Sonsuz Düşüş ve Aymaz Karanlık! - Son Dakika

Sonsuz Düşüş ve Aymaz Karanlık!

25.08.2011 13:33
Sonsuz Düşüş ve Aymaz Karanlık!

Francis Ford Cappola tarafından "Apocalypse Now" adıyla sinemaya da uyarlanan Karanlığın Yüreği, insan doğasının ışık görmeyen dehlizlerini keşfediyor.

Joseph Conrad'ın Batı değerlerini sorguladığı bu eser, ikilemlerle örülmüş bir içe bakış öyküsü.

"Açlık korku tanımaz, hiçbir sabır onu aşındıramaz, açlığın olduğu yerde tiksinti barınamaz; batıl inanca, itikada ve ilke diyebileceğimiz kavramlara gelince, rüzgârda savrulan saman tozundan başka birşey değildir bunlar. Geçmek bilmeyen, ölümcül bir açlığı, çileden çıkaran ıstırabını, beraberinde getirdiği karanlık düşünceleri, gaddarlığını bilir misiniz? Ben bilirim. Açlığa karşı hakkıyla savaşmak insanın doğuştan gelen tüm gücünü tüketir. Böylesine uzun bir açlığa katlanmaktansa, mahrumiyet, namussuzluk ve ruhun cehennem azabına kapılıp mahvolmasıyla yüzleşmek daha kolaydır. Acı ama gerçek."

İngiliz edebiyatının en önemli romanlarından biri olarak kabul edilen Karanlığın Yüreği'ni kaleme alan Joseph Conrad, yazdıklarıyla olduğu kadar yaşamıyla da dikkat çeken yazarlardan biri. Yaşamı boyunca birçok ülke değiştirip, hiçbir ülkeye ve zamana ait olmayan denizlerde yıllarını geçiren yazarın dünyayı dolaşmasını sağlayan on altı yıllık denizcilik deneyimi, yazarlık kariyerinin ana malzemesini oluşturdu.

Joseph Conrad'ın denizci olduğu yıllarda Belçika Kongo'suna yaptığı yolculuktan esinlenen Karanlığın Yüreği, sömürgecilik konusunu da derinlemesine irdeleyen bir çalışmadır. Roman, sömürgecilik olgusunu incelerken, roman kahramanı Marlow'un karşılaştığı üç farklı karanlığı, insan eli değmemiş Kongo'nun karanlığını, Avrupalıların yerlilere yaptığı zulmün karanlığını ve her insanın içinde gizli olan kötülük yapma arzusunun karanlığını gözler önüne seriyor.

Modern dünyanın en gerçekçi ve en mistik yazarlarından Joseph Conrad, Karanlığın Yüreği'nde, uygarlığı olduğu kadar var oluşu da sorguluyor. Batı rasyonalizmi ve emperyalizmine yönlendirilmiş en derin eleştirilerden birini okumaya hazır olun!

YORUMLAR
500
CERN: Büyük Hadron Çarpıştırıcı karanlık maddeyi bulma hedefiyle yeniden çalıştırılıyor CERN: Büyük Hadron Çarpıştırıcı karanlık maddeyi bulma hedefiyle yeniden çalıştırılıyor Porsche 911 dünyanın en karanlık siyah boyasıyla kaplandı! Porsche 911 dünyanın en karanlık siyah boyasıyla kaplandı! BDDK'nın kararı sonra düşüşe geçen dolar yeniden atak yaptı! Kısa süreli düşüşün ardından yeniden 17 TL'yi aştı BDDK'nın kararı sonra düşüşe geçen dolar yeniden atak yaptı! Kısa süreli düşüşün ardından yeniden 17 TL'yi aştı
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Sonsuz Düşüş ve Aymaz Karanlık! - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement