Son dakika haber | "221B Polisiye Festivali"nde Türkiye'de polisiyenin tarihi anlatıldı - Son Dakika
Güncel

Son dakika haber | "221B Polisiye Festivali"nde Türkiye'de polisiyenin tarihi anlatıldı

Son dakika haber | "221B Polisiye Festivali"nde Türkiye\'de polisiyenin tarihi anlatıldı

Son dakika haber... 221B Polisiye Kültür dergisinin 5. yılına özel düzenlenen "221B Polisiye Festivali" kapsamında "Türkiye'de Polisiyenin Tarihi" ele alındı.

24.02.2021 12:15  Güncelleme: 13:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

221B Polisiye Kültür dergisinin 5. yılına özel düzenlenen "221B Polisiye Festivali" kapsamında " Türkiye'de Polisiyenin Tarihi" ele alındı.

Çevrim içi gerçekleştirilen ve YouTube üzerinden canlı yayınlanan söyleşiye, yazar Ahmet Ümit, Sevin Okyay ve Erol Üyepazarcı konuk oldu.

Üyepazarcı, polisiyenin edebiyatın en canlı dallarından biri olduğuna inandığını dile getirerek, Türkiye'de polisiye romanın tarihi hakkında yanlış yorumların yapıldığını söyledi.

"Polisiye roman tarihinde pek çok zikretmemiz gereken isim var"

Türkiye'de polisiye tarihinin 1883'te Ahmet Mithat Efendi'nin "Esrar-ı Cinayet" eseriyle başladığını belirten Üyepazarcı, bu eserin yazıldığı dönemde Orta Avrupa'da bu türde o güne kadar bir eserin kaleme alınmadığını aktardı.

Üyepazarcı, tarihte Türkiye'nin ilk polisiye roman yazan ülkelerin başında geldiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Polisiye roman tarihinde pek çok zikretmemiz gereken isim var. Olay o kadar bakirdi ki, ben bu konuyla ilgili tuğla gibi 'Korkmayınız Mister Sherlock Holmes' adıyla 2 cilt kitap yazdım. Polisiyenin tarihini anlatmaya çalıştım. Şimdi kitabın yeni baskısını hazırlıyorum. Yeni bilgiler edindim. Yepyeni polisiye roman yazarları keşfettim. Mesela Ahmet Mithat Efendi'ye göre daha çağdaş bir yapıda Mehmet Celal diye bir adamcağız var. Popüler romanlarla ilgili bir inceleme yaparken onun bir kitabını okudum. Bir kadının hayatıydı ve pırıl pırıl bir polisiye romanıydı. Yeni kitabımda bunları da anlatıyorum."

Ahmet Mithat Efendi'nin Türkiye'de popüler roman alanını geliştirdiğini ve bu anlamda eserleriyle kıymetinin bilinmediğini anlatan Erol Üyepazarcı, "Polisiyenin patlaması Türkiye'de 2. Meşrutiyet'in ilanından sonra oluyor. Basın üzerinden sansür kaldırıldıktan sonra özellikle halka dönük yabancı polisiye romanlar sel gibi yayınlanıyor. Bunlara bakan Türk yazarlar da polisiyeler yazmaya başlıyor. Bunlardan biri Ebu's Süreyya Sami Bey. Ondan sonra da diğer yazarlar ortaya çıkıyor. Bunların arasında Hüseyin Rahmi Gürpınar, Kemal Tahir, Halide Edip Adıvar ve Peyami Safa var. Peyami Safa, Server Bedi adıyla meşhur 'Cingöz Recai'yi yaratıyor." diye konuştu.

"Son dönemde edebiyatta epeyce ilerledik"

Polisiye türünde eserler veren yazar Ahmet Ümit de polisiye tarzında bir hayat sürdürdüğünü, bu anlamda da yaşam hikayesinden esinlenerek polisiye romanlar kaleme aldığını ifade etti.

Ümit, polisiye yazmanın kendisinde bir bağımlılık olduğunu söyleyerek, "Sis ve Gece kitabımı yazdıktan sonra ve şunu iddia ettim, 'İyi polisiye iyi edebiyattır.' Daha sonra birçok genç yazar polisiye roman yazmaya cesaretlendi." dedi.

Türkiye'de yeterince polisiye filmlerin de yapılmadığını dile getiren Ümit, "Bugün Avrupa ve Hollywood sinemasına baktığımızda başyapıt olan polisiye filmler vardır. Ama bizde hala bunun öneminin kavrandığını düşünmüyorum. Yani edebiyatta epeyce ilerledik, son dönemde. Bu çok sevindirici. Polisiye Yazarlar Birliği kuruldu. Böyle polisiye alanında 2 festival yapılıyor. Bunlar çok önemli." ifadelerini kullandı.

