2 aylık bebeğe hacamat yapılan görüntülerin tepki toplaması üzerine uzmanlardan uyarı: Çocuklara asla yapılmamalı - Son Dakika

2 aylık bebeğe hacamat yapılan görüntülerin tepki toplaması üzerine uzmanlardan uyarı: Çocuklara asla yapılmamalı

28.01.2021 14:15

Sosyal medyada, 2 aylık bebeğe uzman olmayan kişiler tarafından 'hacamat', bir diğer adıyla 'kupa tedavisi' yapılan reklam içerikli görüntüler tartışma yarattı. Söz konusu uygulamanın yalnızca Bakanlık'ın onayladığı tabipler ve diş hekimleri tarafından yapılabileceğini belirten uzmanlar, "Çocuk, yaşlı ve gebelere kesinlikle yapılmamalıdır" dedi.

Sosyal medyada kendisini 'uzman' olarak tanıtan pek çok kişinin, yetişkinlerin yanında bebeklere ve çocuklara da 'hacamat', bir diğer adıyla 'kupa tedavisi' yapması tartışma yarattı. Sosyal medya hesaplarında randevu talepleri almak üzere iletişim bilgilerini paylaşan kişiler, çocuklara ve bebeklere bile hacamat uygulaması yapıyor. Paylaşılan görüntüler arasında iki aylık bir bebeğe gaz sancısı için hacamat uygulaması yapan bile var.

HİJYENİK ORTAMLARDA YAPILMALI

Bu uygulamalar yasal olarak sağlık kuruluşlarında ve bu alanda eğitim almış hekimler tarafından yapılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'nın 'Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği'nde de "Uygulamalar bakanlıkça yetkilendirilmiş ünite ile uygulama merkezlerinde ve ilgili alanda 'uygulama sertifikası' bulunan tabip ve sadece diş hekimliği alanında olmak üzere, diş tabibi tarafından yapılabilir. Uygulama alanında temel eğitimi bulunan sağlık meslek mensupları merkez ve ünitelerde sertifikalı tabiplere uygulamada yardımcı olabilirler" ifadeleri yer alıyor.

Çocuk hastalıkları uzmanları, bebekler ve çocuklar için hacamat uygulamasının sakıncalı olabileceğini dile getirirken, bu alanda çalışmalar yapan uzmanlar ise, hijyenik koşullarda ve doğru yapılmayan uygulamaların, ciddi riskler oluşturabileceğini vurguluyor.

"UYGULAMA, EĞİTİM ALMIŞ KİŞİLER TARAFINDAN YAPILMALI"

Hacamat yerine 'kupa tedavisi' ifadesinin doğru olduğunu ve bu yöntemin eğitimli kişiler tarafından yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Kalaycıoğlu, "Geleneksel ve tamamlayıcı tıp ile ilgili son yıllarda ciddi atılımlar yapıldı. Büyük destekler gördü Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp. Ben de yaklaşık 22 senedir bununla uğraşan bir hekimim. Sağlık Bakanlığı'nın onayladığı 15 tane uygulama var. İşin temelinde şu var: Sağlık Bakanlığı bu işin eğitim müfredatını oluşturmuş vaziyette. Dolayısıyla, doğru işler yapabilmek için hastane ya da herhangi bir sağlık kuruluşunda yapılacak uygulama, eğitimli kişiler tarafından yapılmalı. Bunun için eğitimli kişi kapsamı belirtilmiş vaziyette hekimler ve yardımcı sağlık personeli bu işin eğitimini almak kaydıyla bu uygulamayı yapabiliyorlar. Sadece hekim olmak yetmiyor. Hekim olup da bu işin eğitimini almak gerekiyor" dedi.

2 aylık bebeğe hacamat yapılan görüntülerin tepki toplaması üzerine uzmanlardan uyarı: Çocuklara asla yapılmamalı

"DOĞRU YAPILMAZSA, GERİ DÖNÜLMEYEN SONUÇLAR DOĞURABİLİR"

Uygulama yapılırken hijyenik koşullara çok dikkat etmek gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Kalaycıoğlu, şöyle devam etti:

"Kullanılan malzeme, doğru endikasyon, malzemelerin tek kullanımlık olması gibi önemli unsurlar var. Tedavi için uygulamayı yapacak olan hekim ve yetkili kişi bunun hangi hastaya, hangi koşulda ve nasıl uygulanabileceğine kendisi karar vermesi gerekiyor. Sağlıklı koşullarda yapılmadığı zaman, doğru yapılmadığı zaman tabii ki bazı riskler oluşturuyor. Kanama bozukluğu olan hastalarda kan kaybına bağlı ciddi sıkıntılar olabilir. Hastaya bu uygulamayı yaparken hastayla iletişim kurup doğru bilgiler almak gerekiyor. Bu bilgiye istinaden, hastanın bulgularına istinaden uygulama yapmak gerekiyor. Uzun yılların tıbbi bilgisi ve tecrübesi ile yapacak kişinin bunu değerlendirmesi gerekiyor tabii ki. Kanama bozukluğu olan bir hastaya yaptığınızda, kanı durduramadığınızda geriye dönüşü olmayan sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Hijyenik koşullarda yapmadığınızda enfeksiyon ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sefer kaş yaparken göz çıkarma ihtimaliniz olabilir. Onun için doğru yerde, doğru kişilerle, doğru şekilde ve doğru hastalıkta, doğru uygulama diyorum"

