Suudi Aramco dünyanın en değerli şirketi olarak Apple'ı geride bıraktı - Son Dakika

Suudi Aramco dünyanın en değerli şirketi olarak Apple'ı geride bıraktı

2 ay önce

İnsansız hava araçlarıyla yapılan saldırılarda bir süre üretime ara veren Suudi Arabistan milli petrol şirketi Aramco, ulaştığı piyasa değeriyle dünyanın en değerli şirketi unvanını Apple'ın elinden aldı.

Eylül ayında insansız hava araçlarıyla yapılan saldırıyla gündeme gelen Suudi Arabistan milli petrol şirketi Saudi Aramco ilk halka arzından (IPO) yaklaşık 25 milyar dolar gelir elde ederek rekor kırdı.

Saudi Aramco'dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin toplam 3 milyar hissesinden oluşan yüzde 1,5'lik kısmının arz edildiği bildirildi. Yatırımcılardan hisse başına en yüksek miktar olarak belirlenen 32 Suudi riyali (8,53 ABD doları) teklif alındığının kaydedildiği açıklamada, bu sonuçla şirketin 25,59 milyar dolar gelir elde ettiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca, IPO kapsamında kurumsal yatırımcılardan 106 milyar dolar ve bireysel yatırımcılardan 119 milyar dolar değerinde teklif geldiği bilgisine yer verildi. Saudi Aramco'nun IPO'dan elde ettiği 25,59 milyar dolarlık gelir, Çinli e-ticaret devi Alibaba'nın 2014'te New York borsasında düzenlenen IPO'sunda elde edilen 21,8 milyar dolarlık geliri geride bırakarak bir IPO'dan elde edilen en yüksek gelir olarak kayıtlara geçti.

PİYASA DEĞERİ 1.7 TRİLYON

Şirketin yüzde 1,5'luk kısmının 25,59 milyar dolar değere sahip olmasıyla Saudi Aramco'nun piyasa değeri de 1,7 trilyon doların biraz üzerinde gerçekleşmiş oldu.

Bu sonuçla ABD'li teknoloji devi Apple'ın 1,1 trilyon dolarlık piyasa değerini geride bırakan Saudi Aramco, dünyanın en değerli şirketi konumuna yükseldi.

Bu arada halka arzdan ilginç bir istatistik: Hisselerin 4.9 milyon adedinin Suudi bireysel yatırımcıları tarafından satın alındığı, bunların 2.3 milyon adedini alan kişilerin ise yaşlarının 31-45 arasında değiştiği öğrenildi.

Suudi Aramco dünyanın en değerli şirketi olarak Apple'ı geride bıraktı
Haber Yayın Tarihi: 06.12.2019 09:18 Son Dakika

Firari FETÖ'cü Hakan Şükür: Dolandırıldım, tüm birikimim gitti
İngiltere yasak ilişki rezaletini konuşuyor! Gardiyan, uyuşturucu baronuyla birlikte oldu 12 metrekarelik dükkanı olan adam, Erdoğan'ın çağrısına uyunca 3 fabrika sahibi oldu

Son Dakika Haberleri