Ahmet Ümit, 2010'da çıkardığı "İstanbul Hatırası"na kadar yazdığı kitaplarda okurlar tarafından bir ön yargının olduğunu, "İstanbul Hatırası" eseriyle sonunda bu ön yargının kırıldığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim kitaplarım Doğan Kitap'tan çıkıyor. Jean- Christophe Grange ile beraber çıkıyorduk ve onun kitapları benden daha çok okunuyordu. O benim ölçümdü ve ondan sonra öyle bir hale geldik ki Grange'den daha çok okundum. Türkiye'de çok okunan yazarları da geçmeye başladım. Türkiye'de ilk kez bir polisiye yazarının kitaplarının birinci baskısı 300 bin basılmaya başladı. Bu herhangi bir yazar için yapılmış bir şey değil. Bunu kendi adıma söylemiyorum, polisiyenin başarısı olarak değerlendiriyorum ve ilk kez 32 dilde kitabım yayınlandı. Batı, Avrupa, Balkan ve Arap ülkelerinde en çok okunan yazarlardan biri olmaya başladım. Bu çok önemli bir şey. Yine bunu Ahmet Ümit için söylemiyorum. Türkçe yazılan polisiyelerin dünyada böyle karşılık bulması olağanüstü bir şey."

Yazar ve çevirmen Sevin Okyay ise yaklaşık 1 saatlik konuşmada, polisiye karakterleri üzerinden bir konuşma yaptı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haber | '221B Polisiye Festivali'nde Türkiye'de polisiyenin tarihi anlatıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı
  00:20 TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı

  DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TBMM'de Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li Mehmet Kamaç'ın mikrofonunun kısılmasına, ''Bu ülkede 20 milyon Kürt'ün ana dili olan Kürtçe'den bir dörtlük okunmasına tahammül edemiyorsunuz. Burada mikrofonu kapatıyorsunuz Diyarbakır'da Megri megri şarkısını söylüyorsunuz.'' sözleriyle tepki gösterdi. Koçyiğit'e yanıt veren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, ''Yaptığınız resmen etnik bölücülük ve ırkçılıktır.'' dedi.

 • Motorine 1 lira 55 kuruş indirim
  00:11 Motorine 1 lira 55 kuruş indirim

  Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte motorin fiyatları da değişmeye devam ediyor. Motorine bu gece yarısı itibarıyla 1 lira 35 kuruş indirim geldi. İstanbul'da motorinin litresi 40 lira 7 kuruş, Ankara'da ise 41 lira 46 kuruş oldu.

 • 29 Şub "Oyuncularım da düşünsün" diyen Okan Buruk'tan maç sonuna damga vuran sözler

  Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, Fatih Karagümrük'e elendikleri maçın ardından açıklamalarda bulundu. Rakiplerinin daha kaliteli işler yaptığını belirten Buruk, "Rakibimiz bir kere çok iyi oynadı. Hakkını vermek gerekiyor. Bizden daha kaliteli işler yaptılar. Onu net şekilde söylemeliyim. 2-0 bizim için maçın sonu oldu. Sonrasında net tepki veremedik. Rakibi tebrik ediyoruz. Oyuncularım da düşünsün, birçok oyuncu oynattık, şans verdik" dedi.

 • Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı
  29 Şub Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı

  Tek kişilik oyun için Denizli'nin Pamukkale ilçesine giden ünlü oyuncu Berna Laçin, bir anda rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Tüm oyunlarını iptal eden Laçin acil olarak ameliyata alınacağını belirterek, "Acilen ortaya çıkan ve ne yazık ki benim için ciddi tehlike arz eden ve an itibari ile yürümemin dahi yasaklandığı bir omurilik sorunum nedeni ile çok acil ameliyata girmek zorundayım." dedi.

 • Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı
  29 Şub Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı

  Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde Fatih Karagümrük'e 2-0 yenilerek kupadan elenen Galatasaray'ın bu mağlubiyetle birlikte iç sahadaki 14 maçlık yenilmezlik serisi de sona erdi. Aslan, son mağlubiyetini 128 gün önce, Şampiyonlar Ligi'nde Bayern Münih'e karşı almıştı.

 • Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi
  29 Şub Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi

  Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında sahasında VavaCars Fatih Karagümrük'e 2-0 yenildi ve kupaya veda etti.

 • CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok
  29 Şub CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı canlı yayında, "DEM Parti ile CHP arasında ittifak var mı?" sorusuna yanıt verdi. Özel, "Bunu kaç kere söylesin CHP. Bu CHP'nin tek başına girdiği bir seçim. Herhangi bir ittifak yok. Ne onların bize kayıtsız şartsız desteği söz konusu ne bizim onlara desteğimiz var. DEM'le imza, yazı, protokol yok böyle bir şey. Kandille anlaşmaya çalışanların, resmi heyet yollayanların geçmişte yaptıkları ortada." dedi.

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  29 Şub Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  29 Şub Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.


Advertisement