Tesettür Mayonun Yasaklanması İslamofobiyi Körükler" - Son Dakika
Güncel

Tesettür Mayonun Yasaklanması İslamofobiyi Körükler"

Yıldız Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Taslaman, tesettür mayonun yasaklanmasının İslamofobi olduğunu belirterek, "Bu tavır İslamofobiyi daha da körükler.

25.08.2016 11:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

SEMRA ORKAN - Yıldız Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Taslaman, tesettür mayonun yasaklanmasının İslamofobi olduğunu belirterek, "Bu tavır İslamofobiyi daha da körükler. Bu yasaklar toplumu ve ilişkileri zedeler kimseye bir katkı sunmaz." dedi.

Prof. Dr. Taslaman, Fransa'da Cannes Belediyesinin toplumsal düzeni bozabileceği gerekçesiyle tesettür mayolara yasak getirmesini AA muhabirine değerlendirdi.

Her devletin özgürlükleri mümkün olduğunca en geniş şekilde tutması gerektiğini ifade eden Taslaman, ancak birinin özgürlüğü diğeri için ciddi bir engel oluşturuyorsa müdahale edilebileceğini söyledi.

Prof Dr. Taslaman, insanların tesettürlü mayo ile denize girmesinin hiç kimseye zarar vermeyeceğinin çok açık ortada olduğunun altını çizerek, dalgıç kıyafetiyle giren insanların her tarafı örtülü olduğu halde bir sorun teşkil etmediğini bu nedenle Müslüman kadınların da haşema ile denize girmelerinde bir sakınca olamayacağını kaydetti.

İnsanların 1900'lü yılların başında haşemaya benzer vücutlarının büyük bölümünü örten mayolarla denize girdiğini hatırlatan Taslaman, şöyle konuştu:

"O zaman sorun olmayan şeye şimdi karşı çıkmak üstü örtülü bir İslamofobidir. Tesettür mayonun yasaklanması İslamofobidir ve İslamofobiyi daha da körükler. Bu yasaklar toplumu ve ilişkileri zedeler kimseye bir katkı sunmaz. Ayrıca haşema ile deniz tatili yapmak modern bir fenomendir. Geleneksel insanlar bu sayede moderniteyle geleneğin bir karışım kimliğini oluşturuyor. Burada karışım bir kimlik olgusu ortaya çıkarıyor. Aslında modern kimlik açığa çıkıyor. Tesettürlü mayoyu yasaklamak İslamofobinin tezahüründen başka bir şey değildir. Bu dışlama da en çok radikal örgütlere yarar. Onların isteği de Müslümanları daha radikalize ederek toplumdan koparmak. Tesettür mayo ile denize girmenin kimseye zarar vermediği ortada, bunu yasaklamak da kimseye düşmez. Bu yasak İslamofobinin bir neticesidir. Aslında haşema meselesi buz dağının görünen kısmıdır. Amaç Müslümanları Avrupa'nın dışına sürmektir."

"Önümüzdeki 10 yıl Müslümanlara baskılar artarak devam edecek"

Ufuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oya Akgönenç ise Fransa'da Müslüman kadınların tesettür mayo ile denize girmesinin bir meydan okuma gibi algılandığını belirterek, laiklik, hoşgörü ve toleransın doğduğu bir ülke olarak lanse edilen Fransa'nın farklı inançtaki insanlara tolerans göstermediğini dile getirdi.

İtalya'da tepeden tırnağa kapalı bir şekilde denize giren rahibelere kimsenin ses çıkartmadığına vurgu yapan Akgönenç, şunları söyledi:

"Ama tesettürlü mayo giyen bir Müslüman tefe konuyor. Hakkında işlemler yapılıyor. Bunlar Avrupa'da giderek yükselen İslamofobinin işaretidir. Yani İslamofobi arttığı için bunlar oluyor. İslamofobi aslında Müslümanların Avrupa'da güçlenmesi sonucunda Avrupa toplumlarının huzursuzluğu yüzünden oluyor. Bir bakıma 'Eyvah bunlar bizden daha çok güçlü oluyor. Bunlar bizim toplumumuzu da etkileyecek' endişesi söz konusu. Bundan 3 yıl önce Sarkozy, 'Avrupa'nın Hristiyan silueti değişiyor' demişti. Bu kadar saçma bir cümle olabilir mi? Neymiş kiliselerin yanında camilerin silueti ortaya çıkınca Hristiyan siluet değişiyormuş, artık o noktadan plajda giyilecek kıyafete kadar baskı derece derece artıyor. Önümüzdeki 10 yıl Müslümanlara baskılar artarak devam edecek."

Bu baskılara karşı Müslümanların çok sistemli bir şekilde İslam'ı anlatmak ve tanıtmak için kampanyalar yapması gerektiğine dikkati çeken Akgönenç, Müslümanların ayrıca hukuki haklarının ihlali gibi durumlarda dava açmaktan da kaçınmamaları gerektiğini kaydetti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tesettür Mayonun Yasaklanması İslamofobiyi Körükler' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Survivor Turabi sağlık sorunları nedeniyle yarışmadan ayrıldı
  09:59 Survivor Turabi sağlık sorunları nedeniyle yarışmadan ayrıldı

  Survivor All Star'ın iddialı yarışmacılarından Turabi Çamkıran, sağlık sorunları sebebiyle yarışmadan ayrılmak zorunda kaldı. Turabi, yoğun bakımda tedavi görmeye devam ettiğini ve Dominik'te olmadığını belirtti. Ayrıca yeni müzik kariyeri için çalışmalar yaptığını ve yakında 'Beybi beybi' adlı şarkısıyla müzik dünyasını sarsacağını duyurdu.

