Tokat'ta Ağaç Kesimine Tepki - Son Dakika

Tokat'ta Ağaç Kesimine Tepki

20.09.2014 15:55
Tokat'ta Ağaç Kesimine Tepki

Tokat'ta eski devlet hastanesi bahçesi sınırları içerisinde yer alan çam ağaçları, yol genişletme çalışmaları kapsamında kesildi.

Tokat'ta eski devlet hastanesi bahçesi sınırları içerisinde yer alan çam ağaçları, yol genişletme çalışmaları kapsamında kesildi. 70-80 yıllık ağaçların kesilmesi kentte tepki çekti.

Kent merkezi Ardala Sokak üzerinde bulunan eski Cevdet Aykan Devlet Hastanesi 2010 yılında Tokat Belediyesi Terminali yanında yeni yapılan 500 yataklı Devlet Hastanesi'ne taşındı. Bunun üzerine uzun bir süre kullanılmayan hastane binanın yıkılarak, yerine Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin yapılmasına karar verildi. Geçtiğimiz yıl başlatılan çalışmalar kapsamında inşaatın sonuna gelindi. Bunun üzerine hastanenin alt tarafından bulunan ve tek şerit olarak kullanılan yolun genişletilmesi için Sağlık İl Müdürlüğü, belediyeden yol imarı istedi. Belediye bunun üzerine hazırladığı imar planını hem Sağlık Müdürlüğüne hem de hazine malı olduğu Milli Emlak Müdürlüğüne gönderdi. Fakat gönderilen yazı sonrası 1934 yılından bu yana alan içerisinde bulunan onlarca çam ağacı kesildi. Ağaçların kesilmesine bazı vatandaşlar tepki gösterdi.

'HESAP VERMEK ZORUNDALAR'

Türkiye Kamu Sen'e bağlı Türk Tarım Orman Sendikası Şube Başkanı Selim Sarı, ağaçların tamamının katledildiğini söyleyerek, Tokat'ta yol genişletilmesi yapılacak o kadar çok yer varken bu ormanları katledip, bu 70-80 yaşındaki ağaçları kesmek ne kadar doğru. Bu gördüğünüz yolda bir saatte bir araç ya geçmekte ya geçmemekte. Buradaki yolun yoğunluğu değerlendirilerek genişletilmesi çalışması başka yerlerde yapılabilirdi. Bu ağaçların katledilmesi Tokat'ımız için bir kayıptır. Böyle bir ormanı oluşturacak bir alanımız yoktur. Bu ağaçları katledenler hesap vermek zorundadır dedi.

'AĞAÇLARIN KESİLMESİ YANLIŞ'

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu da ağaç kesimi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Yeşili seven bir belediye başkanı olduğunu belirten Başkan Eroğu, bu konuda vatandaşların kendilerine 'Başkanım bu ağaçları siz mi kesiyorsunuz' şeklinde sorular yönelttiğini ifade etti. Başkan Eroğlu, "biz talep üzerine imara göre yolun nerden nereye geçtiğini gösterdik. Duvarların çekileceği noktayı gösterdik ve bu alanda ileriye dönük yol yapılacağından herhangi bir üzerinde bina varsa, toprak varsa bunlarla ilgili çalışma yapmalarını ifade ettik" dedi. Buradaki ağaçların kesilmesinin belediye ile ilgisinin bulunmadığını belirten Başkan Eroğlu, şöyle konuştu:

Bizim çizmiş olduğumuz noktadan itibaren yola uygun hale getirilmesi için üzerinde olan ağaçları da kesmişler. Bu son derece yanlış. Yıllardan belli orada olan ve halkımızın nefes alabileceği bir mekandaki o ağaçların kesilmesi yanlış bir durum. Ağaç sökme makineleri var. Bu ağaçlar oradan alınarak başka alana taşınabilirdi. Bize talep gelse gerekli müdahaleyi yapardık. Hiç bir şekilde ağaçları kestirmezdik. Konunun bizle bir alakasının olmadığını belirtmek istiyorum. Tamamen orada ilgili kurumlar tarafından yapılmış bir işlem vardır

Öte yandan Sağlık İl Müdürü Saadettin Yazıcı da, belediyenin yol genişletme çalışması kapsamında ağaçların Milli Emlak Müdürlüğü tarafından kesildiğini ve ağaçların kesiminde Sağlık İl Müdürlüğü'nün herhangi bir dahlinin bulunmadığını kaydetti.

Tokat'ta Ağaç Kesimine Tepki
Tokat'ta Ağaç Kesimine Tepki
Tokat'ta Ağaç Kesimine Tepki
Tokat'ta Ağaç Kesimine Tepki
Karısı, öz kardeşiyle kaçtı! Terminalde kurşun yağdırdı: Namusum için vurdum Karısı, öz kardeşiyle kaçtı! Terminalde kurşun yağdırdı: Namusum için vurdum

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Tokat'ta Ağaç Kesimine Tepki - Son Dakika


Advertisement