Zafer Müzesi'ne 8 Ayda 16 Bin 833 Ziyaretçi - Son Dakika

Zafer Müzesi'ne 8 Ayda 16 Bin 833 Ziyaretçi

11.09.2014 09:52
Zafer Müzesi'ne 8 Ayda 16 Bin 833 Ziyaretçi, System.String[]

Doğa Koruma ve Milli Parklar 5'inci Bölge Müdürü Kuşcu: "Binayı her yıl binlerce kişinin ziyaret etmektedir.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 5'inci Bölge Müdürü Mehmet Kuşcu, Afyonkarahisar'da, Kurtuluş Savaşı'nda bir dönem karargah olarak kullanılan ve müzeye dönüştürülen binayı yılın 8 ayında 16 bin 833 kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Kuşcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin düşman işgalinden kurtarılmasının ardından Atatürk ile silah arkadaşları İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve Tevfik Bıyıklığıoğlu'nun kaldığı müze binasının karargah olarak kullanıldığını anlattı.

Binada, Büyük Taarruz'un 5'üncü gününe rastlayan 30 Ağustos 1922'de Başkomutan Meydan Muharebesi'nin planlarının tartışılıp kararlaştırıldığını dile getiren Kuşcu, dolayısıyla Cumhuriyet tarihinin en önemli anlarına tanıklık etmiş bir yapı olduğunu ifade etti.

Zafer Müzesi'nin, 1981'den itibaren Başkomutan Tarihi Milli Parkı sınırları içinde yer aldığını aktaran Kuşcu, şöyle konuştu:

"Şehir merkezinde, Milli Birlik Caddesi'nde, Anıtpark ile Afyonkarahisar Kalesi'nin tam karşısında yer alan Zafer Müzesi, 1913-1920 yıllarında dönemin Belediye Başkanı Saitoğlu Mehmet Sait Efendi tarafından yaptırılmıştır. Afyonkarahisar'ın ilk belediye binası olan yapının, Anadolu'da özel olarak inşa ettirilen ilk belediye binası olma özelliğiyle ilimiz için ayrı bir önemi bulunmaktadır. İki katlı kagir bir bina olan Zafer Müzesi'nde, Atatürk'ün 28-29 Ağustos 1922'de kullandığı eşyalar, Büyük Taarruz'dan kalma silah, cephane ve mühimmatların yanı sıra bu savaşa katılan komutanların fotoğrafları, savaşın cereyan edişini gösteren haritalar sergilenmektedir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 5'inci Bölge Müdürlüğünün sorumluluğunda bulunan binayı her yıl binlerce kişinin ziyaret etmektedir. Bu yıl ocak-ağustos aylarında 16 bin 833 kişi bu müzeyi ziyaret etmiştir."

Kuşcu, ziyaretçi sayısının, Cumhuriyet Bayramı, Afyonkarahisar'ın kurtuluş yıl dönümü, Müzeler Haftası, Cumhuriyet Eğitim Gezileri gibi günlerde arttığını sözlerine ekledi. - Afyon

Zafer Müzesi'ne 8 Ayda 16 Bin 833 Ziyaretçi
Zafer Müzesi'ne 8 Ayda 16 Bin 833 Ziyaretçi

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Zafer Müzesi'ne 8 Ayda 16 Bin 833 Ziyaretçi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz: Vaka sayıları düşmezse uzun süreli kapanma gündemimizde Beşiktaşlı Mensah'tan şampiyonluk paylaşımı: Sonunda deniz kenarında Türk çayı içeceğiz CHP'de bir taciz iddiası daha! Mağdur kadının ifadeleri kan dondurdu İHA üretim merkezini görüntülerken gözaltına alınan 2 Rus vatandaşının televizyoncu olduğu ortaya çıktı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Ayşecan Tatari suda doğum yaptığı anları paylaştı! Fotoğrafın altına yazdıkları herkesi duygulandırdı Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf?