Son Dakika Haberleri: Trump, Bildirgeyi İmzalayıp ABD'de Ulusal Acil Durum İlan Etti

Trump, Bildirgeyi İmzalayıp ABD'de Ulusal Acil Durum İlan Etti

2 ay önce

ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin güney sınırında yaşanan şiddet olaylarını gerekçe göstererek ülkede ulusal acil durum ilan etti. Demokrat Partililer, Trump'ın bu kararına "Anayasa ihlali" diye tepki gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısı sonrası ülkenin güney sınırında yaşanan "şiddet olaylarını" gerekçe göstererek ülkede "ulusal acil durum" ilan etti. Trump'ın ülkede acil durum ilan etmesinin ardından Demokrat Partinin önde gelen isimleri karara tepki gösterdi.

"GÜNEY SINIRLARINDAKİ ACİLİYETTEN DOLAYI ULUSAL ACİL DURUM İLAN EDİYORUM"

Donald Trump, ülkede ulusal acil durum ilan ettiği Başkanlık bildirgesini imzaladı. Trump imzaladığı bildirgede, "ABD anayasasının bana vermiş olduğu yetkiye dayanarak güney sınırlarındaki aciliyetten dolayı ulusal acil durum ilan ediyorum." dedi.

DEMOKRAT PARTİLİ İSİMLER TEPKİ GÖSTERDİ

Başkan Trump'ın ülkede acil durum ilan etmesinin ardından Demokrat Partinin önde gelen isimleri karara tepki gösterdi. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve New York Senatörü Chuck Schumer konuya ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Başkanın kanun dışı şekilde var olmayan bir krizi varmış gibi göstermesi anayasamızın ciddi şekilde ihlalidir ve ülkemizi daha güvensiz hale getirmektedir." ifadesine yer verildi.

ABD Başkanı Donald Trump

"GÜNEY SINIRLARINDAN KORKUNÇ DERECEDE UYUŞTURUCU GİRİYOR"

Trump, bugün yaptığı basın toplantısında, "Ülkemize korkunç derecede uyuşturucu giriyor. Bunların çoğu güney sınırlarından. Bu nedenle güney sınırlarında çok fazla insan tutukladık. Ulusal acil durum, çok daha basit sebeplerden daha önce defalarca ilan edildi. Kimse sesini de çıkartmadı. Biz ülkemizin işgalinden bahsediyoruz." ifadesini kullanmıştı.
Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Peters: Saldırgan Tarrant Hayatının Geri Kalanını Tek Başına Hücrede Geçirecek Fiyatı 5 Kat Arttı! Akkuş'ta Coğrafi İşaretle Tescillenen Fasulye, Yok Satıyor Tek Celsede Boşanan Sunucu Meltem Acet, Eşinden Rekor Tazminat Alacak