Sinemalarda Aynur Haşhaş ve 'Meyhaneci' Türküsü - Son Dakika

Sinemalarda Aynur Haşhaş ve 'Meyhaneci' Türküsü

16.06.2012 10:14
Sinemalarda Aynur Haşhaş ve 'Meyhaneci' Türküsü, System.String[]

Film 15 Haziran'da Türkiye'de gösterime girdi.

Aynur Haşhaş'ın seslendirdiği 'Meyhaneci' türküsü, başrolünde Ethan Hawke, Kristin Scott Thomas'ın oynadığı Fransa yapımı 'La Femme du Vème' 'Gizemli Kadın' filminde kullanıldı…

Aynur Haşhaş'ın Youtube de 2.458.874 adet tıklanma rekoru kıran 'MEYHANECİ' adlı eseri, Fransa da çekilen ve vizyona giren 'La Femme du Vème' adlı filmin müziği olarak kullanıldı. Douglas Kennedy'nin rekorlar kıran kitabından filme aktarılan eser Fransa da gösterildi. Toronto Uluslararası Film Festival'inde dünya prömiyeri yapılan film 15 Haziran'dan itibaren Türkiye'de gösterime girdi.

Yapımcılığını Pawel Pawlikowski'nin yaptığı filmin oyuncuları ise Ethan Hawke, Kristin Scot Thomas ve Joanne Kulig.

Filmi izleyen Fransızlar da ona 'İstanbul'un Edith Piaf'ı adını taktı. Değeri ününden yüksek yerde duran Aynur Haşhaş türkülere ses olmaya devam ediyor.

EN ÇOK TIKLANAN ŞARKI: 'MEYHANECİ' 2.458.874 TIK…

Aynur Haşhaş'ın seslendirdiği 'Meyhaneci' türküsü internette de büyük ilgi gördü ve tıklanma rekoru kırdı.

Youtube'de tıklanma rekoru kırması ve film müziği yapılması türkü dünyasında ilgi ile izleniyor. 2 milyon 500 bin kez tıklanan bu türkünün sanatçının hayranları tarafından yapılan amatör versiyonları ile bu rakam 4 milyonu geçiyor. Aynur Haşhaş'ın beğeniyle izlenen ve ilgi gören bu başarısı elbette tesadüflere bağlı değil…

Henüz öğrencilik yıllarında başladığı derleme ve araştırma çalışmalarını yıllarca Anadolu'yu karış karış gezerek yapan sanatçı yüzlerce türkünün ortaya çıkmasında ve gelecek kuşaklara kazandırılmasında önemli bir misyon üstlendi.

Aynur Haşhaş bu düşüncelerini şöyle dile getiriyor:

"Anadolu halk kültürünün temelini oluşturan ve kuşaktan kuşağa geçen Türkülerimizi yerel'den genel'e taşımanın bir görev olduğunu düşünerek konservatuar yıllarında derleme çalışmalarına başladım. Türkiye'nin birçok yöresine gittim, kasaba kasaba, köy köy dolaştım. Nerede bir aşık, ozan, dede, ağıtçı kaynak kişi varsa ziyaret ettim. Onların ürettiklerini ve tarayıp dokuduklarını birlikte değerlendirerek gönül yolculuklarına yarenlik etmeye çalıştım. Bu derlemelerin hemen hemen hepsini kendi imkanlarımla kayda alarak bir arşiv oluşturdum.

Alanda yapmış olduğum her yeni derleme çalışması benim gerek müzikal gerekse kendimi keşfimdeki yolculuğumda gönül gözüyle görmemi ve duyumsamamı sağladı".

AYNUR HAŞHAŞ KİMDİR?

Aynur Haşhaş, İstanbul'da doğdu, ilk ve ortaöğrenimini de yine bu kentte tamamladı. Ortaöğrenimini tamamladıktan sonra İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'na giren Aynur Haşhaş, burada yedi yıllık müzik eğitiminden sonra şan, derleme araştırma, halk oyunları ve semahlarla ilgili çalışmalar yaptı ve bu alanda uzmanlaştı.

İTÜ'den 1990′da mezun olan Aynur Haşhaş, 1994′te sevgi türküleri ile deyişlerin yer aldığı ilk solo albümü "Dün ve Gün"ü çıkardı. İkinci albümü "Yolculuk", Arif Sağ yönetmenliğinde 1999′da hazırlandı. Yine Arif Sağ yönetmenliğinde hazırlanan üçüncü albümü "Yar Sesi" ise 2002′de dinleyicisiyle buluştu. Sanatçının dördüncü albümü olan "Bahar" 2004 yazında müzik marketlerde yerini aldı.

Aynur Haşhaş, Anadolu'yu gezerek türkü derlemeye öğrenciliği döneminde; 1987′de başladı. Derleme çalışmalarına 1990′dan itibaren de gelenekler, görenekler ile Anadolu inançları konularını ekledi. Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu dışında bütün bölgelerde derleme yapan Aynur Haşhaş, derleme çalışmalarını halen sürdürüyor. Bugüne kadar iki binin üzerinde derleme yapan Haşhaş, ilk üç solo kasetinde sadece kendi derlediği türkülere yer verdi."

La Femme Du Vème

Amerikalı yazar Tom Ricks hakkında çıkan bir skandaldan uzaklaşmak ve hayatını yeniden yoluna koymak için Paris'e gelir. Planı ikinci romanına yazmaya koyulmak ve aynı zamanda çok sevdiği kızına daha yakın olmaktır. Yeni tanıştığı Arap asıllı bir Fransız Tom'a ' güvenlik ' ile ilgili bir iş teklifinde bulunur. Aynı günlerde Margit adında gizemli bir kadınla da tanışır ve bir an aralarında karşı koyamadıkları tutkulu bir çekim başlar. İlişkileri devam ettikçe Tom'un başına bir dizi hiç beklenmedik olay gelecektir...

Sinemalarda Aynur Haşhaş ve 'Meyhaneci' Türküsü

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Sinemalarda Aynur Haşhaş ve 'Meyhaneci' Türküsü - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Leipzig, evinde Paris Saint Germain'i 2-1 mağlup etti CHP'li Mahmut Tanal, oy çuvalı üzerindeki pozunu paylaşıp Trump ve Biden'a sordu: Geleyim mi? Trabzonspor, teknik direktörlük görevi için Abdullah Avcı ile anlaşma sağladı Son Dakika: Medipol Başakşehir, evinde Manchester United'ı 2-1 mağlup etti Trump mı, Biden mı? Hükümetten "ABD seçimlerinde kim kazanırsa Türkiye'ye yarar?" sorusuna yanıt İngiliz perakende devi Marks & Spencer, 94 yıl sonra ilk kez zarar etti Kasap kardeşler sokak ortasında bıçak ve satırla öldürüldü Seçimlerin bıçak sırtı olduğu ABD'de başkan adayı Joe Biden yaptığı gafla dünyaya rezil oldu