Uğur Kaymaz'ın Anısına Saygısızlık - Son Dakika

Uğur Kaymaz'ın Anısına Saygısızlık

11.05.2015 10:27
Uğur Kaymaz'ın Anısına Saygısızlık

Uğur Kaymaz'ın Diyarbakır'da dikilen anıtı önceki gün kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tahrip edildi.

Mardin'in Kızıltepe İlçesinde 2005 yılında babası Ahmet Kaymaz ile birlikte terörist sanılarak güvenlik güçleri tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybeden 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ın anısına bir yıl sonra 2006 yılında Diyarbakır'da 'Uğur Kaymaz Anıtı' olarak açılışı yapılmıştı.

Sur Belediyesi karşısındaki parka dikilen anıt, dün kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tahrip edildi. Olayla ilgili belediye yetkilileri açıklama yapılmazken, heykel tamamen parçalanırken, heykelin altında yer alan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi zarar verilmedi. Tahrip edilen anıt belediye yetkililerince ortalıktan toplatıldığı belirtildi.

Öte yandan HDP ve DBP Sur ilçe örgütleri, Kızıltepe'de 12 yaşında 13 kurşunla katledilen Uğur Kaymaz'ın anısına dikilen heykele saldırıyı kınayarak, saldırıyı gerçekleştirenlerin bulunup yargılanmasını istedi.

12 yaşında 13 kurşunla katledilen Uğur Kaymaz'ın Sur ilçesinde bulunan heykeline yönelik saldırı yapılan açıklamayla protesto edildi.

HDP ve DBP Sur ilçe örgütleri, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde babası Ahmet Kaymaz ile birlikte 12 yaşında 13 kurşunla katledilen Uğur Kaymaz anısına Sur ilçesinde yapılan heykeline yönelik saldırıyı basın açıklamasıyla protesto etti. Parçalanan heykel önünde yapılan eylemde konuşan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, egemen güçlerin her zaman provokasyonlara başvurduğunu belirterek, Kaymaz'ın katilinin ceza almamasının bu saldırıyı gerçekleştirenin devlet olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti. Kaymaz'ın heykelinin Kürt halkının onuru olduğunu hatırlatan Şimşek, "Halkımız seçimlerde bu saldırıya yanıt verecektir" dedi. Şimşek'in ardından açıklamayı yapan HDP Sur İlçe Eşbaşkan Yardımcısı Cemal Özdemir, bu saldırının HDP'ye yönelik saldırılardan bağımsız olmadığını ve ahlaksız bir saldırı olduğunu belirtti.

Özdemir, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin biran önce bulunarak yargılanmasını istedi.

YORUMLAR
500
Diyarbakır'da halıcıdan örnek hareket! Temizlik için gönderilen halının içinden bulduğu 112 bin TL'yi sahibine teslim etti Diyarbakır'da halıcıdan örnek hareket! Temizlik için gönderilen halının içinden bulduğu 112 bin TL'yi sahibine teslim etti Son dakika haberi! Ankara'da Gazetecilerin Tutuklanmasına Karşı Yapılmak İstenen Açıklamaya İzin Verilmedi: İki Gazeteci Gözaltına Alındı Son dakika haberi! Ankara'da Gazetecilerin Tutuklanmasına Karşı Yapılmak İstenen Açıklamaya İzin Verilmedi: İki Gazeteci Gözaltına Alındı
Kaynak: Temsilci

Son Dakika Güncel Uğur Kaymaz'ın Anısına Saygısızlık - Son Dakika

Bu haber Temsilci tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Temsilci tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Temsilci kurumudur.

Advertisement