Son Dakika Haberleri: Umman Körfezi'nde peş peşe patlamalar: Mürettebat tahliye edildi
BBC

Umman Körfezi'nde peş peşe patlamalar: Mürettebat tahliye edildi

7 gün önce

Umman Denizi'nde ham petrol yüklü iki büyük tankerde patlama meydana geldi. Patlama sonrasında iki tankerin körfez çevresindeki ülkelere acil yardım çağrısında bulunduğu ancak tankerlerden birinin batmaya başladığı kaydedildi.

Umman Körfezi'nde İngiltere ordusuna bağlı Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları kuruluşuna ait Marshall Adaları bayraklı Front Altair ve Panama bayraklı Kokuka Courageous adlı tankerlerde patlama meydana geldi.

Patlama sonrasında iki tankerin körfez çevresindeki ülkelere acil yardım çağrısında bulunduğu ancak tankerlerden birinin batmaya başladığı kaydedildi. Olayın ardından tankerlerde görev yapan personelin tahliye edildiği ve sağlık durumlarının iyi olduğu aktarıldı.

ABD donanmasının 5. filosu, Umman Körfezi'nde iki ayrı petrol tankerinden gelen yardım çağrılarına yanıt verdiğini açıkladı. Yardım çağrılarının yerel saat ve Türkiye saatiyle 06: 12'de ve 07: 00'de geldiği bildirildi.

Bölgesel yayın kuruluşları, Front Altair ve Kokuka Courageous adlı gemilerde patlamalar meydana geldiğini ve yangın çıktığını aktardı.

Gemilerin işletmecileri, iki geminin toplam 44 mürettebatının da güvenli bir şekilde tahliye edildiğini söyledi.

İran "kaza" sonrası mürettebatı kurtardığını açıkladı ancak bu bilgi henüz başka kaynaklarca doğrulanmadı.

Front Altair gemisini kiralayan Tayvan devlet petrol rafinerisi CPC Corp'un sözcüsü Wu I-fang, 75 bin ton petrol taşıyan geminin torpidoyla vurulduğundan şüphelendiklerini açıkladı.

Bölgede geçen ay Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) açıklarında 4 tankere saldırılar düzenlenmişti.

BAE saldırılardan adını açıklamadığı bir devleti sorumlu tutmuştu. ABD ise su altı mayınları kullandığını öne sürdüğü İran'ı suçlamış, İran iddiaları reddetmişti.

üm bu gelişmeler İran'ın ABD ve Körfez'deki ABD müttefikleriyle ilişkilerinde gerginliği artırmıştı.

Bloomberg haber ajansına göre bugünkü patlamaların ardından, son 5 ayın en düşük seviyesinde gezinen petrol fiyatları yüzde 3,9 arttı. İran'la gerginliğin artmasının ardından ABD Mayıs başında bölgeye savaş gemileri ve bombardıman uçakları göndermişti. Tahran ise gerginliklerden ABD'yi sorumlu tutuyor.


Umman Körfezi'nde peş peşe patlamalar: Mürettebat tahliye edildi
BBC
Haber Yayın Tarihi : 13.06.2019 11:59 Fed'in faiz kararı sonrası dolar adeta çakıldı! İşte son durum ABD doğruladı: İran insansız hava aracımızı düşürdü Çin ve Kuzey Kore arasında 14 yıl sonra bir ilk: Çin Devlet Başkanı Kuzey Kore'ye gidiyor: Ünlülerin de içerisinde bulunduğu cinsel ilişki tarikatının lideri suçlu bulundu!