 • Kupada elenen Galatasaray'da milli futbolcu Kerem Aktürkoğlu'na çirkin saldırı
  09:44 Kupada elenen Galatasaray'da milli futbolcu Kerem Aktürkoğlu'na çirkin saldırı

  Galatasaray'ın Fatih Karagümrük'e 2-0 yenilip Ziraat Türkiye Kupası'ndan elenmesinin ardından dikkat çeken bir olay yaşandı. Sarı-kırmızılı ekibin milli oyuncusu Kerem Aktürkoğlu evine giderken bir grup taraftarın tepkisine maruz kalıp trafikte tartışma yaşadı. Cep telefonuyla kaydedilen görüntüler bazı Galatasaray taraftarlarını da kızdırırken, kullanıcılar mesajlarıyla Aktürkoğlu'na sahip çıktı.

 • Özgür Özel ilk kez anlattı: Hatay için Mert Fırat'la da görüştük
  09:19 Özgür Özel ilk kez anlattı: Hatay için Mert Fırat'la da görüştük

  31 Mart seçimleri öncesi Hatay'da yaşanan adaylık tartışmaları hakkında konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den dikkat çeken bir açıklama geldi. Oyuncu Mert Fırat'a "Seni ankete koyalım mı?" diye sorduklarını aktaran Özel, "Çok tatlıdır Mert, Hataylı. Mert dedi ki 'Abi 30 günde 28 gün turnem var, ne anketi?' Resmi bir teklif götürmedik ama parti meclis üyemiz veya MYK'dan olur alıp da bize söyleseydi ankete koyacaktık" dedi.

 • Hayata Dönüş Operasyonu Davasında eski bakan Tantan ifade verdi
  09:04 Hayata Dönüş Operasyonu Davasında eski bakan Tantan ifade verdi

  Bayrampaşa Cezaevi'nde 21 yıl önce 'Hayata Dönüş Operasyonu'nda 12 kişinin ölümü ve 29 kişinin de yaralanmasına ilişkin dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan tanık olarak ifade verdi. Operasyon öncesi, cezaevlerinin kontrolünün örgüt liderlerine geçtiği ve örgüt mensuplarının cezaevlerinde tutulduğu iddialarını doğruladı.

 • Survivor All Star'da elenen isim Begüm oldu
  08:25 Survivor All Star'da elenen isim Begüm oldu

  Survivor All Star'ın dün akşam yayınlanan bölümünde Begüm, Pınar, Gizem, Aleyna ve Aysu arasında eleme heyecanı yaşandı. Düelloların sonunda yarışmaya veda eden Begüm, gözyaşlarına hakim olamadı.

 • Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş: Kader kime ölüm yazmışsa o ölür gider
  07:37 Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş: Kader kime ölüm yazmışsa o ölür gider

  Adana Ülkü Ocakları'nın İYİ Parti'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ayyüce Türkeş'i hain ilan etmesinin ardından Ülkü Ocakları ve MHP'li isimlere küfürle tepki gösteren Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş "Yine bizimle ilgili tehdit yayınladılar. Kimse bir halt yapamaz. Geleceği varsa göreceği de var. Kader kime ölüm yazmışsa ölür gider. Herkes için geçerli. Biz kadere inanıyoruz" dedi.

 • Komedyen Özgür Turhan İzmir'deki gösterisinde düştü
  07:35 Komedyen Özgür Turhan İzmir'deki gösterisinde düştü

  Sosyal medya fenomeni ve komedyen Özgür Turhan, İzmir'deki tek kişilik stand up gösterisinde sahnede düştü. Düşmesine rağmen espri yapmaya devam eden Turhan, sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı.

 • TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı
  00:20 TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı

  DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TBMM'de Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li Mehmet Kamaç'ın mikrofonunun kısılmasına, ''Bu ülkede 20 milyon Kürt'ün ana dili olan Kürtçe'den bir dörtlük okunmasına tahammül edemiyorsunuz. Burada mikrofonu kapatıyorsunuz Diyarbakır'da Megri megri şarkısını söylüyorsunuz.'' sözleriyle tepki gösterdi. Koçyiğit'e yanıt veren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, ''Yaptığınız resmen etnik bölücülük ve ırkçılıktır.'' dedi.

 • Motorine 1 lira 55 kuruş indirim
  00:11 Motorine 1 lira 55 kuruş indirim

  Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte motorin fiyatları da değişmeye devam ediyor. Motorine bu gece yarısı itibarıyla 1 lira 35 kuruş indirim geldi. İstanbul'da motorinin litresi 40 lira 7 kuruş, Ankara'da ise 41 lira 46 kuruş oldu.


Advertisement