Son 6 Yılda Okullarda Şiddet İçerikli Vaka Sayısı 7 Bin - Son Dakika
Güncel

Son 6 Yılda Okullarda Şiddet İçerikli Vaka Sayısı 7 Bin

Son 6 Yılda Okullarda Şiddet İçerikli Vaka Sayısı 7 Bin

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın soru önergesine Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in verdiği yanıt, 2006 ila 2011 yıllarında okullarda kayıt altına alınan şiddet içerikli vaka sayısının 7 bin 6 olduğunu ortaya koydu CHP Antalya...

27.01.2012 09:45

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın soru önergesine Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in verdiği yanıt, 2006 ila 2011 yıllarında okullarda kayıt altına alınan şiddet içerikli vaka sayısının 7 bin 6 olduğunu ortaya koydu CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın soru önergesine Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in verdiği yanıt, 2006 ila 2011 yıllarında okullarda kayıt altına alınan şiddet içerikli vaka sayısının 7 bin 6 olduğunu ortaya koydu.

Soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bakanlığın, eğitim ortamlarında yaşanan şiddet ve şiddete kaynaklık eden olayları takip edebilmek amacıyla 2006 yılı Nisan ayından bu yana MEBBİS Modülünde bulunan "Vaka Analiz Formu" aracılığıyla veri topladığını söyledi.

Bakan Dinçer, eğitim öğretim yıllarına göre kayıt altına alınan şiddet içerikli vaka sayısının, 2006-2007'de 3 bin 14, 2007-2008'de bin 483, 2008-2009'da bin 716, 2009-2010'da 359 ve 2010-201l'de ise 434 olarak tespit edildiğini bildirdi.

-OKULDA ŞİDDETE KARŞI ÜÇ DÜZEYDE ÖNLEME ÇALIŞMALARI-

Bakan Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda şiddet ve zorbalığın da içinde bulunduğu risk faktörlerine yönelik üç düzeyde önleme çalışmalarının yürütülmekte olduğunu ifade etti. Milli Eğitim Bakanı, şöyle dedi:

"Temel önleme düzeyinde genel olarak öğretmen, öğrenci, veli ve okul yöneticilerine yönelik bilgilendirici rehberlik hizmetleri gerçekleştirilmektedir. İkinci aşamadaki önleme düzeyinde, risk grubunda yer alan bireylere yönelik koruyucu ve destekleyici rehberlik hizmetleri sunulmaktadır. Üçüncü aşamadaki düzeyde ise gerçekleşen riskler nedeniyle müdahale bazında çalışmalar sürdürülmektedir. Bu konuda gerektiğinde okul, aile, emniyet, sağlık ve sosyal hizmetler birimleriyle işbirliği içeren çalışmalar gerçekleştirilmektedir."

-ATANACAK ÖĞRETMENLER-

Milli Eğitim Bakanı, 30 Eylül 2011 tarihi itibarıyla MEBBİS e-Personel Modülü verilerine göre resmi eğitim kurumlarında 18 bin 828 rehber öğretmen görev yaptığını söyledi.

Bakanlığa tahsis edilen ve Maliye Bakanlığınca kullanım izni verilen ilgili yıla ait toplam öğretmen kadrolarının, illerin öğretmen ihtiyaç oranları dikkate alınarak il milli eğitim müdürlüklerine dağıtılmakta olduğuna dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı, "İl milli eğitim müdürlükleri de kendi illerine ayrılan kontenjan ölçüsünde atama yapılacak alanlar ile bu alanlara atanacakların istihdam edileceği eğitim kurumlarını belirlemekte, sisteme yansıtılmakta ve atanacak öğretmen adaylarının tercihlerine sunulmaktadır" dedi. - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Son 6 Yılda Okullarda Şiddet İçerikli Vaka Sayısı 7 Bin - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement