Varşova'da Soykırım Müzesi Açıldı - Son Dakika

Varşova'da Soykırım Müzesi Açıldı

20.04.2013 12:47
Varşova'da Soykırım Müzesi Açıldı, System.String[]

Varşova'nın Yahudi gettosunda Nazi rejimine karşı ilk ayaklanmanın başlamasının 70'inci yıldönümünde 'Soykırım Anıtı' ve 'Soykırım Müzesi' açıldı.

Varşova'nın Yahudi gettosunda Nazi rejimine karşı ilk ayaklanmanın başlamasının 70'inci yıldönümünde 'Soykırım Anıtı' ve 'Soykırım Müzesi' açıldı.

Varşova gettosu, 1940 yılında kentteki Yahudi mahallesinde kuruldu. 1942 yılından itibaren her gün binlerce Yahudi'nin ölüm kamplarına gönderilmesine kadar gettodaki Yahudi nüfusu 400 bin dolayındaydı. Sürgünlerden sonra ise nüfus 60 bine kadar düştü. Alman yayın kuruluşu DW, Nazi ordusunun komutanı Heinrich Himmler'in 1943 yılında gettonun tamamen kapatılması talimatı verdiğini hatırlattı. O güne kadar Yahudiler silahlı direnişi, özellikle de dini gerekçelerle reddediyordu. Ancak Yahudiler'in ölüm kamplarına gönderildiği bilgisinin gettoya sızması sonucu, yüzlerce örgütlü Yahudi genci direnişe geçme kararı aldığı ifade edildi. 70 yıl önce 19 Nisan 1943'te gettoya giren Alman birlikleri beklenmedikleri ayaklanma ile karşılaştı. Ellerinde silah veya yemek bulunmayan Yahudiler'in direnişi 4 hafta sonra 16 Mayıs'ta bastırıldı. O yıl 56 bine yakın Yahudi yaşadığı halde çok azı hayatta kalabildi.

Soykırım kurbanı Polonyalı Yahudileri anmak amacıyla Varşova'da açılan müzenin Polonya'nın yeni döneminin de simgesi olması hedeflendi. Müzede, Polonyalı Yahudiler'in tarihinin bugüne kadar hiç olmadığı şekilde canlı anlatıldığı ifade edildi.

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Varşova'da Soykırım Müzesi Açıldı - Son Dakika


Son Dakika

Ayrıldıkları konuşulan Hadise ve Kaan Yıldırım, iddiaları romantik pozlarıyla yalanladı Kısıtlamada aracını polislerin üzerine süren 70 yaşındaki alkollü vatandaşa 3 ayrı suçtan ceza kesildi Ermenistan Eski Cumhurbaşkanı Koçaryan: Türkiye'yi doğrudan savaşa sokmak için uğraştık, başaramadık "Beni kurtarın" feryatları mahalleyi inletti! 4 aylık eşinin boğazını kesen koca polisi arayıp kendini ihbar etti Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü 'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dört ilimizi uyardı: Vakalar artıyor Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fransa'nın başına beladır" sözlerine yanıt