler için başvuru kriterlerini ve ilgili prosedürleri de yayımladı.

 • 27.10.2023 27 Eki 03:53 Çin'de 2013-2023 yıllarında görev yapan eski Başbakan Li Kıçiang'ın 68 yaşında kalp krizinden hayatını kaybettiği bildirildi.

  Çin'de 2013-2023 yıllarında görev yapan eski Başbakan Li Kıçiang'ın 68 yaşında kalp krizinden hayatını kaybettiği bildirildi. Çin'de 2013-2023 yıllarında görev yapan eski Başbakan Li Kıçiang'ın 68 yaşında kalp krizinden hayatını kaybettiği bildirildi.

 • 26.10.2023 26 Eki 14:24 Almanya'da Şirketlerin İhracat Beklentisi Ekimde İyileşti

  Almanya'da Şirketlerin İhracat Beklentisi Ekimde İyileşti Almanya'da şirketlerin ihracat beklentisi, önceki ay yaşanan gerilemenin ardından ekimde iyileşme gösterdi. Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) tarafından yapılan ankete göre, Sanayi İhracat Beklenti Endeksi ekimde 3,9 puan artarak eksi 6,9 puana yükseldi. Ancak birçok şirket uluslararası pazarlarda rekabet gücünün azaldığını ve temkinli olmaya devam ettiklerini belirtiyor.

 • 24.10.2023 24 Eki 15:40 Emlak ve oto satışlarında manipülasyon çabalarına ağır cezalar geliyor

  Emlak ve oto satışlarında manipülasyon çabalarına ağır cezalar geliyor Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 1 Kasım'da yürürlüğe girecek yönetmelikle emlak ve oto satışlarında sahte isim ve hesaplarla fiyatları yükseltmek için yapılan manipülatif çabaların ağır cezalandırılacağını açıkladı. Bolat, Türkiye'nin dış ticaretinde iyi bir performans sergilediğini belirtirken, hedeflerinin hizmet ihracatında 100 milyar doları aşmak olduğunu söyledi. Ayrıca, piyasalarda gözetleme, stokçuluk ve haksız piyasa işlemlerini denetleme ve cezalandırma görevini etkin şekilde yerine getirdiklerini vurguladı.

 • 24.10.2023 24 Eki 15:19 Bakan Bolat: Emlak ve otomobil satışlarında sahte hesaplarla fiyatları yükseltenleri ağır cezalandıracağız

  Bakan Bolat: Emlak ve otomobil satışlarında sahte hesaplarla fiyatları yükseltenleri ağır cezalandıracağız Ticaret Bakanı Ömer Bolat, emlak ve otomobil satışlarında sahte isimlerle, fake hesaplarla, fiyatları yükseltmek için yapılan manipülatif çabaları ağır cezalandıracaklarını belirterek, "Bunları yayınlayan ilan siteleri bu cezalardan sorumlu olacak. Buna göre programlar hazırlamaları gerekiyor. Elemanlarını hazırlamaları gerekiyor. Bu yönetmelik kesinlikle uzatılmayacak 1 Kasım'da yürürlükte olacak" dedi.

 • 22.10.2023 22 Eki 13:14 Çin ve Avustralya, Anlaşmazlıkları Çözmek İçin Uzlaştı

  Çin ve Avustralya, Anlaşmazlıkları Çözmek İçin Uzlaştı Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü, Çin ve Avustralya'nın Dünya Ticaret Örgütü çerçevesinde şarap ve rüzgar kuleleri gibi anlaşmazlıkları çözmek için uzlaştığını açıkladı. İki ülkenin önemli ticaret ortakları olduğunu vurgulayan sözcü, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin istikrarlı ve sağlam şekilde gelişmesini teşvik etmek için Avustralya ile birlikte çalışmaya istekli olduklarını belirtti.

 • 21.10.2023 21 Eki 01:25 ABD-AB Zirvesi'nden İsrail'e tam destek! Putin'e ise tepkililer

  ABD-AB Zirvesi'nden İsrail'e tam destek! Putin'e ise tepkililer Avrupa Birliği ve ABD liderlerinin, 27'nci zirve toplantısı sonucunda yapılan ortak açıklamada, İsrail'in yaşadığı saldırılar karşısında kendisini savunma hakkı bulunduğu belirtildi. Rus lider Putin'e ise Ukrayna savaşı nedeniyle tepki gösterildi.

