UCM'den Filipinler'deki uyuşturucu operasyonlarının soruşturulması talebine onay - Son Dakika

UCM'den Filipinler'deki uyuşturucu operasyonlarının soruşturulması talebine onay

15.09.2021 18:02
UCM'den Filipinler'deki uyuşturucu operasyonlarının soruşturulması talebine onay, System.String[]

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Başsavcılığın Filipinler'de uyuşturucuyla mücadele kapsamında binlerce kişinin öldürülmesiyle ilgili "insanlığa karşı suç" işlendiği iddialarının soruşturulması talebini kabul etti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Başsavcılığın Filipinler'de uyuşturucuyla mücadele kapsamında binlerce kişinin öldürülmesiyle ilgili "insanlığa karşı suç" işlendiği iddialarının soruşturulması talebini kabul etti.

UCM'den yapılan yazılı açıklamada, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin göreve geldikten sonra başlattığı "uyuşturucuyla savaş" operasyonlarında işlendiği öne sürülen insanlığa karşı suçlar için soruşturma yapılacağı açıklandı.

Mahkeme Filipinler güvenlik güçlerinin "uyuşturucuya karşı savaş" sırasında on binlerce sivili öldürdüğüne, işkence ve insanlık dışı muamelede bulunduğuna ve bu sebeple soruşturma açıklaması için "yeterli şüphe"nin oluştuğuna dikkati çekti.

UCM, soruşturmanın kapsamının Filipinler UCM'den ayrıldığı için 1 Temmuz 2016 ile 16 Mart 2019'la sınırlandırıldığı belirtti.

Mahkeme, Filipinlerin Mart 2019 itibarıyla mahkemeden çekilmesinin, savcılığın bu tarihe kadar işlenen suçlara ilişkin soruşturma yapmasına engel teşkil etmediğini hatırlattı.

-"Suçlular arasındaki çatışmalar olduğunu savunmuştu"

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, göreve geldiğinden bu yana yürütülen uyuşturucuyla mücadele operasyonlarında "yargısız infaz" olduğundan şüphelenilen ölümlerin, suçlular arasındaki çıkar çatışmalarının sonucu olduğunu savunmuştu.

Duterte'nin sözcüsü Harry Roque ise Filipinler'de hukuk sisteminin düzgün çalıştığını ve bundan dolayı uyuşturucuyla savaşta, cinayetleri araştırmak için yabancı kurumlara ihtiyaçları olmadığını kaydetmişti.

Roque, UCM'nin resmi bir soruşturma başlatmasının "hatalı ve politik bir hamle olacağını" düşündüğünü belirterek, Mahkeme ile iş birliği yapılmayacağı açıklamasında bulunmuştu.

-Filipinler UCM'den çekilmişti

Filipinler, UCM'nin uyuşturucuyla mücadele kapsamında insanlığa karşı suç işlendiği iddialarına yönelik ön soruşturma başlatmasının ardından 17 Mart 2018'de mahkemenin kurucu anlaşması olan Roma Statüsü'nden çekilmişti.

Roma Statüsü gereği bir ülkenin UCM'ye üyeliği, BM Genel Sekreteri'ne çekilme bildirimin yapılmasından bir yıl sonra sona eriyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel UCM'den Filipinler'deki uyuşturucu operasyonlarının soruşturulması talebine onay - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Yunan vekilden Meclis'te tarihe geçecek konuşma! 22:26 Yunan vekilden Meclis'te tarihe geçecek konuşma! "Siz Amerika'nın hizmetkarısınız" deyince milletvekilleri buz kesti Tıpa tıp annesi! Arka Sokaklar'ın yıldızı Şevket Çoruh'un kızını görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor 21:59 Tıpa tıp annesi! Arka Sokaklar'ın yıldızı Şevket Çoruh'un kızını görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor Yıllarca istismar edilen Dilek'in anlattıkları Türkiye'nin kanını dondurdu! Sosyal medyanın gündeminden düşmüyor 21:34 Yıllarca istismar edilen Dilek'in anlattıkları Türkiye'nin kanını dondurdu! Sosyal medyanın gündeminden düşmüyor
Son Dakika: Türkiye'de 25 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 193 kişi vefat etti, 26 bin 145 yeni vaka tespit edildi 21:13 Son Dakika: Türkiye'de 25 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 193 kişi vefat etti, 26 bin 145 yeni vaka tespit edildi Gençlerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu'ndan 20:50 Gençlerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu'ndan "Göster cep telefonunu" tepkisi Yanlış ameliyat sonucu doktoru intihar eden kadın konuştu: Hayatımı kararttı, bir de utanmadan icraya verdiler 19:27 Yanlış ameliyat sonucu doktoru intihar eden kadın konuştu: Hayatımı kararttı, bir de utanmadan icraya verdiler
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 18:11 Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Barınamıyoruz" eylemlerine tepki: Hayatınız yalan Cinsel ilişki sırasında balkondan düşen kadın, son model arabayı pert etti 16:07 Cinsel ilişki sırasında balkondan düşen kadın, son model arabayı pert etti
Advertisement