Satürn Halkaları Ne İşe Yarıyor? - Son Dakika

Satürn Halkaları Ne İşe Yarıyor?

08.06.2021 14:07
Satürn Halkaları Ne İşe Yarıyor?, System.String[]

Satürn ismini Roma mitolojisindeki Tarım Tanrısı'dan alan gezegen. Satürn'ü ilginç kılan ise etrafındaki halkaları. Peki "Satürn'ün halkları nasıl oluştu?

Satürn ismini Roma mitolojisindeki Tarım Tanrısı'dan alan gezegen. Satürn'ü ilginç kılan ise etrafındaki halkaları. Peki "Satürn'ün halkları nasıl oluştu? Dünya'mızın neden bir halkası yok?" gibi sorulara bu yazıda cevap bulacaksınız.

Satürn bir tane halkası yoktur. Satürn'ün toplam 7 tane halkası vardır. (Ana halkaları A, B ve C olarak adlandırılırken; diğer halkalar D, E, F ve G olarak adlandırılıyor.) Satürn'ün halkaları kaya parçalarından ve buzlardan oluşmaktadır.

Bu kaya parçalarından bazıları ufak bir taş boyutunda bazıları ise bir otobüs büyüklüğündedir. Satürn'ün halkaların büyük bölümü buzullardan oluşmaktadır.

UYDULAR İLK TEZİ ÇÜRÜTTÜ

Satürn'ün halkalarının yaşlarını bilinmiyor. Ama halklarındaki yoğun buzun Güneş'in oluşumundan önce oluştuğu tahmin ediliyor. Satürn'ün uydusu Titan'da araştırmalar yapan Cassini uydusu Satürn'ün halkasında bilgiler verdi. Satürn'ün yaklaşık 60 kadar uydusu var.

Satürn halkalarının oluşumu ile iki teori vardır. İlki Satürn'ün halkalarıyla birlikte oluştuğu teorisidir. Ancak bu teoriyi Satürn'e giden Cassini ve Voyager uyduları çürüttü. Çünkü Satürn halklarını oluşturan cisimler zamanla yok olmakla yerine yenileri gelmektedir. Diğer teori ise Satürn yörüngesine giren bir asteroidin Satürn'ün bir uydusuna çarpıp tamamen parçalamasıyla halkların oluşmasıdır.

Satürn Halkaları Ne İşe Yarıyor?

Son Dakika Teknoloji Satürn Halkaları Ne İşe Yarıyor? - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Ali Koç, Attila Szalai'yi 20 milyon euronun altına satmayacak 00:41 Ali Koç, Attila Szalai'yi 20 milyon euronun altına satmayacak Veyis Ateş'ten suç duyurusu açıklaması: Avukatlar hazırlık yapıyor 00:27 Veyis Ateş'ten suç duyurusu açıklaması: Avukatlar hazırlık yapıyor Mehmetçik'ten büyük kahramanlık! Arkadaşları zarar görmesin diye bombayı iki ayağının arasında patlattı 23:49 Mehmetçik'ten büyük kahramanlık! Arkadaşları zarar görmesin diye bombayı iki ayağının arasında patlattı
Sergen Yalçın anlaşmasında dikkat çeken detay! Feyyaz Uçar, yönetimle görüşmesi için ikna etti 23:23 Sergen Yalçın anlaşmasında dikkat çeken detay! Feyyaz Uçar, yönetimle görüşmesi için ikna etti Siyah mayosuyla objektiflere takılan Nurgül Yeşilçay'ın fazla kiloları gözden kaçmadı 22:00 Siyah mayosuyla objektiflere takılan Nurgül Yeşilçay'ın fazla kiloları gözden kaçmadı Yeni imajını paylaşan Tarkan, gündeme bomba gibi düştü 21:16 Yeni imajını paylaşan Tarkan, gündeme bomba gibi düştü
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan yeni swap anlaşmaları sinyali: 4 ülkeyle görüşüyoruz 20:09 Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan yeni swap anlaşmaları sinyali: 4 ülkeyle görüşüyoruz Ünlü oyuncu Fahriye Evcen'in sauna pozu ortalığı yıktı geçti 19:38 Ünlü oyuncu Fahriye Evcen'in sauna pozu ortalığı yıktı geçti
Advertisement