"ÇOCUKLARA KESİNLİKLE YAPILMAMALI"

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa (İÜC)- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda Çocuk Enfeksiyon bölümünde görevli Doç. Dr. Deniz Aygün ise "Hacamat uygulamaları çocuklarda, yaşlılarda ve gebelikte önerilmemektedir. Kesinlikle yapılmaması gerekir" dedi.

Deniz Aygün, "Uygulama sırasında lokal travma ve basınca bağlı cildin epidermis dediğimiz üst katmanı ve dermis dediğimiz alt tabakalarda damar hasarı gerçekleşebilir. Bunun sonucunda ciltte zedelenme ve kanama gerçekleşebilir. Bu da cilt bütünlüğünü bozar. Küçük bir çocukta bunu önermemekteyiz. Aynı zamanda uygulama sırasında cilt bütünlüğü bozulacağından enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir. Cilt ve cilt altı dokularda enfeksiyonlar olabilir ve bunlar derin dokulara ilerleyerek cilt apselerine neden olabilir. Aynı zamanda çok küçük çocuklarda uygulama sırasında yaşayacağı stres ve korkuyu da göz önünde bulundurursak çocuklarda bu uygulamayı kesinlikle bu tarz uygulamaları önermiyoruz ve kullanılmaması gerekir" dedi.

2 aylık bebeğe hacamat yapılan görüntülerin tepki toplaması üzerine uzmanlardan uyarı: Çocuklara asla yapılmamalı
2 aylık bebeğe hacamat yapılan görüntülerin tepki toplaması üzerine uzmanlardan uyarı: Çocuklara asla yapılmamalı

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 2 aylık bebeğe hacamat yapılan görüntülerin tepki toplaması üzerine uzmanlardan uyarı: Çocuklara asla yapılmamalı - Son Dakika


YORUMLAR (14)
  • ÖYLE BİR FOTOĞRAF PAYLAŞMIŞLAR Kİ: BURADA YORUM YAZANLARIN PEK DE HACAMATTAN ANLADIKLARINI SANMIYORUM FOTOĞRAFLARDA VAKUM KISMI GÖSTERİLMİŞ İŞLEM BİTTİKTEN SONRA O İMKANI YOK O HALDE KALMAZ.. BEBEĞE YAPILMASI UYGUN MU ÇOK İYİ ARAŞTIRMADIM AMA ÖZELLİKLE ALTARNATİF TIPDA DA KULLANILAN BİR TEDAVİ YÖNEMİ Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • ceyar: Buncaz çocuğa hacamat yapmakda nenin nesin insanlarımız kafayıyemiş büyüklerimizn kafayı yemesinin bedelini böyle bebekler çocuklar çekiyor yakında ana karnındaki çocuğuma yapdırmak isdiyorum diye çıkan olursada şaşmayın çünki kötü şeyler moda olur bizde Allah akılfikir versin bu bebeğin anasına babasına ve bu hacamatı yapana Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • must: cahilliğin dibini sıyıran bu tipler yüzünden avrupa dan olduk adamlar araştırıyor homosapıens ler gibi oksijen düşmanı bu tipleri görüyor asla dıyor ..evet haklılarmış cehalet devam edıyor en az 90yıl daha devam eder ondan olan çocukda öyle oluyor devam edıp gıdıyor malesef ..eline hayatı boyunca hiç kalem almamış okul yüzü görmemiş bu tiplere hayret etmıyorum şaşırmıyorum çocuğu mosmor ediyor......korkunç bı haber üzüldüm sadece üzülüyoruz Cevap Yaz 7 3 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Karacayı vurup parçalara ayıran 7 kişi suçüstü yakalandı Sivas'ta kar yağışı kenti beyaza bürüdü Engelli adamın darp sonrası ölümüne ikinci tutuklama Caner Erkin, Fenerbahçe'nin kazandığı Trabzonspor maçı sonrası sosyal medyadan takım arkadaşlarını kutladı Şeyma Subaşı'ndan Mısırlı sevgilisiyle yeni poz: Sana çok deli oluyorum Berrak Tüzünataç ile Uraz Kaygılaroğlu aşk yaşadıkları iddiasıyla gündeme geldi Son Dakika: CHP Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar partisinden istifa etti Sağlık sorunlarıyla boğuşan Hakan Taşıyan, acil olarak nakil bekliyor
23:53