Üniversite tarafından yasaklanan ponpon kız Tommia Dean, 145 bin dolar tazminat kazandı - Son Dakika

Üniversite tarafından yasaklanan ponpon kız Tommia Dean, 145 bin dolar tazminat kazandı

07.12.2019 17:27

ABD'de siyahilere şiddeti protesto etmek için milli marş sırasında diz çöken ponpon kızlara yasak getiren Kennesaw Eyalet Üniversitesi, tazminat ödemeye mahkum edildi. 2 yıl önce ponpon kızlardan Tommia Dean'ın açtığı dava sonuçlandı ve Dean'a 145 bin dolar ödenmesine karar verildi.

Haberler.com/Dış Haberler

ABD'de 2017 yılında düzenlenen üniversiteler arası Amerikan futbolu turnavasında, Kennesaw Eyalet Üniversitesi'nin 5 kişiden oluşan ponpon kızları, milli marş okunurken protesto amaçlı diz çöktüğü için üniversite yönetimi tarafından sahadan zorla çıkarılmış ve bir daha ponpon kızlık yapmalarına yasak getirilmişti. Ponpon kızlardan biri olan 21 yaşındaki Tommia Dean'ın açtığı dava sonucunda, mahkeme üniversitenin Dean'a 145 bin dolar tazminat ödemesine hükmetti.

SİYAHİLERE ŞİDDETİ PROTESTO ETTİLER

Ponpon kızlar maç öncesi milli marşın okunduğu sırada polislerin siyahilere uyguladığı şiddeti protesto etmek için diz çökmüştü.

ANAYASA İHLALİ DİYE YASAK GETİRİLDİ

Kızların yaptığı protesto sonucu üniversite yönetimi,ABD anayasasını ihlal eden bir davranışta bulundukları gerekçesi ile kızlara yasak getirmişti.

KIZLARDAN BİRİ KONUYU YARGIYA TAŞIDI

Ancak 5 ponpon kızdan biri olan Tommia Dean, olayın peşini bırakmadı. Konuyu yargıya taşıyan Dean, 2 yıl sonra mahkemeden çıkan kararla üniversite yönetimini tazminat ödemeye mahkum etti.

MAHKEME 145 BİN DOLAR TAZMİNAT ÖDENMESİNE HÜKMETTİ

Mahkeme, Tommia ve arkadaşlarının (ponpon kızların) davranışının kimseyi rahatsız etmediği için anayasal bir düzene ters düşmediği gerekçesi ile Tommia'ya 145 bin dolar tazminat ödenmesine karar verip davayı kapattı.

Üniversite tarafından yasaklanan ponpon kız Tommia Dean, 145 bin dolar tazminat kazandı

Son Dakika Ekonomi Üniversite tarafından yasaklanan ponpon kız Tommia Dean, 145 bin dolar tazminat kazandı - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk: Aşı yaptıranlar hemen ertesi gün kısıtlamalardan muaf edilmemeli, en az 40 günlük bir süreç olabilir Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan İBB'nin mobil ekmek büfelerine yasak Marketten dönen çift kurşuna dizildi! Camdan bakan çocuk anne ve babasının cansız bedenini gördü Mansur Yavaş'tan Ankara'da yaşayan EYT'lilere müjde: GSS primlerini ödemeye başlıyoruz Trump'ın Biden'a bıraktığı mektubun içeriği basına sızdı: Joe biliyorsun ben kazandım İbo Show'un 10. bölüm fragmanı yayınlandı! 15 yıldır İbrahim Tatlıses ile küs olan Ebru Yaşar programa geliyor Yunanistan Parlamentosu Üyesi Velopoulos: Tek kurşun dahi atamadan Ege'nin yarısını Türklere kaybedeceğiz Eskort sitesine büyük darbe: 2 ayda bir milyona yakın para kazanmışlar