Spacex, Eski Falcon Roketlerini Değerlendiriyor - Son Dakika

Spacex, Eski Falcon Roketlerini Değerlendiriyor

30.08.2016 21:36
Spacex, Eski Falcon Roketlerini Değerlendiriyor, System.String[]

CAPE Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in geri dönüştürülen roketiyle uzaya uydu gönderilecek.

CAPE Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in geri dönüştürülen roketiyle uzaya uydu gönderilecek.

Lüksemburg merkezli (Société Européenne des Satellites) SES kısa adlı Avrupa Uydu Şirketi, Spacex'e ait, daha önceki bir fırlatışta kullanılan Falcon roketiyle uzaya bir uydu gönderecek ilk şirket olacak.

Fırlatışın bu yılın 4'üncü çeyreğinde yapılması ve uydunun Dünyanın yörüngesinden çok yükseğe yerleştirilmesi bekleniyor.

Space X yetkilileri, fırlatılan uyduların denize düşen büyük, pahalı parçalarının yeniden değerlendirilmesinin ciddi anlamda zamandan ve paradan tasarruf sağlayacağını belirtti.

Space X firmasının sahibi Elon Musk, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, "SpaceX'e uzun süredir devam eden inancınız için teşekkürler. Dönüm noktası olacak bu uçuşu sizinle gerçekleştirmek için sabırsızlanıyoruz." ifadesine yer verdi.

SES baş teknoloji yetkilisi Martin Halliwell de yaptığı basın açıklamasında, firmanın gelecekteki görevi için yaptığı denemenin şirketine "tam güven" sağladığını kaydetti.

Halliwell, "Yeniden kullanılabilir roketlerin uzay uçuşlarında yeni bir çağ açacağına inanıyoruz." dedi.

SpaceX tarafından fırlatılan Dragon uzay aracı, 18 Temmuz'da kenetlendiği Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ), gelecekte uzaya gönderilecek roket gemileri tarafından kullanılmak üzere kenetlenme halkası götürmüştü.

SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketi, 15 Haziran'da, 2 ayrı iletişim uydusunu başarılı şekilde fırlattıktan sonraki iniş denemesinde başarılı olamamış ve okyanusa düşmüştü.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay mekiklerinin 2011'de emekliye ayrılmasının ardından UUİ'ye ikmal için SpaceX şirketi ile anlaşmıştı.

NASA'nın, Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) için tasarlanan roketi için geliştirilen şimdiye kadarki en kuvvetli güçlendirici motorunun ilk denemesi 2015'in Mart ayında, ikinci ve son denemesi de geçen ay sonunda yapılmıştı.

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX, Mars'a ilk uçuşunu 2018'de Kennedy Uzay Merkezi'nden yapmayı planlıyor.

Musk, nisan ayında Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada "Kızıl Ejderha (Red Dragon)" adlı uzay aracını 2018'de Mars'ın yüzeyine indirmeyi planladıklarını ve ilk deneme uçuşunda astronot olmayacağını belirtmişti.

Spacex, Eski Falcon Roketlerini Değerlendiriyor

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Spacex, Eski Falcon Roketlerini Değerlendiriyor - Son Dakika


Son Dakika

Kılıçdaroğlu "Satılık ordu" ifadesini kullanan vekile sahip çıkmadı, sözleri ayakta alkışlandı Fenerbahçeli Nabil Dirar, Club Brugge ile büyük ölçüde anlaştı Kendisini tavana asarak intihar eden terzinin bıraktığı not yürek dağladı: Çocuklarım size emanet, ölmem hepimiz için iyi olacak Uğur'un diskalifiye edilmesinin ardından eleştirilerin hedefi olan Acun Ilıcalı sessizliğini bozdu Önlemler sıkılaştı, Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde vakalar sıfırlandı 1.5 yaşındaki bebeğine alkol içiren annenin paylaşımlarına tepki yağdı TÜBİTAK'ın geliştirdiği Ürün Takip Sistemi uygulamasıyla maskelerin tıbbi maske olup olmadığı öğrenilebilecek Güney Koreli ünlü K-Pop grubu A.C.E, Erik Dalı'nda fena döktürdü! O anları 15 bin kişi izledi