Seher'in Kadınları" Adıyaman'da Sahnelendi - Son Dakika

Seher'in Kadınları" Adıyaman'da Sahnelendi

2 yıl önce

Adıyaman'da "Seher'in Kadınları" adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

Seher'in Kadınları

Adıyaman'da "Seher'in Kadınları" adlı tiyatro oyunu sahnelendi.


Kalkınma Bakanlığı, Sosyal Destek Programı (SODES) tarafından finanse edilen Adıyaman Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen "Diriliş Adıyaman" adlı projenin açılış programında "Seher'in Kadınları" adlı tiyatro gösterisi Türkiye Petrolleri Konferans Salonunda yapıldı.


Tiyatro etkinliğinde, Milli Mücadelenin kadın kahramanı Üsteğmen Kara Fatma'nın hikayesinin anlatıldığı tiyatro oyunu öğrencilere ücretsiz sahnelendi.


Tiyatro oyuncuları Nazlı Çığa, Cüneyt İngiz ve Soner Türker tarafından sahnelenen tek perdelik oyun, kocası Sarıkamış'ta şehit düşen Fatma Seher'in gönüllü intikamcı birliği kurarak, savaş yıllarında ülkeye verdiği desteğin yanı sıra ülke savunmasında üstlendiği aktif görevler o dönemin ruhuna uygun olarak sahnelendi.

Oyunun sonlarına doğru başta Özgecan olmak üzere Türkiye'de öldürülen kadınların fotoğraflarının yer aldığı slayt gösterilerek, kadına karşı şiddetin bitirilmesi istendi.


Yaklaşık bir saat süren tiyatro oyunu, izleyicilerden büyük alkış aldı.


Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, yaptığı konuşmada, bugünkü kadınların Milli Mücadele dönemindeki kadınlardan daha aktif ve fedakar olduğunu söyledi.


İl Emniyet Müdürü Metin Alper ise tiyatro etkinliğinin düzenlenmesinde Toplum Destekli Şube Müdürlüğü ekiplerinin büyük emeğinin olduğunu belirtti.


Tiyatro ekibinin beş gün boyunca Türkiye Petrolleri Konferans Salonu'nda izleyicilerle buluşacağını ifade eden Alper, "Bugünkü gösteri çok coşkuluydu. Hepinize katılımlardan dolayı teşekkür ederim. Kahramanlıklarla dolu bir geçmişimiz var. Biz de bu geçmişe sırtımızı dayayıp önümüze konan hedeflere yürümek için bu kahramanlıkları unutmamak lazım." dedi.


Konuşmaların ardından Kutlu ve Alper, tiyatro ekibine plaket verdi.

Haber Yayın Tarihi: 18.12.2017 12:27 Kaynak: AASon Dakika

Tecavüzcüsünü öldüren Rus kadınlar artık hapis cezası almayacak
İmamoğlu, "Otur işine bak" diyen Erdoğan'a yanıt verdi: En iyisini 16 milyon bilir Ahmet Davutoğlu ile Nihal Olçok el ele poz verdi