Taraklı'daki 7 Asırlık Çınar Ağacına Yoğun İlgi - Son Dakika

Taraklı'daki 7 Asırlık Çınar Ağacına Yoğun İlgi

20.02.2018 12:02
Taraklı'daki 7 Asırlık Çınar Ağacına Yoğun İlgi, System.String[]

Sakarya'da tarihi Osmanlı evleriyle ünlü Taraklı ilçesinde bulunan 700 yıllık çınar ağacı, yoğun ilgi görüyor.

Sakarya'da tarihi Osmanlı evleriyle ünlü Taraklı ilçesinde bulunan 700 yıllık çınar ağacı, yoğun ilgi görüyor.

İlçe turizmi açısından tarihi evler kadar ilgi çeken çınar ağacının bakımı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı Koruma Şubesi tarafından yapılıyor.

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Taraklı'nın 1293-1294 yıllarında fethedildiğini belirtti.

Osmanlı'nın fethettiği yerlere, bir çınar ağacı diktiğini anımsatan Özkaraman, şunları kaydetti:

"Osmanlı, 1293 yılında burayı fethettiği zaman dikilen çınarın, bu olduğu söyleniyor ve tahmin ediliyor. Çınar tescilli ve koruma altında. Biz de belediye olarak elimizden geldiği kadar korumaya çalışmaya gayret ediyoruz. Taraklının sembol değerlerinden birisi olan çınar ağacını, Taraklı'ya gelen yerli turistlerimiz görmeden ilçeden ayrılmıyor. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan bir projeyle birlikte, çınar ağacını görmeye gelenler burada daha iyi vakit geçireceklerini tahmin ediyorum."

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Taraklı'daki 7 Asırlık Çınar Ağacına Yoğun İlgi - Son Dakika


Son Dakika

Nihat Hatipoğlu'dan bira içen kızlarla ilgili yeni açıklama: Ben de sizinle beraber oturayım mı deseydim Pakistan Donanması'na ait gemi Türkiye'de uluslararası deniz tatbikatına katıldı Azerbaycan ordusu karşısında çaresiz kalan Ermenistan, kadınları askere almaya başladı Son Dakika! Azerbaycan, aralarında bebek, çocuk ve kadınların olduğu 90 sivilin Ermenistan tarafından katledildiğini bildirdi Borsada işlem gören en değerli şirket BİM oldu Fatih Terim onay verdi, G.Saray Dorukhan Toköz için Beşiktaş'a teklif yapacak Kaynıyla yasak aşk yaşayan kadın, kocasını öldürttüğünü mezar başında itiraf etti Mahalle muhtarı, 4 erkek çocuğuna istismar suçundan tutuklandı