Uzmanlar uyardı: Zehirli pusula denizanalarının ne ölüsüne ne de dirisine dokunmayın - Son Dakika

Uzmanlar uyardı: Zehirli pusula denizanalarının ne ölüsüne ne de dirisine dokunmayın

25.05.2022 17:44

Anavatanı Akdeniz ve Ege Denizi olan zehirli pusula denizanaları İzmit'in ardından Tekirdağ kıyılarında da görüldü. Kıyıya vuran denizanaları vatandaşları korkuturken, uzmanlar ise ne ölüsüne ne de dirisine dokunulmaması gerektiğini açıkladı. Temas edilmesi durumunda ise amonyak ya da sirke ile yıkanarak sağlık kuruluşlarına başvurulması gerekiyor.

Doğal yaşam alanları Akdeniz ve Ege Denizi olan zehirli pusula denizanaları (chrysaora hysoscella), artan hava sıcaklıkları ile birlikte denizlerin ısınması ve kirliliğe bağlı olarak Marmara'da da görülmeye başladı. Kırmızı, kahverengi ve sarı renklerde olabilen, 1.5 metreyi bulan kollara sahip denizanaları vatandaşlarda endişe uyandırdı.

Dünyanın en zehirli türlerinden biri bu seferde Tekirdağ kıyılarında görüldü

"NE ÖLÜSÜNE NE DE DİRİSİNE DOKUNMAYIN"

Uzmanlar, pusula denizanasının ne ölüsüne ne de dirisine dokunulmaması gerektiğini belirterek, temas edilmesi halinde amonyak ya da sirke ile yıkanarak sağlık kuruluşlarına haber verilmesi gerektiğini vurguladılar.

Dünyanın en zehirli türlerinden biri bu seferde Tekirdağ kıyılarında görüldü

"DENİZE GİRMEYE KORKUYORUZ"

Zehirli Denizanalarını yakından incelemeye çalışan Ayhan Erdem, "İlerde de var. 4-5 tane gördüm. Kıyıya doğru geliyorlar. Ondan sonra geri gidiyorlar. Biraz zehirliymiş herhalde denize girmeye korkuyoruz. Yakından bakıyoruz ama yaklaşıp ellersek tehlikeli, ellemesen bir şey yok" dedi.

Tekirdağ kıyılarına vuran denizanalarıyla ilgili uzmanlardan uyarı: Ne ölüsüne ne de dirisine dokunmayın
YORUMLAR
500
İzmir'de mandalina üreticilerine Akdeniz meyve sineği tuzağı verildi İzmir'de mandalina üreticilerine Akdeniz meyve sineği tuzağı verildi Koruyucu Aile Günü Mersin'de kutlandı Koruyucu Aile Günü Mersin'de kutlandı Otoyollarda yeni hız sınırı uygulaması yarın başlıyor Otoyollarda yeni hız sınırı uygulaması yarın başlıyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Uzmanlar uyardı: Zehirli pusula denizanalarının ne ölüsüne ne de dirisine dokunmayın - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement