Taraklı'daki 7 Asırlık Çınar Ağacına Yoğun İlgi - Son Dakika

Taraklı'daki 7 Asırlık Çınar Ağacına Yoğun İlgi

20.02.2018 12:02
Taraklı'daki 7 Asırlık Çınar Ağacına Yoğun İlgi, System.String[]

Sakarya'da tarihi Osmanlı evleriyle ünlü Taraklı ilçesinde bulunan 700 yıllık çınar ağacı, yoğun ilgi görüyor.

Sakarya'da tarihi Osmanlı evleriyle ünlü Taraklı ilçesinde bulunan 700 yıllık çınar ağacı, yoğun ilgi görüyor.

İlçe turizmi açısından tarihi evler kadar ilgi çeken çınar ağacının bakımı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı Koruma Şubesi tarafından yapılıyor.

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Taraklı'nın 1293-1294 yıllarında fethedildiğini belirtti.

Osmanlı'nın fethettiği yerlere, bir çınar ağacı diktiğini anımsatan Özkaraman, şunları kaydetti:

"Osmanlı, 1293 yılında burayı fethettiği zaman dikilen çınarın, bu olduğu söyleniyor ve tahmin ediliyor. Çınar tescilli ve koruma altında. Biz de belediye olarak elimizden geldiği kadar korumaya çalışmaya gayret ediyoruz. Taraklının sembol değerlerinden birisi olan çınar ağacını, Taraklı'ya gelen yerli turistlerimiz görmeden ilçeden ayrılmıyor. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan bir projeyle birlikte, çınar ağacını görmeye gelenler burada daha iyi vakit geçireceklerini tahmin ediyorum."

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Taraklı'daki 7 Asırlık Çınar Ağacına Yoğun İlgi - Son Dakika


Son Dakika

Hafta sonu tüm Türkiye'de uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması başladı Sörloth, Leipzig'in Bielefeld'i 2-1 yendiği maçta penaltı kaçırdı Son Dakika: Türkiye'de 28 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 182 kişi vefat etti, 30 bin 103 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan yeni koronavirüs genelgesi! Oteller sadece müşterine yemek hizmeti verebilecek İstanbul'da koronavirüs definleri görüntülendi! Cenazeler iki nedenden dolayı tabutla defnediliyor Milyonlar heyecanla bekliyor! Emekliye ocakta 405 lira zam göründü Oyuncu Hayal Köseoğlu'nun direk dans videosu Instagram'ı sallıyor Şeyma Subaşı ile ayrılan Guido Senia, eski sevgilisine geri döndü