Yerel Gazeteler İnternet Siteleri ile Birlikte Marka Değerlerini Yükseltmeli - Son Dakika
Güncel

Yerel Gazeteler İnternet Siteleri ile Birlikte Marka Değerlerini Yükseltmeli

Yerel Gazeteler İnternet Siteleri ile Birlikte Marka Değerlerini Yükseltmeli

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Gazeteci Yazar Mustafa Arslan, yerel basının dönüşüp, yok olmamak için değişimi yakalaması gerektiğini söyledi.

04.01.2012 10:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Gazeteci Yazar Mustafa Arslan, yerel basının dönüşüp, yok olmamak için değişimi yakalaması gerektiğini söyledi.

BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Gazeteci Yazar Mustafa Arslan, haberleşme ve iletişimin insanlığın temel ihtiyaçları arasında yer aldığını hatırlatarak, bu ihtiyaç varolduğu sürece gazetecilik mesleğinin de varolacağını vurguladı. Arslan, İHA'ya gazeteciliğin geleceği üzerine yürütülen tartışmaları değerlendirdi. Kağıt gazetelere 5, 20 en fazla 40 yıl ömür biçildiğine dikkat çeken Mustafa Arslan, tartışmalara farklı bir boyuttan yaklaşarak, "Nasıl ki televizyon, radyo ve gazeteleri

yok etmemiş ise, internet haberciliği-sosyal medya da gazete ve televizyonları yok etmeyecektir. Burada sır, anılan mecraların yakın gelecekte hangi değişim ve dönüşümleri yaşayacağıdır. Kanaatim odur ki geleceğin medya düzeninde, deyim yerinde ise gazeteler süpermarket olmayacak, ancak iddia edildiği gibi mahalle bakkalı haline de gelmeyecektir. Gözden kaçırılmaması gereken nokta, fikir üretici ve kanaat oluşturucu niteliklerini koruyacak olmalarıdır. Kamuoyu oluşturucu etkileri azalırken, ışık ve ışıltı

üretici özellikleri devam edecektir. Matbaanın çıkışı ile işlerini kaybeden hattatlara dönmemek için gazetelerin geleceği okuması ve değişimi yakalaması gerekir" dedi.

"YEREL GAZETELER ÇOK SESLİLİK VE ÇOK RENKLİLİĞİN TEMİNATI"

İnternetteki olağanüstü hızlı gelişimi, özellikle mahalli basının ıskalamaması gerektiğinin altını çizen Mustafa Arslan, "Yerel gazeteler, Türkiye'nin çok sesliliği ve çok renkliliğinin teminatı mesabesindedir. Yerel demokrasinin yaşanılır olmasında vazgeçilmez bir görev ifa etmektedir. Öte yandan yerel basın, birlikteliğimizi ve birarada yaşama kültürümüzü besleyen damarlara kan taşımaktadır. Dünden aldığımız değerleri bugünle yoğurarak yarınlarda yaşanabilir kılmak için de vazgeçilmezdir. İşte böylesi

önemi haiz mahalli gazetelerimiz, yereli evrensele taşıyabilme ve hayatiyetini sağlam temeller üzerine inşa etme adına, kağıt gazeteler ile birlikte internet haber portallarını kurmalıdır. Mahalli gazetelerimiz bu alanları, birbiri ile ölümcül rekabet eden mecralar olmaktan çıkararak, birbirini destekleyen bir noktaya taşımalıdır. Marka değerlerini, kağıt gazeteler ve intermet portalları ile birlikte yükseltmelidir" şeklinde konuştu.

Gazeteci Yazar Mustafa Arslan, yerel basının sivil toplum, siyaset, mahalli idareler, bürokrasi, üniversite, sanayi ve toplumun diğer dinamik alanlarına yeni ufuklar açmak gibi bir görevi olduğunu anlatarak, "Çeşitli toplum katmanlarının taleplerinin yönetim erkine sahip birimlere aktarılması, cevaplarının geri dönüşümü yerel basın tarafından sağlanmaktadır. Yerel basının bir önemli özelliği de ön açıcılık ve yeniliklere uyumdur. Bu çerçevede, Anadolu'da gazetelerimizin internet haberciliği alanına

giderek artan bir hızla girmekte olduğunu memnuniyetle görüyoruz. BİK, sektörü düzenleyen bir kurum olarak 50 yıldır yürüttüğü hizmetlerine artı değerler katmaktadır. Son dönemde, Kurum'un yüzünün daha çok Anadolu'ya çevriliyor olması dikkate şayandır. Önümüzdeki süreçte gazetelerimizin internet haberciliğine dönük çabalarının BİK tarafından da desteklenmesini beklemek yanlış olmayacaktır" diye konuştu. - KONYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Yerel Gazeteler İnternet Siteleri ile Birlikte Marka Değerlerini Yükseltmeli - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement