Srebrenitsalı Anneler" Dünya Kadınlar Günü'nde Türkiye'de - Son Dakika
Güncel

Srebrenitsalı Anneler" Dünya Kadınlar Günü'nde Türkiye'de

Dünya Kadınlar Günü'nde Türkiye'ye gelen Srebrenitsalı anneler, insan hakları için hep birlikte mücadele etme mesajı verdi.

08.03.2015 13:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dünya Kadınlar Günü'nde Türkiye'ye gelen Srebrenitsalı anneler, insan hakları için hep birlikte mücadele etme mesajı verdi.

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER), çocuklarını ve eşlerini Srebrenitsa'da kaybeden Boşnak kadınları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Ankara'da ağırladı.

ESDER adına evsahipliği yapan eski milletvekili, Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oya Akgönenç, Türkiye'de ağırladıkları Boşnak kadınların hepsinin, çocuklarını ya da eşlerini Srebrenitsa soykırımında kaybettiğini anımsatarak bu kadınların, kadınlar gününde hak arama mücadelesinin anlamlı olduğunu söyledi.

Srebrenitsalı Anneler Derneği Başkanı Munira Subaşiç de insan hakları konusunda sıkıntı çeken annelere çağrı yaparak "İnsan hakları için hep birlikte uğraşalım ve savaşalım" dedi. Türkiye'de olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Subaşiç, Bosnalı kadınları yalnız bırakmayan ESDER'e, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği yetkililerine teşekkür etti.

"Bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum" diyen Subaşiç, Bosna Hersek'in Türkiye ile her zaman yan yana, dayanışma içinde olduğunu ve bu birlikteliğin süreceğini ümit ettiğini kaydetti.

Bosna Hersek'te 1992-1995 yıllarındaki savaş sırasında, Birleşmiş Milletler'in güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa, Ratko Miladiç'e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edilmiş, BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edilmişti. Otobüs ve kamyonlara bindirilen Boşnaklardan 8 bin 372'si götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda şehit edilmiş ve cenazeler ülkedeki çeşitli toplu mezarlara gömülmüştü. Bosna'daki savaşın sona ermesinin ardından toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanların defin törenleri yapılırken, soykırımda katledilenlerin bir kısmının cesedine ise halen ulaşılamadı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Srebrenitsalı Anneler' Dünya Kadınlar Günü'nde Türkiye'de - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor
  05:28 Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor

  Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023'teki depremde yıkılan Ezgi Apartmanı davasında, 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanıkların tutukluluk hali devam ederken, firari sanıklar hakkında 'kırmızı bülten' çıkarılması talebi reddedildi. İddianamede, sanıkların 'olası kastla kasten öldürme' ve 'bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

 • Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı
  04:11 Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı

  Düzce'nin Yığılca ilçesinde, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu trafik levhasına çarpan otomobilde bulunan 2 kişi yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırıldı ve sağlık durumları iyi olduğu belirtildi.

 • Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi
  04:09 Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi

  Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrası yıkılan Ezgi Apartmanı davasının ilk duruşması ikinci günde devam etti. Duruşma sonrası yapılan açıklamada, mahkeme heyeti sanıkların 'kırmızı bülten' ile aranmalarını reddetti. Avukat Ersan Şen, kim sorumlu ve suçlu ise ortaya çıkmasını istediklerini belirtti.

 • Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi
  04:07 Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi

  Samsun-Sinop kara yolu Kolay Kavşağı mevkisinde yapılan denetimde araç sürücüleri trafik kuralları hakkında bilgilendirildi. Telefonla konuşma, ışık ihlali, takograf ve belge denetimi yapılan uygulamada 224 araç kontrol edildi. Denetimlerde 3 bin 135 lira ceza uygulanan bir sürücüye aracını muayene yaptırmadığı gerekçesiyle ceza kesildi. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ise yol asayiş uygulamasında 185 kişiye GBT kontrolü yaptı.

 • Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı
  04:01 Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı

  Tokat'ın Turhal ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, biri jandarma olan 5 kişi yaralandı. Kazada, Uzman Çavuş S.A. yönetimindeki bir otomobil, diğer iki otomobille çarpıştı. Yaralılar, ambulanslarla Turhal Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.


Advertisement