 • 06.10.2023 06 Eki 06:19 Çin, AB'nin elektrikli otomobil sübvansiyon soruşturmasından rahatsız

  Çin, AB'nin elektrikli otomobil sübvansiyon soruşturmasından rahatsız Çin Ticaret Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin (AB) elektrikli otomobillere yönelik sübvansiyon soruşturması başlatmasından rahatsızlık duyduğunu açıkladı. Çin, soruşturma kararının yeterli delile dayanmadığını ve Dünya Ticaret Örgütü'nün düzenlemeleriyle uygun olmadığını savundu. AB makamlarının müzakere için yeterli süre tanımadığı ve Çin'in çıkarlarını korumadığı belirtilen açıklamada, Çin'in soruşturma sürecini yakından takip edeceği vurgulandı. Çin Otomobil Üreticileri Birliği (CAAM) ise soruşturmayı açık bir korumacılık girişimi olarak nitelendirerek, küresel sanayi ve tedarik zincirlerine zarar vereceğini savundu.

 • 05.10.2023 05 Eki 17:25 DTÖ, 2023 için küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisini düşürdü

  DTÖ, 2023 için küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisini düşürdü Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), savaş, yüksek enflasyon ve faiz nedeniyle 2023 için küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisini yüzde 0,8'e düşürdü. DTÖ'nün ekim ayı raporuna göre, küresel ticaretin yavaşlaması geniş tabanlı ve demir-çelik, Telekom ekipmanları ve tekstil gibi birçok ülke ve ürünü etkiliyor. DTÖ Genel Direktörü, ticaretteki yavaşlamanın dünya çapında insanların yaşam standartlarını olumsuz etkileyebileceğini belirtirken, DTÖ Başekonomisti ise jeopolitik gerilimlere dikkat çekerek, ticaretin yeniden canlanması için tetikte olunması gerektiğini söyledi.

 • 05.10.2023 05 Eki 10:31 Çin, Avrupa'nın Çin yapımı elektrikli araçlara yönelik soruşturmasından rahatsız

  Çin, Avrupa'nın Çin yapımı elektrikli araçlara yönelik soruşturmasından rahatsız Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü, Avrupa Komisyonu'nun Çin yapımı elektrikli binek araçlara yönelik sübvansiyon karşıtı soruşturma başlatma kararından son derece rahatsız olduklarını kaydetti. Sözcü, soruşturmanın yeterli kanıtlara dayanmadığını ve Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uymadığını belirtti. Çin, Avrupa'yı ticari çözüm tedbirlerini ihtiyatlı kullanmaya çağırdı ve Çin-AB elektrikli araç endüstrisinin ortak gelişimi için adil bir pazar ortamının yaratılmasını teşvik ettiğini vurguladı.

 • 03.10.2023 03 Eki 20:13 Kaptan Mustafa Can: Navlun avantajı tekrar aynı seviyeye gelmeli

  Kaptan Mustafa Can: Navlun avantajı tekrar aynı seviyeye gelmeli Kaptan Mustafa Can, pandemi sonrası navlunda yaşanan avantaj kaybının geriye döndürülmesi gerektiğini belirtti. Türkiye'nin ihracatının zor günler bekleyebileceğini ifade eden Can, devletin bu konuya önlem alması gerektiğini söyledi. Ayrıca, yabancı sermayenin Türkiye'ye girişinin sağlanması gerektiğini vurguladı. Can ayrıca çıkardığı liderlik kitabıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

 • 03.10.2023 03 Eki 13:18 Kaptan Mustafa Can: Navlun avantajı geriye döndürülmeli

  Kaptan Mustafa Can: Navlun avantajı geriye döndürülmeli Kaptan Mustafa Can, pandemiden sonra navlunda kaybedilen avantajın tekrar geriye getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'nin ihracatta zor günler bekleyebileceğini belirtti. Ayrıca, yabancı sermayenin Türkiye'ye girişinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

 • 03.10.2023 03 Eki 13:11 Polonya, Ukrayna ve Litvanya arasında tahıl transit anlaşması

  Polonya, Ukrayna ve Litvanya arasında tahıl transit anlaşması Polonya, Ukrayna ve Litvanya tarım bakanları, ürün denetimlerinin Polonya sınırından Litvanya limanlarına aktarılması suretiyle Ukrayna tahılının, Polonya üzerinden transit geçişini kolaylaştıracak bir anlaşmaya vardı. Buna göre, Ukrayna'dan gönderilen tahıl, Polonya üzerinden transit şekilde daha hızlı geçecek ve denetim artık Polonya yerine Litvanya'daki limanlarda yapılacak. Anlaşma, Polonyalı çiftçiler, Ukrayna, Avrupa Birliği ve tüm dünya için olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

 • 03.10.2023 03 Eki 00:17 Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Kiev'deki AB Dışişleri Bakanları toplantısına katılmadı

  Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Kiev'deki AB Dışişleri Bakanları toplantısına katılmadı Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Kiev'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları toplantısına katılmamasının Polonya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerde yaşanan gerilemeden kaynaklandığını söyledi. Rau, sağlık nedenleri de dahil olmak üzere birçok nedenden ötürü Varşova'da kalmak zorunda olduğunu ifade etti. Ülkeler arasındaki ilişkilerde değişiklikler olabileceğine dikkati çeken Rau, toplantıdaki yokluğunun bunun bir ifadesi olduğunu belirtti.

