Yeşilboğaz: "Çocuk Adalet Sistemi Ciddi Bir Değişimden Geçmeli" - Son Dakika

Yeşilboğaz: "Çocuk Adalet Sistemi Ciddi Bir Değişimden Geçmeli"

13.02.2019 12:29
Yeşilboğaz:

MERSİN (İHA) – Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Türkiye'nin adalet sisteminin çocuklar için adil olmadığını ve ciddi bir değişimden geçmesi gerektiğini belirtti.

MERSİN (İHA) – Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Türkiye'nin adalet sisteminin çocuklar için adil olmadığını ve ciddi bir değişimden geçmesi gerektiğini belirtti.

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından avukatlara yönelik 'Çocuk Adalet Sistemi Eğitim Programı düzenlendi. Mersin Barosu Gökdelen Hizmet Birimi'nde 8-10 Şubat 2019 tarihleri arasında verilen 'Çocuk Adalet Sistemi' eğitimine, Mersin Barosu Başkanı Yeşilboğaz, Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ece Kovan Demirtaş, Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Burcu Düzen ve avukatlar katıldı.

Eğitim kapsamında Sosyal Hizmet Uzmanı Zeynep Mutlu, Emekli Çocuk Hakimi ve Avukat Özcan Güven, Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı (ÇAÇAV) Koordinatörü Av. Şahin Antakyalıoğlu sunum yaptı. Eğitimin birinci gününde avukatlar, mağdur çocuk vakası, yarı yapılandırılmış vaka çalışması konularında bilgilendirildi. Ayrıca ÇİM ve AGO videoları izlenerek, soru-cevap şeklinde eğitime interaktif katılım sağlandı. Eğitimin ikinci gününde suça sürüklenen çocuk vakası, korunma ihtiyacı olan çocuk ve tedbirler konularında; eğitimin üçüncü gününde ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihat programı sunumu ICC, pratik çalışmalar, pratik vaka grup sunumları ve genel değerlendirme yapıldı.

"Çocuk adalet sistemi ciddi bir değişimden geçmeli"

Eğitimle ilgili açıklama yapan Baro Başkanı Yeşilboğaz, avukatlara verilen çocuk adalet sistemi eğitiminin, meslektaşlarının gelişimine katkı sağlamak için önemli olduğunu ifade etti. Türkiye'deki çocuk ceza adaleti sisteminin henüz gelişmediğine dikkat çeken Yeşilboğaz, "Türkiye'nin adalet sisteminin çocuklar için adil olmadığı ve ciddi bir değişimden geçmesi gerektiği net bir şekilde görülmektedir. Çocuk adalet sistemi ayrı bir adalet sistemidir ve yetişkinler için üretilen adalet sisteminin bir parçası olamaz. Çocuk adalet sistemi, BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme tarafından benimsenen, çocuk koruma sisteminin de bir parçası olmalıdır. Çocuğun adil yargılanma hakkı başta olmak üzere, çocuğun tüm haklarına ve haysiyetine saygı gösteren, koruyan bir adalet sistemi uygulanmalıdır" dedi. - MERSİN

Yeşilboğaz: Çocuk Adalet Sistemi Ciddi Bir Değişimden Geçmeli

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Yeşilboğaz: 'Çocuk Adalet Sistemi Ciddi Bir Değişimden Geçmeli' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından iki AK Partili isim daha Saadet Partili Asiltürk'ü ziyaret etmiş Son Dakika: Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 9,4'te sabit bıraktı Yaşlı adamın baltayla başına vurduğu karısı ağır yaralandı Fabrika atıkları nedeniyle dere yatağından taşan köpükler mahalleliyi tedirgin ediyor Genç çiftin öldürülerek toprağa gömüldüğü köyde jandarma nöbet tutuyor Çobanı evlilik vaadiyle dolandıran ve canlı yayında gözaltına alınan fettan gelin tutuklandı Sokakta donmak üzere olan evsiz kadını polis kurtardı 42 gündür kayıp olan kadının cesedi çuval içinde ormanlık alanda bulundu