Ygs Sonuçları Rekor Kıracak! - Son Dakika

Ygs Sonuçları Rekor Kıracak!

24.03.2014 11:02

2 milyon 7 bin 685 adayın ter döktüğü 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınavı dün yapıldı.

2 milyon 7 bin 685 adayın ter döktüğü 2014 YGS sınavı dün yapıldı. 1 hafta sonra açıklanması planlanan sınav sonuçları ÖSYM'nin internet sitesinden öğrenilebilecek. Adaylara, ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecek

2 milyon 7 bin 685 adayın ter döktüğü 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınavı dün yapıldı.

Üniversiteye giriş sınavının birinci aşaması olan YGS sonuçlarının 1 hafta sonra açıklanması bekleniyor.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, YGS sonuçlarının en kısa sürede açıklanması için hazırlıklarını yaptıklarını söyledi. Adaylar, sınav sonuçlarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğrenebilecek. Adaylara ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecek.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS'lere girme hakkı kazanacak.

Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) başvurular ise 21-30 Nisan 2014 arasında yapılacak. YGS'den 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler.

106 BİN SALONDA YAPILDI

YGS, Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da, 175 sınav merkezinde, 6 bin 745 binada, yaklaşık 106 bin salonda gerçekleştirildi. Sınava, 2 milyon 7 bin 685 aday katıldı. Adayların 841 bin 741'ini lise son sınıf öğrencisi, 578 bin 741'ini üniversiteye yerleşememiş lise mezunları, 437 bin 933'ünü üniversiteye kayıtlı, 121 bin 676'sını yaşı ileri üniversite mezunu, 9 binini de lise son sınıftaki beklemeliler oluşturdu.

Dün sabah saat 10: 00'da başlayan sınav toplam 160 dakika sürdü. Sınavda, Türkçe'den 40, Tarih'ten 15, Coğrafya'dan 12, Felsefe'den 8, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya ilave Felsefe sorularından 5, Temel Matematik'ten 40, Fizik'ten 14, Kimya'dan 13, Biyoloji'den ise 13 soru soruldu.

Sudan başka bir şey alınmadı

Adaylar, kimlik ve güvenlik kontrolleri yapılarak salonlara alındı. Sınavın yapıldığı her salona duvar saati, adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş ile şekerleme ve peçete gibi malzemeler, ÖSYM tarafından sağlandı. Adaylar sınava sadece şeffaf pet şişe içerisinde su getirebildi. Salona başka hiçbir şey alınmadı.

SORULARIN YÜZDE 20'Sİ GÖRÜLECEK

Sınav sorularının yüzde 20'sini oluşturan ve adayların incelemesine açılan sorular, "Temel Soru Kitapçığı" adı altında ÖSYM'nin internet sitesinden kamuoyunun bilgisine sunulacak.

'Sınav müfredata uygun ve kolaydı'

Sınava giren öğrencilerin izlenimleri doğrultusunda YGS'yi değerlendiren Uğur Dershanesi yetkilileri sınavın geçmiş yıllara göre daha kolay ve müfredata uygun olduğu görüşüne vardılar. İşte Uğur Dershanesi'nin 2014 YGS değerlendirmeleri:

İbrahim Yıldırım (Türkçe Bölüm Başkanı):

Soru dağılımı, diğer yıllardaki gibi gözükmektedir. 8 Dil Bilgisi sorusu, 2 Söz Grubunun Anlamı sorusu, 3 Anlatım Yöntemleri sorusu ve kalanların paragraf sorusu biçiminde dağıldığı edindiğimiz bilgidir.

Diğer yıllardan farklı olarak, bir metne bağlı iki soru biçiminde hazırlanan 2 adet soru olduğu da aldığımız bilgiler arasındadır.

Anlatım Bozukluğu sorusu bu yıl çıkmamış.

Adil Kurt (Matematik Bölüm Başkanı):

Matematik soruları önceki yıllara göre daha zor, Geometri ise daha kolay sorulmuş. Özellikle Matematik soruları, doğru okumayı ve matematiksel yorum yapmayı amaçlamış olup işlem yoğunluğu geçmiş yıllara göre daha fazla olan ve zaman kaybettiren bir sınav olduğu bilgisini de öğrencilerimizden almış bulunmaktayız.

Geometri'de ise sorular, temel bilgilere dayalı olup basit çizimlerle çözülebilen sorular sorulduğu ifade edildi.

Bedrettin Boyacıgil (Kimya Bölüm Başkanı):

Sınava giren öğrencilerimizden edindiğimiz bilgilere göre, Kimya sorularının beklenen konulardan yapılabilir düzeyde ve müfredata uygun olduğu anlaşılmaktadır. Doğru yayınlarla disiplinli bir şekilde hazırlanan öğrencilerin bu sınavda çok başarılı olduklarına inanıyorum.

Ercan Türköz (Tarih Bölüm Başkanı):

Sınavda, müfredat örtüşmesi tam olarak gerçekleşmiş. Sorular, beklenildiği gibi paragraf ve paragrafın yorumlanması şeklinde olmuş.

Ergun Bulşu (Fizik Bölüm Başkanı):

Fizik soruları beklenen konulara uygun olarak sorulmuştur. Matematiksel işlemlere fazla girilmeden, kavramlar ön plana çıkarılarak, yargı içeren sorulara ağırlık verilmiştir.

A. Mete Kizir (Biyoloji Bölüm Başkanı):

Biyoloji sorularının, geçmiş yıllardaki sınavlarda sorulan soru tiplerine benzer olduğu ve alışık oldukları soru tipleri ile karşılaştıkları bilgisi alınmıştır.

Davut Gürler (Coğrafya Bölüm Başkanı):

Coğrafya soruları, önceki yıllarda olduğu gibi 9. ve 10. Sınıf müfredatına uygun hazırlanmıştır. Sorular, bilgi birikimi, yorum gücü gerektiren türdendir.

Biyoloji sorusu hatalı

Bilfen Liseleri bölüm başkanları ÖSYM tarafından açıklanan 32 soruyu inceleyerek yanıtlarını oluşturdu. Fen-34. sorunun hatalı olduğunu tespit eden Bilfen Liseleri öğretmenleri yaptıkları açıklamada, "Eğer seçenekte "Erkek veya dişi yavru oluşumu yalnızca kromozomlara bağlıdır" denilseydi seçenek cevap olurdu. Bu soruda bilimsel bir hata yapılmıştır" dediler.

Sabah

YORUMLAR
500
Miçotakis, 'satmayın' demişti! ABD: Türkiye'ye F-16 satışını destekliyoruz Miçotakis, 'satmayın' demişti! ABD: Türkiye'ye F-16 satışını destekliyoruz ABD'li senatörden Türkiye'ye F-16 satışına destek ABD'li senatörden Türkiye'ye F-16 satışına destek TBMM kararları Resmi Gazete'de TBMM kararları Resmi Gazete'de
Kaynak: EgitimNerede.com

Son Dakika Eğitim Ygs Sonuçları Rekor Kıracak! - Son Dakika

Bu haber EgitimNerede.com tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. EgitimNerede.com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı EgitimNerede.com kurumudur.

Advertisement