 • 29.09.2023 29 Eyl 14:39 AB'nin Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması 1 Ekim'de Yürürlüğe Giriyor

  AB'nin Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması 1 Ekim'de Yürürlüğe Giriyor Avrupa Birliği'nin (AB), kendi ürünleri için ödenen karbon fiyatı ile ithal mallar için ödenen karbon fiyatını eşitlemeye yönelik Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması'nın (CBAM) raporlama şartı getiren geçiş aşaması 1 Ekim'den itibaren yürürlüğe girecek. AB Komisyonu, sınırda karbon vergisi uygulanmasını içeren CBAM'da geçiş aşamasının 1 Ekim'de uygulamaya gireceğini duyurdu. CBAM, yerli ürünler ile ithal ürünler arasındaki karbon fiyatını eşitleyerek üretimin AB'den daha düşük yeşil standartlara sahip ülkelere kaymasını veya AB ürünlerinin daha karbon yoğun ithal ürünlerle ikame edilmesini önlemeyi hedefliyor. Geçiş aşamasında CBAM'ın çimento, demir-çelik, alüminyum, gübre, elektrik ve hidrojen ithalatına uygulanacağı belirtilirken, AB ithalatçılarının bu ürünlerin hacmini ve sera gazı emisyon miktarını raporlamak zorunda kalacağı ifade edildi.

 • 27.09.2023 27 Eyl 23:19 Bakan Bolat: "İkinci el araç fiyatlarında yüzde 10-15 oranında düşüşler var"

  Bakan Bolat: 'İkinci el araç fiyatlarında yüzde 10-15 oranında düşüşler var' Bakan Bolat: "İkinci el araç fiyatlarında yüzde 10-15 oranında düşüşler var" Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ikinci el araç piyasasına ilişkin, "Sahte ilanlara ilişkin ağır cezai muayedeler uygulayacağımız yönetmelik değişiklikleri yaptık, bunların neticesini görmeye başladık.

 • 27.09.2023 27 Eyl 19:20 Xi Jinping, DTÖ reformuna aktif şekilde katılma çağrısı yaptı

  Xi Jinping, DTÖ reformuna aktif şekilde katılma çağrısı yaptı Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) reformuna aktif şekilde katılma ve üst düzey dışa açılımı yönetme kabiliyetini iyileştirme çabalarının altını çizdi. Xi, DTÖ'nün çok taraflılığın önemli bir ayağı ve küresel ekonomi yönetişimi için önemli bir platform olduğunu kaydederek, DTÖ reformlarına ve uluslararası ekonomi ve ticaret kurallarına tam olarak katılma çağrısında bulundu.

 • 27.09.2023 27 Eyl 12:22 Polonya Tarım Bakanı, Ukrayna'ya DTÖ şikayetini geri çekmesi için çağrıda bulundu

  Polonya Tarım Bakanı, Ukrayna'ya DTÖ şikayetini geri çekmesi için çağrıda bulundu Polonya Tarım Bakanı Robert Telus, Ukrayna'ya, Varşova aleyhine Dünya Ticaret Örgütüne (DTÖ) yaptığı şikayeti geri çekmesi için çağrıda bulundu. Telus, Ukrayna'dan gelen tahılın Polonya pazarına giremeyeceğini belirtti ve Ukrayna'ya tarım ürünleri ithalatına uyguladığı ambargonun uzatılması nedeniyle yaptığı şikayeti geri çekmesini istedi. Telus, Ukrayna tahılının Avrupa'ya geçebilmesi için işbirliği mekanizmalarının kurulması gerektiğini vurguladı.

 • 27.09.2023 27 Eyl 12:04 Bakan Bolat: "İkinci el araç fiyatlarında yüzde 10-15 oranında düşüşler var"

  Bakan Bolat: 'İkinci el araç fiyatlarında yüzde 10-15 oranında düşüşler var' Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ikinci el araç piyasasına ilişkin, "Sahte ilanlara ilişkin ağır cezai muayedeler uygulayacağımız yönetmelik değişiklikleri yaptık, bunların neticesini görmeye başladık.

