Yönetim Danışmanı Sönmez, "Konkordato" ile İlgili Bilinmeyenleri Anlattı - Son Dakika

Yönetim Danışmanı Sönmez, "Konkordato" ile İlgili Bilinmeyenleri Anlattı

11.10.2018 11:40

Yönetim Danışmanı Sönmez, "Konkordato" ile ilgili bilinmeyenleri anlattı "Panik ve aceleci kararlar almaması gerekiyor" Yönetim Danışmanı Sönmez'den Konkordato yorumuİSTANBUL - Son günlerde gündeme gelen Konkordato'nun yanlış şekilde kullanıldığını ifade eden Yönetim Danışmanı Dr.

Yönetim Danışmanı Sönmez, "Konkordato" ile ilgili bilinmeyenleri anlattı

"Panik ve aceleci kararlar almaması gerekiyor"

Yönetim Danışmanı Sönmez'den Konkordato yorumu

İSTANBUL - Son günlerde gündeme gelen Konkordato'nun yanlış şekilde kullanıldığını ifade eden Yönetim Danışmanı Dr. Yılmaz Sönmez, bankalarında fedakarlık yapması gerektiğini ifade ederek işletmelere tavsiyelerde bulundu. Sönmez, "Panik ve aceleci kararlar almaması gerekiyor" dedi.

Birçok firma ve kişinin son zamanlarda açıkladığı "Konkordato" ile ilgili Yönetim Danışmanı Dr. Yılmaz Sönmez tavsiyelerde bulundu. Sönmez, Konkordato'nun Konkordato'nun bir fırsat olabileceğinin yanı sıra iyi niyeti suistimal eden işletme sahiplerinin ve insanların bulunabileceğini söyleyerek, "Bir hileli Konkordato korkusu oluştu. Birileri bu şekilde mağduriyet olduğu şekilde duyumlar alıyoruz. Konkordato ilan edildiği zaman bu durum başka firmaları da etkiliyor. Dolayısı ile bunu göze alan işletme eğer daha önce sermaye aktarımı yaptı ise bununla ilgili şirketinin içini boşalttıysa bu çok büyük bir mağduriyet ve çok büyük bir suistimal. Bununla ilgili farklı bir düzenlememi gerektirir yoksa üzerine durulması denetlenmesi gerekir buna müsaade edilmemesi gerekiyor. Bu sefer dürüst insanlar ve işletmeler için bir taraftan da bu mağduriyet söz konusu olmuş olacak. Eskiden iflas erteleme hileli iflas ertelemelerde çok duyardık. Son zamanlar da da buna benzer duyumlar almaya başladık. Piyasanın bu anlamadaki etkisini bozucu bir etki oluşturacaktır buna dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

"Panik ve aceleci kararlar almaması gerekiyor"

Konkordato'nun küçük işletmelere ve kobilere etkisini de değerlendiren Sönmez, "Tavsiyemiz şu şekilde Konkordato bir çıkış yoludur ancak bu noktaya gelmeden önce bütün kaynakların çok aktif bir şekilde devreye alınması gerekiyor. İçerideki verimliliğe odaklanması gerekiyor. İletişimi güçlendirmesi gerekiyor panik kararlar aceleci kararlar almaması gerekiyor. Günümüz ihracat ve dünyaya açılma dönemi bu ihracata odaklanması gerekiyor. Bununla ilgili reklam bütçelerini çalışmasını bunları yapabilmesi gerekiyor. Yeniden mali yapılandırması gerekiyor. İşletmenin üzerinde şu anda yük görülen konulardan ayıklama sürenini bir an önce devreye alması gerekiyor ve bunlardan kurtulması gerekiyor" diye konuştu.

"İhtiyaç olmayan işletmelerin bu yolu tercih etmemesi gerekiyor"

Konkordato'nun doğru yerde ve doğru kişiler tarafından kullanılması gerektiğini kaydeden Sönmez, "Bu iyi bir fırsat ancak devletimizin etkin denetimi ile burada ödül ceza sistemine girmemesi gerekiyor. Evet birileri dürüst ve gerçekten işletmesini ayakta tutmak istiyor. Bununla ilgili bu imkandan yararlanması gerekiyor. Ödeme dengesinde sorunlar olabilir ödeme güçlüğü var bankalar ile olan ilişkileri var. Bunları bir nebze olsun öteleme ve nefes alma anlamında bu doğru bir yapılanma bir taraftan da bunu ihtiyaç olmayan işletmelerin bu yolu tercih etmemesi gerekiyor. Doğrusu yaklaşım doğru ama duyumlar piyasadayız işin içindeyiz bu konuda çok duyumlar geliyor buna müsaade edilmemesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

"İşverenin piyasaya güven vermesi gerekiyor"

