TGC'nin 69. Yıl Dönümü İçin Tören - Son Dakika

TGC'nin 69. Yıl Dönümü İçin Tören

11.06.2015 17:32
TGC'nin 69. Yıl Dönümü İçin Tören, System.String[]

Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin 69. kuruluş yıl dönümü nedeniyle dün akşam bir tören düzenlendi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) 69. kuruluş yıldönümü nedeniyle dün akşam bir tören düzenlendi. Törende konuşan Cemiyet Başkanı Turgay Olcayto, "Düşünce, yazı ve çizginin suç olmaktan çıkmasını istiyoruz" dedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 69'uncu, sivil toplum gazetesi olarak yola çıkan Cemiyet'in günlük yayın organı Bizim Gazete 21'inci, Basın Müzesi de 27'nci yılını kutladı. TGC Burhan Felek Konferans Salonu'nda düzenlenen kutlama töreninde, 1932-1933 doğumlu 40 TGC üyesine anı plaketi sunuldu.

Törende konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, "Basının üzerinde çok yoğun baskı uygulanan bir dönemi yaşadık. Bunun hem halk hem basın hem de Türk demokrasisi açısından ağır bedelleri oldu. Bu nedenle, yeni oluşacak iktidardan ve parlamentodan bu baskıların kaldırılmasını istiyoruz. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün engellenmesinden vazgeçilmesini talep ediyoruz. Düşünce, yazı ve çizginin suç olmaktan çıkmasını istiyoruz" diye konuştu.

"YENİ BİR DÖNEMİN AÇILDIĞI UMUDUNU TAŞIYORUZ"

Olcayto, şöyle devam etti:

"Ustalarımıza vefa borcunu ödemeye çalıştığımız bu toplantıda sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz. Sıkıntılarla dolu bir dönemi belki de son seçimlerle geride bırakmış bulunuyoruz. Basının üzerinde çok yoğun baskılar vardı. Artık umuyoruz ki düşünce suç olmaktan çıkacak; sanat, edebiyat suç olmaktan çıkacak; yazı çizi suç olmaktan çıkacak; gazetecilere de cezaevlerinin yolu kapanacak. Bütün bunları yeni gelecek hükümetten ve parlamentodan istemek emekçi gazeteciler adına bizim boynumuzun borcu. Uzun bir mücadele dönemi geçirdik. Biz bağımsız, bağlantısız gazetecilik için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ni devam ettirmeye çalışıyoruz. Bütün mücadelemiz bu yolda. Yoksa bizim partilere mesafemiz eşittir. Yeter ki gazetecilerin hakları yenmesin. Yeter ki gazetecilere kötü davranılmasın. Yeter ki polis, gazeteciyi düşman olarak görmesin. Onun da kendisi gibi kamu hizmeti yaptığını bilincinde olsun. Bütün bunları düşündüğümüz zaman yeni bir dönemin açıldığı umudunu taşıyoruz. Zaten hiçbir zaman umudumuzu da kaybetmedik. Sevgili Nail Güreli'nin bir lafı vardır: 'Umutsuz olmak bize yasak'. Biz de aynı çizgiden devam etmeye çalışıyoruz."

Törende daha sonra, aralarında Altan Öymen, Güngör Uras, Hayati Asılyazıcı, Nail Güreli ve Suat Yalaz'ın da bulunduğu 1932-1933 doğumlu 40 TGC üyesine anı plaketi sunuldu. - İstanbul

TGC'nin 69. Yıl Dönümü İçin Tören
TGC'nin 69. Yıl Dönümü İçin Tören
TGC'nin 69. Yıl Dönümü İçin Tören
TGC'nin 69. Yıl Dönümü İçin Tören
TGC'nin 69. Yıl Dönümü İçin Tören

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel TGC'nin 69. Yıl Dönümü İçin Tören - Son Dakika


Son Dakika

Türkiye'den Yunan Başpiskopos İeronimos'un İslam'ı hedef alan sözlerine sert tepki: Şiddetle kınıyoruz Brezilya, Çin'in geliştirdiği koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verdi Diagne ve Luyindama'yı eleştiren Terim'den Muslera müjdesi: Denizli maçında oynayacak Son Dakika! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Yüz yüze eğitim kademeli olarak başlayacak Trump'ı silip atacak! ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın ilk talimatları belli oldu Haluk Levent'ten İbo Show eleştirilerine esprili yanıt: Bana güvenmeyin demiştim Talisca'nın Çin'den ayrılmak istemesinde sevgilisiyle arasının bozulması etkili oldu Dini nikahlı çift boğazları kesilmiş halde bulunmuştu! Korkunç cinayette sır perdesi aralandı