TSK personeline ilişkin kanun teklifi TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi - Son Dakika

TSK personeline ilişkin kanun teklifi TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi

28.01.2021 13:39

TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda, Milli Savunma Bakanlığı kadrolarında görevli personelin tecrübelerinden daha uzun süreli ve etkin şekilde yararlanılması, özlük haklarının iyileştirilmesi gibi düzenlemeleri içeren TSK Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

Askeri mevzuatta bir dizi değişiklik öngören 44 maddelik kanun teklifi Meclis Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

 • Teklifle birlikte uzman erbaşların özlük hakları iyileştirilecek.
 • Emekli askerler Milli Savunma Üniversitesi'nde ders verebilecek.
 • Askerliğini yapmadan milletvekili seçilenlerin askerliği yapma şartı vekillik süresi bitene kadar ertelenebilecek.

UZMAN ÇAVUŞLARLA İLGİLİ DETAY

Teklife göre uzman çavuşların 55 yaşında emekli olmaları sağlanırken, 40 yaşının üzerindekiler komando birliklerinde kadrolu olarak görevlendirilecek. Şimdiye kadar taşıdıkları silahları kendi paralarıyla alan uzman çavuşların beylik silahlarını devlet karşılayacak.

Teklifte yer alan detaylar şöyle:

 • Teklife göre, Sağlık Bilimleri Üniversitesinde uzmanlık eğitimi gören misafir askeri personele, aynı yerde eğitim görenlerde olduğu gibi ödeme yapılacak.
 • Bakaya ve yoklama kaçağı suçlarında özür olarak kabul edilen durumlar, kanunda belirtilen mazeretlerle sınırlı tutulacak.
 • Tecrübelerinden daha uzun süreli ve etkin bir şekilde yararlanılması amacıyla uzman erbaşların emeklilik yaş haddi 55 yaş olacak.
 • Seferin gereği olarak lüzum görülmesi ve sağlık durumlarının elverişli olması halinde uzman erbaşlar, 60 yaşına kadar en gençlerinden başlanarak orduya alınabilecek.
 • Teklif ayrıca uzun yıllar TSK'de zor koşullarda görev yapmasına rağmen yalnızca emeklilik hakkını elde edinceye kadar kısa süreliğine devlet memuru olarak görev yapan uzman erbaşların da emsallerinin aldığı emekli aylığını almalarını amaçlıyor.
 • Kiraya verilen veya üçüncü şahıslara işlettirilen kısımları hariç olmak üzere askeri kantinlerin elektrik, su ve yakacak giderleri, genel bütçeden karşılanacak.
 • Dış kaynaktan doğrudan Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde görev yapmak üzere temin edilen subaylardan, verilen eğitimi tamamlamadan önce temin aşamasında aranan sağlık ve benzeri şartları taşımadıkları sonradan anlaşılanlar ile bu şartları kaybedenlerin ilişikleri kesilecek.
 • Subaylara yönelik yapılan düzenlemelerle uyumlu şekilde, dış kaynaktan temin edilen astsubaylardan da deneme süresinin bitiminden önce temin şartlarını taşımadığı anlaşılanların veya bu şartları kaybedenlerin; dış kaynaktan doğrudan Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde görev yapmak üzere temin edilen astsubayların da verilen eğitimi tamamlamadan önce temin aşamasında aranan sağlık ve benzeri şartları taşımadıklarının sonradan anlaşılması halinde ilişikleri kesilecek.
 • Hukuk sınıfı subaylar, arabuluculuk komisyonlarında görev yapabilecek. Dış kaynaktan alınan hukuk sınıfı subay adayları, diğer sınıflardaki subay adayları gibi temel Askerlik eğitiminin ardından subaylığa nasbedilebilecek.
 • Teklifle, nezdinde bulundukları kıta komutanı veya kurum amirlerinin, hukuk sınıfı subayların disiplin amiri olması amaçlanıyor.
TSK personeline ilişkin kanun teklifi TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi

Son Dakika Ekonomi TSK personeline ilişkin kanun teklifi TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (27)
 • Zehir zemberek: İki çift lafım olacak sivil memur sendikalarına. Beyefendiler bu tasarı hazırlanırken aklınız neredeydi, tasarı meclise sunuluyor bunlar sonradan dahil ettirmeye çalışıyor birkaç madde. İş olsun diye iş yapmayın kandırmayın oyalamayın milleti. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
 • genel: bu mu hak işlerine geldiği gibi, nerede ek gösterge, nerede erbaş kelimesinin kaldırılması direk uzm.çvş denmesi, orduevi sorunu, maaşta ki dengesizlik hangi birini sayacan ki yazık. Cevap Yaz 3 1 Yayından Kaldır
 • Nankorler: Her ne olursa olsun statusu. Meslege girmeden az çok ne alacağın belli. Kimse zorlanılmiyor bu meslege memurlukda dahil gelin girin diye. Begenmiyorsan basacaksın istifayı. Girip kazanana kadar ayak tırnaklarını yiyenler işe girince yok hak yok hukuk. Hadinin ordan. Hele memur hiç konuşmasın. Begenmiyorsa okadarmı cahildin de girdin bu kuruma derler adama. Tamam maaşlar kafi degildir ama kıyaslama yapmak dogru degil. Cevap Yaz 6 17 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Türkiye semalarında ürküten görüntüler! Düşen göktaşı çok sayıda ilden görüldü AK Parti kulislerinden Kabine değişikliği iddiası! İki tecrübeli siyasetçi sahalara dönüyor Acun Ilıcalı'nın Çağrı Atakan'ı Survivor'dan diskalifiye ettiği öne sürüldü NATO'dan TSK'ya "Mavi Bereli" övgüsü: Seçkin piyadeler Rapçi Ben Fero oyunculuk yapma kararı aldı Keskin nişancı simülatörünün başına geçen Bakan Akar, 450 metre uzaklıktaki hedefi tek atışta vurdu Almanya'da 13 yaşındaki Türk çocuk, akranı tarafından defalarca bıçaklanarak öldürüldü 13 yaşındaki çocuk veda mektubu bırakıp kendini astı: Siz beni hiç sevmediniz