Konkordato ile ilgili son zamanlarda ilgili ilgisiz insanların takibe geçtiğini ve yanlışlar olduğunu ifade eden Sönmez, "Şimdi kim hangi firma Konkordato ilan etti bunu merak ediyor. Bu piyasaya olumsuz bir hava veriyor. Belki bununda önleminin alınması gerekiyor. Bilmesi gereken kişilerin bu konuda bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Çok ilgisiz insanların da ulu orta her yerde adeta iş piyasada tezgaha düştü gibi oldu. Herkes gidip bunun fırsat olduğunu düşünüp başvuruda bulunmak istiyor. Adeta vergi barışı imar affı gibi görülüyor. Bu böyle olmaması gerekiyor. Bir domino etkisi oluşturuyor şu anda. Bu domino etkisi olumsuz bir yöne doğru gidiyor. Bu durumda gerçekten dürüst tüccarların bunu yapması gerekiyor. Ama bunun hileli bir şekilde kullanmak isteyenlere de müsaade edilmemesi gerekiyor. Bu süreç tabii ki geçecektir. Piyasaya bu noktada güven verilmesi gerekiyor. İşverenlerin de piyasaya güven vermesi gerekiyor. Her pozisyondaki insanların güven vermesi gerekiyor" dedi.

"Bankaların taşın altına elini soktuğunu göremedik"

Bankaları bu noktada fedakarlık yaptığını düşünmediğini söyleyen Sönmez, "Bankaların fedakarlık yaptığını düşünmüyorum. En ufak bir bankaya yaklaşıldığı zaman Konkordato'yu düşünmeyen bir işletmenin bankaya oturduğu zaman bankanın bu anlamda çözüme yanaşmadığını görüyoruz bu durumlara şahit oluyoruz. Aldığı ipotekleri ile borcu arasında inanılmaz bir fark var. Bu farkın bu kadar olmaması gerekiyor. Limitler çok çok zor şartlarda açılıyor. Hatta tamamen kapatılmış durumda. Dolayısı ile işletmenin bankalarla arasının iyi olması gerekiyor ama bankanın bu konuda ben taşın altına elini soktuğunu göremedik bu konuda iş verenlerden çok büyük şikayet var bununda gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Yönetim Danışmanı Sönmez, Konkordato ile İlgili Bilinmeyenleri Anlattı
Yönetim Danışmanı Sönmez, Konkordato ile İlgili Bilinmeyenleri Anlattı
Yönetim Danışmanı Sönmez, Konkordato ile İlgili Bilinmeyenleri Anlattı
Yönetim Danışmanı Sönmez, Konkordato ile İlgili Bilinmeyenleri Anlattı

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Yönetim Danışmanı Sönmez, 'Konkordato' ile İlgili Bilinmeyenleri Anlattı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Eriksen'den acı haber! Kalp pili takılan yıldız oyuncunun top koşturması artık çok zor 11:49 Eriksen'den acı haber! Kalp pili takılan yıldız oyuncunun top koşturması artık çok zor HDP İzmir il binası önünde silah sesleri! Özel harekat polisleri bir kişiyi gözaltına aldı 11:38 HDP İzmir il binası önünde silah sesleri! Özel harekat polisleri bir kişiyi gözaltına aldı Elon Musk'ın desteklediği CureVac aşısının etkinlik oranı yüzde 47 çıktı, şirket yarı yarıya değer kaybetti 11:32 Elon Musk'ın desteklediği CureVac aşısının etkinlik oranı yüzde 47 çıktı, şirket yarı yarıya değer kaybetti
Görenler hem şaşırıyor hem de hayran kalıyor! Ağaçta oluşan desen koruma altına alındı 11:23 Görenler hem şaşırıyor hem de hayran kalıyor! Ağaçta oluşan desen koruma altına alındı Bilim Kurulu Üyesi İlhan: Pazar günü uygulanan kısıtlamanın kalkması için vaka sayılarının biraz daha oturması gerek 11:09 Bilim Kurulu Üyesi İlhan: Pazar günü uygulanan kısıtlamanın kalkması için vaka sayılarının biraz daha oturması gerek Eski milli futbolcudan zehir zemberek sözler! Serhat Akın, Şenol Güneş ve Kenan Karaman'a demediğini bırakmadı 10:49 Eski milli futbolcudan zehir zemberek sözler! Serhat Akın, Şenol Güneş ve Kenan Karaman'a demediğini bırakmadı
Kaçak kazı sırasında bulunan mozaikler, 24 saat boyunca korunuyor 10:42 Kaçak kazı sırasında bulunan mozaikler, 24 saat boyunca korunuyor Kendilerine 10:23 Kendilerine "Tebliğciler" adını veren grubun alkol kullanan insanları uyardığı video gündeme oturdu
Advertisement