Yunan Yazar Kazancakis Edirne'de Anıldı - Son Dakika

Yunan Yazar Kazancakis Edirne'de Anıldı

07.05.2017 17:42
Yunan Yazar Kazancakis Edirne'de Anıldı, System.String[]

Uluslararası Barış Ödüllü Yunan yazar, şair ve felsefeci Nikos Kazancakis, Edirne'de anıldı.

Uluslararası Barış Ödüllü Yunan yazar, şair ve felsefeci Nikos Kazancakis, Edirne'de anıldı.

Nikos Kazancakis'in ölümünün 60. yılı dolayısıyla Edirne Belediyesi ve Yunanistan'ın Edirne Konsolosluğu işbirliğiyle yazarın "Çileci" romanına atfen, "Çileciye Armağan" adıyla anma etkinliği düzenlendi.

Yunanistan'ın Edirne Konsolosu Paraskevi Charitidou, Edirne Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Kazancakis'in, "Çileci" isimli kitabını tüm insanlığa hediye olarak sunduğunu belirtti.

Kazancakis'in çok önemli bir isim olduğunu ifade eden Charitidou, şunları söyledi:

"Kazancakis, tek bir sözcükle kadim insanlığa bu muhteşem kitabı sunmuştur. Kazancakis böylelikle sadece kendi felsefesini değil, tüm insanlığın felsefesini, onu anlamak isteyen herkese anlatmıştır. Kazancakis tarihe geçmeyi başardı fakat edebiyat tarihine değil çünkü dönemin toplumu ona bu değeri vermeyi başaramadı. Ama geleceğin aydınlatıcılarından biri olarak, günümüzde insanlığın tarihine geçmeyi başardı çünkü Kazancakis insan toplumunun düşünce ve bedeninin derinliklerine inmeyi başarmıştı."

Etkinlikte Yunan oyuncu Maria Nafpliotou tarafından Kazancakis'in eserleri seslendirildi.

Etkinliğe, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Belediye Başkanı Recep Gürkan ile çok sayıda Türk ve Yunan katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yunan Yazar Kazancakis Edirne'de Anıldı - Son Dakika


Son Dakika

Çukur'da ayrılıkların ardı arkası kesilmiyor! Başrol oyuncusu diziye veda etti IMF'den Türkiye ekonomisi için yüzde 6'lık büyüme tahmini Temizlik görevlisi yolda bulduğu 50 bin lirayı sahibine teslim etti Yavru köpeklere cinsel istismarda bulunan sapık gözaltına alındı Ünlü spiker Hülya Hökenek, canlı yayında zamlara isyan etti: Bu fiyatlar gerçek mi? Genç kadın kendisine "Balina" diyenleri azmiyle bin pişman etti Nevşin Mengü'den "Kendi polisime saldırmam" diyen Cüneyt Arkın'a yanıt Koronadan hayatını kaybeden Karadeniz'in kanaat önderlerinden Nuri Genç'in cenazesine binlerce kişi katıldı