Son Dakika Haberleri: Türkiye ve ABD Görüşürken, Rusya'dan Kritik Hamle

Türkiye ve ABD Görüşürken, Rusya'dan Kritik Hamle

9 ay önce

9 Şubat'ta CIA Başkanı Pompeo'nun Türkiye ziyareti sırasında El Bab'daki askerlerimizi yanlışlıkla vuran Rusya, bugün Türk ve ABD Genelkurmay Başkanları görüşürken de ABD'nin operasyon yürüttüğü Rakka'yı bombaladı.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, bugün  Türkiye'ye gelerek Genelkurmay Başkanı  Hulusi Akar ve askeri yetkililerle görüştü.

Görüşmede iki komutanın  Rakka'daki operasyonda atılacak adımları ve izlenecek yolu belirleyecekleri dün Milli Savunma Bakanı Fikri Işık tarafından açıklanmıştı.

İKİ KOMUTAN GÖRÜŞÜRKEN RUSLAR RAKKA'YI VURDU

Ancak ikili henüz görüşmeye devam ederken,  Rusya tarafından ilginç bir açıklama yapıldı. Rus resmi ajansı Sputnik'in haberine göre  Rusya Savunma Bakanlığı, Tu-95 stratejik bombardıman uçaklarının  Suriye'nin  Rakka kentindeki DAEŞ hedeflerini vurduğunu açıkladı.

Bakanlık,  Rusya'daki üslerinden kalkan Tu-95'lerin  İran ve  Irak hava sahasını geçtiğini ve  Rakka'daki DAEŞ hedeflerini X-101 tipi kruz füzeleriyle vurduğunu belirtti.

"Rus stratejik bombardıman uçakları, DAEŞ'in başkenti olarak kabul edilen  Rakka yakınlarındaki birkaç terörist kampını ve komuta noktasını imha etti" denilen açıklamada, keşif araçlarının, belirlenen tüm hedeflerin başarıyla vurulduğunu teyit ettiği kaydedildi.

'SU-30 VE SU-35'LER HAVADA KORUMA SAĞLADI'

Operasyon sırasında Hmeymim Üssü'nden havalanan Su-30 ve Su-35 avcı uçakları tarafından koruma sağlandığı belirten Tu-95'lerin,  Rakka'daki görevlerin tamamlanması sonrası  Rusya'daki üslerine geri döndüğü aktarıldı.

İncirlik Üssü'nde Genelkurmaylar Zirvesi! Akar, ABD'li Mevkidaşıyla Görüştü

RUSYA MESAJ MI VERDİ?

Rusya'nın CIA Başkanı Mike Pompeo'nun  Türkiye'ye geldiği 9 Şubat'ta, El Bab'daki Türk askerlerini vurarak 3 askerimizi şehit etmesi, bazı çevreler tarafından Rus ve Türk yetkililerin "yanlışlıkla vuruldu" açıklamalarına rağmen  Rusya'nın mesajı olarak yorumlanmıştı.

Rusya'nın yine  ABD ve  Türkiye üst düzey bir görüşme yaparken, bu kez  ABD'nin PKK/PYD ile ortak operasyon yürüttüğü  Rakka'yı vurması, bölgedeki dengeler açısından mesaj olarak yorumlandı.


Hükümet, 2018 Bütçesinde Vatandaşa Hizmete Odaklandı Seda Akgül, Tepki Gelince Paylaştığı Fotoğrafları Kaldırıyor
Davutoğlu'nun Kerkük Açıklamasına Bahçeli'den Sert Tepki: Gafillik ve Garabettir