 • 26.09.2023 26 Eyl 09:53 Çin-AB Üst Düzey Ekonomik ve Ticari Diyaloğu Verimli Geçti

  Çin-AB Üst Düzey Ekonomik ve Ticari Diyaloğu Verimli Geçti Çin Ticaret Bakanlığı, 10. Çin-AB Üst Düzey Ekonomik ve Ticari Diyaloğu'nun faydalı, samimi ve verimli geçtiğini bildirdi. İki taraf, makroekonomik politika koordinasyonu, işbirliği, iş ortamının iyileştirilmesi, Dünya Ticaret Örgütü reformu ve mevzuata ilişkin işbirliği konularında sonuçlara ve fikir birliğine ulaştı. Çin ve AB'nin diyalog ve işbirliğinin önemli olduğu vurgulandı ve iki tarafın liderleri, küresel kalkınmaya yönelik güven oluşturmak için ikili işbirliğinde ilerlemeyi teşvik etmek istediklerini belirtti.

 • 22.09.2023 22 Eyl 15:39 Polonya Cumhurbaşkanı Ukrayna ile Tahıl Krizini Çözmeleri Gerektiğini Belirtti

  Polonya Cumhurbaşkanı Ukrayna ile Tahıl Krizini Çözmeleri Gerektiğini Belirtti Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Ukrayna ile yaşanan tahıl krizinin kendi aralarında çözmeleri gereken bir mesele olduğunu belirterek, ilişkileri önemli ölçüde etkilemeyeceğine inandığını söyledi. Duda, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne katılma arzusunu desteklediklerini ve ülkenin ekonomik ilerlemesine yardımcı olmak için çaba gösterdiklerini vurguladı. Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ise ülkesinin Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğini ancak çiftçilerini de koruması gerektiğini belirtti.

 • 22.09.2023 22 Eyl 08:05 Polonya-Ukrayna tahıl krizi dünyayı nasıl etkileyecek?

  Polonya-Ukrayna tahıl krizi dünyayı nasıl etkileyecek? Polonya, tahıl anlaşmazlığı nedeniyle Ukrayna'ya silah yardımını durduracağını açıkladı.

 • 21.09.2023 21 Eyl 21:37 Litvanya Cumhurbaşkanı Polonya ve Ukrayna'yı çözüme davet etti

  Litvanya Cumhurbaşkanı Polonya ve Ukrayna'yı çözüme davet etti Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Polonya ve Ukrayna arasındaki gerilimi çözmeye çağırarak, açık diyalog yoluyla sorunların çözülebileceğini belirtti. Polonya'nın Ukrayna'ya uyguladığı tahıl ithalatı ambargosu ve Ukrayna'nın Rusya'ya fayda sağlamakla suçlanması nedeniyle gerginlik artmıştı. Litvanya Cumhurbaşkanı, Lublin Üçgeni olarak birlikte durduklarını ve kolaylaştırıcı olmaya hazır olduklarını ifade etti.

 • 21.09.2023 21 Eyl 16:51 Ukrayna ve Polonya Tarım Bakanları İthalat Yasağı Konusunu Görüştü

  Ukrayna ve Polonya Tarım Bakanları İthalat Yasağı Konusunu Görüştü Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Mykola Solskiy ile Polonya Tarım Bakanı Robert Telus, Ukrayna tarım ürünlerine getirilen ithalat yasağı konusunu telefonda görüştü. Görüşmede, Ukrayna tahılı ithalatına getirilen yasağın ele alındığı ve her iki ülkenin çıkarlarını dikkate alan bir çözüm bulunması konusunda mutabakata varıldığı belirtildi. Polonya tarafı, Ukrayna'nın tahıl ihracatıyla ilgili planını analiz edecek ve buna yönelik teklifler hazırlayacak.

