Xi, Rusya Devlet Duması Başkanı Volodin ile Görüştü - Son Dakika
Güncel

Xi, Rusya Devlet Duması Başkanı Volodin ile Görüştü

Xi, Rusya Devlet Duması Başkanı Volodin ile Görüştü

BEİJİNG, 22 Kasım (Xinhua) -- Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in başkenti Beijing'deki Büyük Halk Salonu'nda Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin ile bir araya geldi, 22 Kasım 2023. (Fotoğraf: Liu Weibing/Xinhua)

22.11.2023 18:36
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

BEİJİNG, 22 Kasım (Xinhua) -- Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in başkenti Beijing'de Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin ile bir araya geldi.

Xi, Çarşamba günü gerçekleştirilen görüşmede Çin ve Rusya'nın birbirlerinin en büyük komşuları ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri olduğunu ve geniş bir yelpazede ortak çıkarları paylaştıklarını söyledi.

Xi, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bu yıl içinde iki kez derinlemesine görüş alışverişinde bulunduk ve Çin-Rusya kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığı ile çeşitli alanlardaki tatbiki işbirliğini derinleştirme konusunda pek çok yeni uzlaşıya vardık" dedi.

Xi, yasama organları arasındaki işbirliğini güçlendirmenin, Çin-Rusya ilişkilerinin istikrarlı ve uzun soluklu gelişimini sağlamada önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Xi, Rusya Devlet Duması ve Çin Ulusal Halk Kongresi'nin yasama deneyimleri etkileşimini güçlendirmesini ve ikili işbirliğine daha iyi yasal destek sağlamak üzere iki yasama organının da özel komitelerin ve dostluk gruplarının rolünden tam olarak faydalanmasını umduğunu belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı, iki yasama organına da Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Avrasya Ekonomik Birliği arasındaki sinerjiyi sağlama ve Shanghai İşbirliği Örgütü, BRICS, G20 ve diğer çok taraflı platformlarda iletişim ve koordinasyonu derinleştirme çağrısında bulundu.

Volodin ise Rusya ile Çin arasındaki ilişkilerin, Cumhurbaşkanı Xi ve Devlet Başkanı Putin'in stratejik kılavuzluğunda tarihteki en iyi seviyesine ulaştığını kaydederek, Rusya Devlet Duması dahilindeki tüm partilerin Çin'le dostane ilişkiler geliştirme konusunda yüksek düzeyde fikir birliği içinde olduğunu belirtti.

Volodin, Rusya'nın tek Çin politikasına kararlılıkla riayet ettiğini ve ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğünü koruma konusunda Çin'e sağlam destek verdiğini dile getirdi. Volodin, iki ülkenin yasama organları ve siyasi partileri arasındaki etkileşim ve işbirliğini güçlendirmeye, iki devlet başkanının vardığı önemli uzlaşıyı aktif şekilde uygulamaya ve iki halk arasındaki dostluk ve karşılıklı güveni derinleştirmeye istekli olduklarını kaydetti.

Kaynak: Xinhua

Son Dakika Güncel Xi, Rusya Devlet Duması Başkanı Volodin ile Görüştü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değer dudak uçuklatan cinsten.

 • Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Fred sakatlığını tamamen atlattı
  17:04 Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Fred sakatlığını tamamen atlattı

  Fenerbahçe'de sakatlığından dolayı haftalardır takımdan ayrı kalan Brezilyalı oyuncu Fred, tamamen iyileşti. Yıldız futbolcu, cumartesi günü oynanacak Hatayspor maçına ilk 11'de başlayacak.

 • Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti
  16:49 Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti

  TFF, Süper Lig ve 1. Lig'in yayıncı kuruluş ihalesini iptal etti. İptal kararının gerekçesi, TFF'nin ''rakam arttırın'' talebine iki firmanın da olumlu yanıt vermemesi oldu. Federasyondan yapılan açıklamada, ''İhale için verilen teklif bedellerinin yetersiz bulunması dolayısıyla Yayın İhale Komisyonu'nca ihalenin iptali yönünde tavsiye kararı alınmıştır'' ifadeleri yer aldı.

 • 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı
  16:45 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı

  Her 4 yılda bir gerçekleşen 29 Şubat, evlilik yıldönümlerine önem veren çiftler nedeniyle nikah dairelerinde ciddi bir düşüşe neden oluyor. İstanbul'da dünya evine girecek çiftlerin tercih etmediği bir gün olan 29 Şubat'ta, kentin 12 ilçesinde kimse nikah başvurusu yapmadı. Rekor oranda nikah sayısı ise 20 çift ile Esenyurt'un oldu.

 • MHP lideri Bahçeli emeklilere hak verdi: Çağrıları haksız değildir
  16:37 MHP lideri Bahçeli emeklilere hak verdi: Çağrıları haksız değildir

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da MHP Genel Merkez Yönetim Kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Ekonomik sorunların üstesinden gelinecektir. Emeklilerimizin çağrıları haksız değildir, gerekli iyileştirmeler cömertçe yapılacaktır" dedi.

 • Icardi cezayı kesti tazminatı cebe indirdi! Mahkemeden karar çıktı
  16:36 Icardi cezayı kesti tazminatı cebe indirdi! Mahkemeden karar çıktı

  Galatasaray'ın Arjantinli golcüsü Mauro Icardi ve eşi Wanda Nara, haklarına yapılan ihanet haberlerine acımadı. Çift yıllar önce açtıkları davadan, tazminat kazandı.

 • Kılıçdaroğlu'ndan olağanüstü kurultay sorusuna yanıt
  16:36 Kılıçdaroğlu'ndan olağanüstü kurultay sorusuna yanıt

  Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partinin durumuna dair açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, olağanüstü kurultay toplama girişimlerinin olmadığını ve partinin başarısı için herkesin elinden geleni yaptığını belirtti. Ayrıca, yerel seçimlerde bir sorun çıkarsa bunun tartışılacağını ifade etti. Kılıçdaroğlu, aday belirleme sürecinde daha sağlıklı bir işleyiş olmasını isterdiğini ve aday belirlendiyse arkasında durulması gerektiğini vurguladı.

 • Pınar Altuğ sokakların parti bayraklarıyla donatılmasına tepki gösterdi
  16:07 Pınar Altuğ sokakların parti bayraklarıyla donatılmasına tepki gösterdi

  Oyuncu Pınar Altuğ Atacan, 31 Mart yerel seçim öncesi sokakların parti bayraklarıyla donatılmasına isyan ederek "Bayraklara harcanan parayla deprem bölgesindeki eksikler tamamlansın" dedi.

 • Gazze'de yardım bekleyen 104 Filistinliyi öldüren İsrail'den skandal savunma: İtiş kakış sırasında izdiham yaşandı
  16:01 Gazze'de yardım bekleyen 104 Filistinliyi öldüren İsrail'den skandal savunma: İtiş kakış sırasında izdiham yaşandı

  İsrail ordusunun Gazze'de yardım bekleyen sivillere düzenlediği hava saldırısında can verenlerin sayısı 104'e yükselirken, İsrail'den skandal bir açıklama geldi. Filistinlilerin tırların geçişini sağlayan İsrail askerlerine tehdit oluşturacak bir biçimde yaklaştığını, bu nedenle sivillere ateş açıldığını savunan İsrail ordusu, yardımları yağmalamak isteyen Filistinliler arasında yaşanan izdihamda ölümlerin gerçekleştiğini söyledi.


Advertisement