Son Dakika Haberleri: Türkiye'den Suriye'deki sivil halka 100 bin ton un hibesi: Maliyetini Hazine karşılayacak

Türkiye'den Suriye'deki sivil halka 100 bin ton un hibesi: Maliyetini Hazine karşılayacak

5 gün önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de yaşayan sivil halk başta olmak üzere ihtiyaç sahibi diğer ülkelere ve bu ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine un ve bakliyat hibe edilmesi amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünü görevlendirdi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Suriye'de yaşayan sivil halk başta olmak üzere ihtiyaç sahibi diğer ülkelere ve bu ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine 100 bin tona kadar ekmeklik buğday karşılığı un ve 10 bin tona kadar yeşil mercimek ve nohut hibe edilmesi amacıyla TMO'nun görevlendirilmesine ilişkin karar yürürlüğe konuldu.

Buna göre, TMO'nun temin edeceği ekmeklik buğday unu, yeşil mercimek ve nohut, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı'na teslim edilecek.

DAĞITIMI AFAD YAPACAK

Nakliye ve dağıtım bedeli AFAD'ın ödeneklerinden karşılanacak ürünlerin hesaplanan maliyeti 'görevlendirme bedeli' kapsamında Hazine tarafından karşılanacak.

Karar kapsamında doğan ve TMO muhasebe kayıtlarında izlenen görevlendirme bedelleri Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinde yer alan ilgili harcama tertiplerinden gider kaydedilerek ödenecek.

Söz konusu karar, 1 Eylül'den geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

Türkiye'den Suriye'deki sivil halka 100 bin ton un hibesi: Maliyetini Hazine karşılayacak
Haber Yayın Tarihi: 07.11.2019 08:18 Erdoğan'ın yeni danışmanı Şeyda Nur Karaoğlu kimdir?
Terörist Fetullah Gülen'in talimatını diğer üyelere ileten HSYK eski üyesi Ahmet Berberoğlu'na hapis cezası Tahran'da hava kirliliği nedeniyle okullar yarın tatil Hakkında yakalama kararı çıkarılan Ahmet Altan gözaltına alındı