 • 21.09.2023 21 Eyl 11:49 Polonya, Ukrayna'ya daha fazla silah göndermeyeceğini açıkladı

  Polonya, Ukrayna'ya daha fazla silah göndermeyeceğini açıkladı Polonya, Ukrayna'ya uygulanan tahıl ambargosunu kaldırmaması nedeniyle eleştirilen Kiev yönetimi tarafından tepki gördü. Polonya, bu tepkilere karşılık olarak Ukrayna'ya daha fazla silah göndermeme kararı aldı. Ukrayna ile Polonya arasındaki ilişkiler, Ukrayna tahılı konusundaki tartışmalar nedeniyle bozuldu. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, ülkesinin kendi savunmasına öncelik verme kararı aldığını ve Ukrayna'ya silah sevkiyatını durduracaklarını açıkladı. Polonya'nın Ukrayna'ya daha önce gönderdiği silahlar arasında tanklar, füze sistemleri ve kasklar bulunuyor. Bu adım, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki konuşmasının ardından geldi. Zelenskiy, Avrupa'daki bazı kesimleri tahıl ihracatı konusunda Rusya'ya fayda sağlamakla suçladı. Polonya'nın Ukrayna'ya silah göndermeme kararı, Ukrayna'nın Polonya, Macaristan ve Slovakya'yı Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet etmesine neden oldu.

 • 21.09.2023 21 Eyl 11:14 AB'nin Çinli elektrikli otomobillere yönelik soruşturması ticari çatışma riskini artırdı

  AB'nin Çinli elektrikli otomobillere yönelik soruşturması ticari çatışma riskini artırdı Avrupa Birliği'nin (AB), Çin'den Birlik üyesi ülkelere ithal edilen elektrikli otomobillerin "piyasayı bozduğunu" gerekçe göstererek soruşturma başlattığını duyurmasının ardından Çin ile yeni bir ticaret çatışması yaşanacağına ilişkin endişeler artıyor.

 • 21.09.2023 21 Eyl 11:06 Polonya, Ukrayna'ya silah sevkiyatını durdurdu

  Polonya, Ukrayna'ya silah sevkiyatını durdurdu Polonya, Ukrayna'ya tarım ürünleri ithalatı nedeniyle yaşanan gerginlik sonrasında silah sevkiyatını durdurduğunu açıkladı. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, ülkenin kendi silahlanmasına odaklanacağını belirtti. Ukrayna'nın en büyük destekçisi ve silah tedarikçisi olan Polonya'nın bu kararı, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin BM Genel Kurulu'ndaki sözleri ve tahıl ithalatı gerginliğiyle bağlantılı olarak alındı.

 • 20.09.2023 20 Eyl 19:19 Polonya, Ukrayna Büyükelçisini çağırdı

  Polonya, Ukrayna Büyükelçisini çağırdı Polonya, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin Avrupa'daki bazı ülkelerin Ukrayna tahılına ambargo uygulayarak Rusya'ya destek oldukları sözleri üzerine Ukrayna'nın Varşova Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Polonya'nın güçlü protestosunun dile getirildiği bildirildi.

 • 20.09.2023 20 Eyl 18:38 Polonya, Ukrayna Büyükelçisini AB Tahıl Ambargosu Protestosu İçin Çağırdı

  Polonya, Ukrayna Büyükelçisini AB Tahıl Ambargosu Protestosu İçin Çağırdı Polonya, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin AB'ye tahıl sevkiyatına ambargo uygulanmasına ilişkin sözlerini protesto etmek amacıyla Ukrayna'nın Varşova Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Ukrayna Büyükelçisine güçlü bir protesto iletti ve iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların çözümü için uygun yöntemlerin çok taraflı forumlarda baskı yapmak ya da uluslararası mahkemelere şikayette bulunmak olmadığını belirtti. Polonya hükümeti, attığı adımların Polonyalı çiftçilerin çıkarlarını korumayı amaçladığını ve ulusal, AB ve uluslararası hukuka uygun olduğunu vurguladı. Zelenskiy'nin BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Macaristan, Polonya ve Slovakya'nın Ukrayna tarım ürünlerinin ithalatına getirdiği kısıtlamalara göndermede bulunmasıyla başlayan gerilim, AB Komisyonunun Ukrayna'dan tahıl ambargosunu uzatmaması ve Macaristan, Polonya ve Slovakya'nın Ukrayna'dan tahıl ithalatını yasaklamasıyla devam etmektedir. Polonya Başbakanı ise Ukrayna'nın Dünya Ticaret Örgütü nezdinde açtığı davayı kabul etmeyeceklerini ve ithalat yasağını artırabileceklerini belirtmiştir.

 • 19.09.2023 19 Eyl 17:48 Biden: "ABD, İsrail ve Filistin arasında, 'iki halk için iki devlet' hedefiyle adil ve kalıcı barışı desteklemeye devam edecek"

  Biden: 'ABD, İsrail ve Filistin arasında, 'iki halk için iki devlet' hedefiyle adil ve kalıcı barışı desteklemeye devam edecek' Biden: "ABD, İsrail ve Filistin arasında, 'iki halk için iki devlet' hedefiyle adil ve kalıcı barışı desteklemeye devam edecek"

Advertisement