Sudan'da ramazanın son cumasındaki hayır geleneği "Rahme-tat" - Son Dakika

Sudan'da ramazanın son cumasındaki hayır geleneği "Rahme-tat"

29.04.2022 19:32

İslam ile Afrika kültürünün harmanlandığı Doğu Afrika ülkesi Sudan'daki "yetim cuma" olarak bilinen ramazan ayının son cumasında "Rahme-tat" adlı hayır geleneği asırlardır yaşatılıyor.

İslam ile Afrika kültürünün harmanlandığı Doğu Afrika ülkesi Sudan'daki "yetim cuma" olarak bilinen ramazan ayının son cumasında "Rahme-tat" adlı hayır geleneği asırlardır yaşatılıyor.

"Rahmet gelir" anlamına gelen Rahme-tat, evlerde pişirilip ihtiyaç sahiplerine, Kuran kurslarındaki talebelere veya sokaklarda iftar yapanlara yiyecek ikram edildiği, hayır ve sadaka kültürünün güncel örneklerinden biri kabul ediliyor.

Sudanlıların, geçmişlerinin ruhu için sürdürdükleri Rahma-tat adeti, genellikle, ekmek üzerinde etli çorba, nohut, lokma, hurma, meyve suyu ve benzeri yöresel yemeklerden oluşuyor.

Ailesinden vefat edenlerin ve tüm Müslümanların niyetine Rahma-tat geleneğini yaşatan Emel Harun, AA muhabirine, her sene ramazan ayının son cumasında bu geleneği yaşattığını söyledi.

Bu güzel adetin, kendisine rahmetli annesinden miras kaldığını belirten Harun, "Bunu annemden öğrendim, şimdi onun ve tüm Müslümanların niyetine bu sadakayı devam ettiriyorum." diye konuştu.

YORUMLAR
500
Mısır'da yüzlerce yıllık el yapımı kilim geleneği sürüyor Mısır'da yüzlerce yıllık el yapımı kilim geleneği sürüyor TİKA'nın Sudan'da kurduğu Suni Tohumlama Merkezi, ISO 9001 Kalite Belgesi aldı TİKA'nın Sudan'da kurduğu Suni Tohumlama Merkezi, ISO 9001 Kalite Belgesi aldı Şef Burak Özdemir, Sudan'da çocuklar için yemek yaptı Şef Burak Özdemir, Sudan'da çocuklar için yemek yaptı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Sudan'da ramazanın son cumasındaki hayır geleneği 'Rahme-tat' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement