Senarist Ayşe Şasa Erciyes Film Festivalinde Anıldı - Son Dakika

Senarist Ayşe Şasa Erciyes Film Festivalinde Anıldı

30.10.2014 11:26
Senarist Ayşe Şasa Erciyes Film Festivalinde Anıldı

Erciyes Film Festivali, 'Ayşe Şasa'nın Ardından' etkinliğiyle başladı.

Erciyes Film Festivali, 'Ayşe Şasa'nın Ardından' etkinliğiyle başladı. 16 Haziran 2014'de ölen ünlü senarist Ayşe Şasa, anıldı

Nurcan Çetinsaya Konferans Salonu'ndan düzenlenen etkinliğe Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Murat Doğan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hamza Çakır, akademisyen ve öğrenciler katıldı. Konferans, yönetmen İsmail Güneş, Sinema yazarı İhsan Kabil ve Hasanali Yıldırım'ın yanı sıra yazar ve film yapımcısı Sadık Yalsızuçanlar'ın katılımıyla gerçekleşti. Konferansta yönetmen İsmail Güneş, Ayşe Şasa'nın kendisine söylediği 'Benim için deli diyorlar, ben şimdi akıllandım' sözünü unutmadığını ve Şasa'nın yazılarını her okuduğunda bu cümlenin ne manaya geldiğini düşündüğünü belirtti. Yönetmen Güneş, Ayşe Şasa'nın bu sözünü Sadık Yalsızuçanlar'ın daha iyi açıklayabileceğini belirterek sözü Yalsızuçanlar'a verdi. Yalsızuçanlar, Ayşe Şasa'nın pozitifist ve rasyonalist birikime sahip olduğunu ifade ederek, Şasa'nın şizofreni rahatsızlığından dolayı birçok bölünmeler yaşadığına değindi. Konuşmasında ünlü senaristle olan anılarına da yer veren Yalsızuçanlar, Ayşe Şasa'nın söyleyişilerinden meydana gelen "Deliler Ülkesinden Notlar" kitabının kendisini yakından tanımak isteyenlere kaynak olabileceğini belirtti.

Sinema yazarı İhsan Kabil, Tarkovski ile Ayşe Şasa arasındaki benzerliğe parmak bastı. Şasa'nın yapıtlarının Tarkovski sinemasıyla eş değer olduğunu aktaran Kabil, iki sinemacının bir değer ortak yönünün ise felsefe ve sanatı, eserlerinde yansıtmaları olduğunu ifade etti. Sinema Yazarı Hasanali Yıldırım, Ayşe Şasa ile bilim felsefesi dışındaki düşüncelerde çoğu kez ayrı düştüklerini vurgulayarak, Şasa ile olan anılarını anlattı.

Söyleşinin sonunda Gazeteci Burçak Evren, Belgesel Yönetmeni Kamil Koç ve konuşmacılara plaket verildi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Senarist Ayşe Şasa Erciyes Film Festivalinde Anıldı - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement