Senato'da Sosyalistler, Paris Büyükelçisi Burcuoğlu'nu Dinledi - Son Dakika

Senato'da Sosyalistler, Paris Büyükelçisi Burcuoğlu'nu Dinledi

11.01.2012 19:00
Senato'da Sosyalistler, Paris Büyükelçisi Burcuoğlu'nu Dinledi, System.String[]

Fransız Ulusal Meclisi'nden geçtikten sonra Senato'da 23 Ocak'ta görüşülecek inkar yasası Sosyalist Parti'nin Senato grubunda tartışılmaya devam ediyor.

Fransız Ulusal Meclisi'nden geçtikten sonra Senato'da 23 Ocak'ta görüşülecek inkar yasası Sosyalist Parti'nin Senato grubunda tartışılmaya devam ediyor. İnkar yasasıyla ilgili yasa önerisi veren Sosyalist senatörler Philippe Kaltenbach ve Luc Carvounas'ın organize ettiği toplantıların bugünkü oturumunda senatörler her iki tarafın da büyükelçilerini dinledi.

Burcuoğlu soykırım tezine ilişkin olarak, "Tüm halklar büyük acılar çekti. Ama biz bu konuyu Türiye'de ciddi anlamda tartışmaya başladık. Bu konu artık Türkiye'de tabu değil, tartışılıyor. Ama Fransa'da bu tabu olacak. Bırakın insanlar, tarihçiler tartışsın. Gerçeği ortaya çıkarsın" dedi.

"Türkiye'nin soykırımı tanıması AB kriteri değildir" diyen Burcuoğlu, "Kophenag ve Maastrich kriterleri vardır. AB'nin böyle bir kriteri yoktur. Hiç bir ülkeye de bu kriter aranmamıştır. Diğer kriterleri ise biz de yerine getirmek istiyoruz. Bunlar Türkiye'nin daha fazla demokratikleşmesi için getirilen kriterler ve bizim itirazımız yok" ifadesini kullandı.

Burcuoğlu, sosyalist senatörlerin "AB üyeleri bu yönde bir yasa getirirse, onlara da Fransa gibi tepki mi göstereceksiniz?" sorusuna da, "AB çerçeve yasası gündeme geldiğinde bu yasaya Fransa rezerv koymuştu. Gerekçesi de bir soykırımın uluslararası bir mahkemede kabul görmesi şartıydı. Biz de bunu istiyoruz. Ayrıca Meclis'ten geçen yasanın AB çerçeve kararıyla ilişkis ortadan kalkmıştır. Bu yasayı geçtiğimiz yıl reddettiniz. Eğer bir değişiklik yapılıp 'yasayla belirlenen soykırım' ifadesi yerine 'uluslararası mahkemeler tarafından kabul edilen soykırım' ifadesi getirirseniz biz de sizi alkışlarız. Ama yasa bu haliyle geçerse bunun sonuçları ağır ve kalıcı olur" dedi.

Büyükelçi Burcuoğlu konuşmasında Ermeni diyasporası temsilcilerinin açıklamalarına "Murad Papazyan Türkiye'den 6 ili talep etmektedir. Toprak talebi var. 1980'li yıllarda Asala bizim diplomatlarımızı öldürüken ben burada görev yapıyordum. Türkiye, uluslararası tarihçiler komisyonunu kabul etmiş, bunun araştırılmasını, nihai sonucu kabul edeceklerini duyurmuş. Daha ne yapsın ne söylesin?" diye sözlerini tamamladı.

Burcuoğlu, kendisinden sonra konşacak olan Ermenistan'ın Paris Büyülelçisi Viguen Çiteciyan'ı dinlemeden salondan ayrıldı. Tahsin Burcuoğlu'nun ardından Çiteciyan ve Fransız filozof Bernard Henry Levy konuştu.

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Senato'da Sosyalistler, Paris Büyükelçisi Burcuoğlu'nu Dinledi - Son Dakika


Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Koronavirüsü yenen insanlarda semptomlar 2 veya 3 ay daha görülüyor Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı İflas kararı verilen İstanbul Bilişim'in raporu, aile hesabına milyonlarca liranın gönderildiğini ortaya çıkardı ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını ülkesine davet etti Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı