Zorlu Center PSM'den Ramazan'a Özel Konser Serisi - Son Dakika

Zorlu Center PSM'den Ramazan'a Özel Konser Serisi

13.06.2014 14:02
Zorlu Center PSM'den Ramazan'a Özel Konser Serisi

Çağımızın Mozart'ı Ludovico Einaudi bu defa Mercan Dede'nin sahnesine konuk oluyor

Zorlu Center PSM'nin sunduğu, Mercan Dede'nin sanat yönetmenliğini üstlendiği Mercan Dede Ensemble Özel Ramazan Projesi kapsamında Ludovico Einaudi'den Zara'ya birçok ünlü sanatçı, Mercan Dede ile birlikte Zorlu Center PSM sahnesinde izleyicilere unutulmaz anlar yaşatacak.

Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi (PSM), Ramazan ayı boyunca da İstanbulluları müziğin büyülü dünyası ile buluşturmaya devam edecek. Geçtiğimiz yıl ONEARTH Records'dan çıkardığı "DÜNYA" albümünün tanıtım konserleri kapsamında, Heart Factory'nin organize ettiği Hindistan, Kanada, Brezilya, Meksika ve Avrupa ülkelerinde gerçekleştirdiği konserlerde müzikseverlerle buluşan, Haziran'da Toronto, New York, Chicago ve Cleveland şehirlerini içeren Kuzey Amerika turnesinde fırtınalar estiren Mercan Dede, ayağının tozuyla İstanbul'a gelip; sanat yönetmenliğini yaptığı çok özel bir Ramazan projesiyle Zorlu Center PSM'de sahne alıyor. Dünyaca ünlü müzisyenimiz Mercan Dede'nin farklı tarzlardaki sanatçılarla ortaklaşa vereceği konserler dizisi, 2 Temmuz'da başlıyor.

Mercan Dede'nin ilk konuğu "Modern Çağın Mozart'ı"; Ludovico Einaudi yeniden geliyor!

Daha önce dünyanın pek çok yerinde Mercan Dede ile ortak projeler gerçekleştirmiş olan "Modern Çağın Mozart"ı olarak anılan Ludovico Einaudi, bu projeyle birlikte Ekim 2013'teki Zorlu Center PSM konserinin ardından ikinci kez Türkiye'de olacak. Ludovico Einaudi'nin özellikle "Le Onde" bestesi film müziği kariyerinin fitilini ateşledi. "This Is England" (2006) ve aynı filmin televizyona uyarlanan dizisi sanatçıya BAFTA adaylığı getirdi ve müziğini geniş kitlelere tanıttı. 2011'de bir diğer övgü alan "Intouchables" filminde de bu müzik kullanıldı.

Etnik müziğin modern dans ve B-boy ekolüyle buluşması

Mercan Dede Ensemble Ramazan Özel Projesi'nin ikinci konuğu, sanat yönetmenliği & koreografilerini üstlendiği yüzlerce sahne gösterisiyle Türkiye'de ve uluslararası alanda sayılı isimler arasında yer alan Beyhan Murphy ile; günümüzün en önde gelen icracılarından biri olarak kabul edilen Kanun virtüözü ve besteci Göksel Baktagir olacak.

Geçtiğimiz yıllarda Mercan Dede ile gerçekleştirdikleri çalışmalarla hem Türkiye'de, hem de yurt dışında çok ses getiren projelere imza atan Beyhan Murphy, bu tanınmış koreografilerinin yeni düzenlemelerinden oluşan çok özel bir performansla Mercan Dede'ye eşlik edecek. 1992'den beri modern dans alanında Türkiye ve dünyanın ilgiyle takip ettiği koreografiler sahnelemiş Murphy'nin; Güldestan, Seyahatname ve Barbaros projelerinin müziklerini de Mercan Dede bestelemişti. Gecenin bir diğer konuğu olan Göksel Baktagir, temelde bir Türk müziği enstrümanı olan sazının bütün imkânlarını ve sınırlarını değerlendirerek; geliştirdiği kendine özgü icra tekniğiyle birlikte bakış açısını diğer dünya müziklerine doğru genişletmiş ve yer aldığı pek çok uluslararası projede Türk Müziği'ni dünyaya tanıtan bir isim. Berlin'de kurduğu Flying Steps B-boy ekibiyle dört defa dünya break dans birinciliği kazanan Kadir Amigo Memiş, kendine has break dans teknikleriyle Anadolu'yu işlediği çok özel koreografilerini yine bu gecede, Mercan Dede'nin müzikleriyle sahneleyecek.

Anjelika Akbar ile Doğu'dan Batı'ya "Klasik" Bir Gece

Mercan Dede Ramazan Özel Projesi'nin üçüncü konserinin özel konukları BİFO üyeleri Esen Kıvrak, Olgu Kızılay, Efdal Altun ve Çağ Erçağ'dan oluşan Borusan Yaylılar Dörtlüsü: Borusan Quartet ve 4 yaşından bu yana ürettiği yüzlerce beste ile müzik otoritelerince "dâhi" olarak gösterilen piyano sanatçısı Anjelika Akbar. Kariyeri başarı ve ödüllerle dolu olan UNESCO üyesi Anjelika Akbar'ın, 2002 yılında yayınladığı Vivaldi'nin "Dört Mevsim" keman konçertosunun piyano uyarlaması albümü, uluslararası klasik müzik kataloglarına giren "ilk Türk klasik müzik albümü" olarak literatürdeki yerini aldı. 2005 yılında Prof. Gürer Aykal öncülüğünde kurulan Borusan Quartet, 2010 yılında ilki düzenlenen Andante dergisi Klasik Müzik Ödülleri'nde "Yılın Oda Müziği Topluluğu" ödülünü aldı. Yine aynı yıl New York'taki Carnegie Hall'da finali gerçekleşen 2010 ICMEC Uluslarası Oda Müziği Topluluğu Yarışması'nda birinci olarak altın madalyanın sahibi oldu.

Büyüleyici Vokaller Bir Arada

Projenin kapanış gecesinde Mercan Dede Ensemble'a, büyüleyici sesleriyle dünya müziğinin en önemli vokal sanatçılarından Azam Ali ve Türk Halk Müziği'nin yıldızı Zara konuk sanatçı olarak eşlik ediyor. Dünya müziği alanında günümüzün en önemli besteci ve vokalisti olarak gösterilen, sesini "Matrix", "The Fight Club", "Thor" gibi film müziklerinden de hatırlayabileceğimiz Azam Ali, Mercan Dede'nin son albümü Dünya'da yer alan "Haydar Haydar" adlı Anadolu türküsünü seslendirdi. Zara, İlk albümünü yayınladığı 1998 yılından bu yana sürdürdüğü başarılı kariyerinde Kral TV ve MGD gibi saygın bir çok organizasyonların ödülleri ile birlikte, 4 yıl üst üste en iyi Türk Halk Müziği Kadın Sanatçı Altın Kelebek ödüllerinin de sahibi oldu.

Türk Halk Müziği'nin önde gelen ismi Zara, dünyaca ünlü müzisyen Azam Ali ve ezgileriyle doğu ile batıyı buluşturan Mercan Dede'nin bir araya geleceği bu heyecan verici proje, uzun süre hafızalarınızdan silinmeyecek.

YORUMLAR
500
Kahire Yunus Emre Enstitüsünde Türkçe öğrenen Mısırlı öğrenciler bir araya geldi Kahire Yunus Emre Enstitüsünde Türkçe öğrenen Mısırlı öğrenciler bir araya geldi Macron, Fransa ve Türkiye'nin NATO'nun birliğine ve gücüne bağlı olduklarını söyledi Macron, Fransa ve Türkiye'nin NATO'nun birliğine ve gücüne bağlı olduklarını söyledi 2022 IIHF Buz Hokeyi 18 Yaş Altı Kadınlar Dünya Şampiyonası 2022 IIHF Buz Hokeyi 18 Yaş Altı Kadınlar Dünya Şampiyonası
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Zorlu Center PSM'den Ramazan'a Özel Konser Serisi - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement