Son dakika Hipertansiyon haberleri, Hipertansiyon son dakika, son dakika Hipertansiyon

Son Dakika Hipertansiyon Haberleri

 • İlaç Fiyat Kararnamesi Nedeniyle İlaç Yokluğu Devam Ediyor
  28 Şub İlaç Fiyat Kararnamesi Nedeniyle İlaç Yokluğu Devam Ediyor

  İlaç fiyatlarının Euro kuruna sabitlenmesi nedeniyle Türkiye'de ilaç yokluğu sorunu yaşanıyor. Kronik hastalıkların ilaçları bulunamazken, tüp bebek tedavisi için kullanılan ilaçlarda alternatif reçete dönemi başladı. Eczacılar, İlaç Fiyat Kararnamesi'nde köklü çözümler talep ediyor.

 • Şırnak'ta hipertansiyon sorunu bulunan 1 yaşındaki bebek ambulans helikopterle Van'a sevk edildi
  24 Şub Şırnak'ta hipertansiyon sorunu bulunan 1 yaşındaki bebek ambulans helikopterle Van'a sevk edildi

  Şırnak'ta rahatsızlanan 1 yaşındaki Ahmet K'ye hipertansiyon tanısı konuldu. Bebek, çocuk nöroloji, çocuk yoğun bakım ihtiyacı ile ileri tetkik ve tedavi için ambulans helikopterle Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakledildi.

 • Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu: Tansiyon ve şeker kalıcı körlüğe sebep olabilir
  24 Şub Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu: Tansiyon ve şeker kalıcı körlüğe sebep olabilir

  Şeker hastalığı ve tansiyon, göz sağlığını tehdit eden önemli faktörlerdir. Bu iki hastalık gözlerde kalıcı hasarlara ve hatta körlüğe neden olabilir. Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, Haberler.com YouTube kanalında programa katılarak göz sağlığıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

 • 2024 Apple Watch'un Beklenen Özellikleri Ortaya Çıktı
  20 Şub 2024 Apple Watch'un Beklenen Özellikleri Ortaya Çıktı

  Apple'ın 2024 yılında piyasaya süreceği Apple Watch'un beklenen özellikleri ortaya çıktı. Yeni modelin 10. yıl tasarımı ile çıkması ve daha ince bir kasa, farklı kordon çeşitleri, daha büyük batarya gibi özellikler sunması bekleniyor. Ayrıca, yeni Apple Watch'un hipertansiyon tespiti, uyku apnesi tespiti ve tansiyon izleme gibi sağlık odaklı özelliklere sahip olması bekleniyor. Yeni modelin Eylül 2024'te iPhone 16 ile birlikte tanıtılması iddia ediliyor.

 • Tuzla Belediyesi ve Tuzla Devlet Hastanesi Ortak Projesi: Evde Sağlıkta Tuzla Modeli
  20 Şub Tuzla Belediyesi ve Tuzla Devlet Hastanesi Ortak Projesi: Evde Sağlıkta Tuzla Modeli

  Tuzla Belediyesi ve Tuzla Devlet Hastanesi'nin ortak projesi olan Evde Sağlıkta Tuzla Modeli, hastaneye gidemeyen ve bakıma ihtiyacı olan insanlara evlerinde sağlık hizmeti sunuyor. Bu model ile Tuzla ilçesinde 125 bin 936 kişiye ulaşıldı.

 • Doktor Başkan Şadi Yazıcı'nın evde sağlık projesi 125 bin vatandaşa umut oldu
  20 Şub Doktor Başkan Şadi Yazıcı'nın evde sağlık projesi 125 bin vatandaşa umut oldu

  Tuzla Belediyesi ve Tuzla Devlet Hastanesi'nin ortak projesi olan Evde Sağlıkta Tuzla Modeli, hastaneye gidemeyen ve bakıma ihtiyacı olan insanlara evlerinde sağlık hizmeti sunuyor. 2012 yılından beri devam eden bu sistem, sosyal belediyeciliğin örneklerinden biri oldu. Türkiye'nin performans şampiyonu olan ve uluslararası sağlık kongrelerinde sunulan bu model ile Tuzla ilçesinde 125 bin 936 kişiye ulaşıldı.

 • Türkiye'de Hava Kirliliğinin En Yoğun Olduğu 20 Bölge Belirlendi
  09 Şub Türkiye'de Hava Kirliliğinin En Yoğun Olduğu 20 Bölge Belirlendi

  Greenpeace Akdeniz, Türkiye'de hava kirliliğinin en yoğun olduğu 20 bölgeyi belirledi. İskenderun ilçesi başı çekerken, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerde de kirli hava solunuyor. Hava kirliliğinin dünya genelinde dakikada 13 insanın ölümüne yol açtığına dikkat çekiliyor.

 • CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, İzmir Tabip Odasını ziyaret etti
  07 Şub CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, İzmir Tabip Odasını ziyaret etti

  CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, İzmir Tabip Odasını ziyaret etti. Tugay, İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşerek ortak projeler yapacaklarını belirtti. Tugay, halk sağlığı ve temel sağlık hizmetleri konusunda çalışmalar yapacaklarını ifade etti. İzmir Tabip Odası Başkanı Kaynak ise belediye ile oda iş birliğinin pek çok alanda mümkün olduğunu söyledi.

 • Meniere Hastalığına Dikkat: Stres, Kafein ve Tuzdan Uzak Durun
  03 Şub Meniere Hastalığına Dikkat: Stres, Kafein ve Tuzdan Uzak Durun

  Meniere hastalığı, genellikle 30 ila 60 yaşlarında ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalananlar stresten uzak durmalı, kafein, tuz ve çikolata tüketimini azaltmalıdır. Meniere hastalığına ilişkin tedavilerde cerrahi girişim de önerilebilir.

 • Uluslararası katılımlı 'Ankara Hematoloji ve Onkoloji Kongresi' başladı
  02 Şub Uluslararası katılımlı "Ankara Hematoloji ve Onkoloji Kongresi" başladı

  Ankara Hematoloji ve Onkoloji Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, dünyada her yıl 10 milyon insanın kanserden hayatını kaybettiğini söyledi. Dernek tarafından düzenlenen kongrede kanser tanı ve tedavisinde yapay zeka, tıbbi onkoloji, hematoloji gibi birçok başlık ele alınacak. Kongre, 4 Şubat'a kadar sürecek.

 • 13 ilaç daha geri ödeme listesine alındı
  02 Şub 13 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 11'i yerli üretim olmak üzere 13 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını duyurdu. Geri ödeme listesine alınan ilaçlar arasında; 2 kanser, 1 acil antihipertansif, 1 antibiyotik, 2 romatolojik hastalık ilacı, 1 antiromatizmal, 1 psikiyatri ilacı, 1 astım ilacı, 1 KOAH ilacı, 1 antibakteriyel ve 1 antiviral ilaç bulunuyor.

 • Van'da sağlık hizmeti vatandaşın ayağına gidiyor
  01 Şub Van'da sağlık hizmeti vatandaşın ayağına gidiyor

  Van'da koruyucu sağlık hizmeti çalışmalarını sürdüren ekipler, zorlu coğrafyada karlı yolları aşarak ulaştıkları evlerde hastaların gerekli taramalarını yapıyor. Van İl Sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulan mobil sağlık ekipleri, olumsuz hava şartlarına rağmen yürüttüğü koruyucu sağlık hizmetleriyle hastaların takdirini kazanıyor. Ekipler, ulaştıkları hastaların tansiyon, şeker ölçümü ve gerekli kanser taramalarını yapıyor.

 • Hakkari'de Kar Kapanan Köyde Hipertansiyon Hastası Kurtarıldı
  26 Oca Hakkari'de Kar Kapanan Köyde Hipertansiyon Hastası Kurtarıldı

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yolu kapanan köyde, 62 yaşındaki hipertansiyon hastası kadın 4 saatlik çalışma sonucu kurtarılarak hastaneye götürüldü.

 • Yüksekova'da Kardan Kapalı Köye Hastaneye Ulaşım Sağlandı
  25 Oca Yüksekova'da Kardan Kapalı Köye Hastaneye Ulaşım Sağlandı

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Bağdaş köyünde yolu kardan kapanan hipertansiyon hastası bir kadın, ekiplerin çalışmasıyla hastaneye ulaştırıldı. Kamile Ayhan isimli 62 yaşındaki hasta, ailesinin 112 Acil Çağrı Merkezi'ne başvurması üzerine Özel İdare Yüksekova Şantiye Şefliği ekipleri tarafından kurtarıldı. Ayhan, evde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulansla Yüksekova Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

 • OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde Sosyal Pediatri Polikliniği Hizmete Girdi
  24 Oca OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde Sosyal Pediatri Polikliniği Hizmete Girdi

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde Sosyal Pediatri Polikliniği, törenle hizmete girdi. Sosyal Pediatri Polikliniği, çocukların sağlığının geliştirilmesi ve korunması için öncelikler belirleyerek çocuk sağlığı izlemi yapmakta ve ailelere danışmanlık hizmeti vermektedir. Poliklinikte aya ve yaşa uygun özel aşılar uygulanmaktadır. Ayrıca çocukluk çağı taramaları da yapılmaktadır.

 • Sağlık Bakanlığı Obezite Merkezi 580 Kişiyi Zayıflattı
  21 Oca Sağlık Bakanlığı Obezite Merkezi 580 Kişiyi Zayıflattı

  Sağlık Bakanlığı 29 Mayıs Devlet Hastanesi bünyesindeki Obezite Merkezi, kurulduğu 2019'dan bugüne 580 kişiyi dengeli beslenme, egzersiz ve eğitimlerle 1,5 tonun üzerinde zayıflattı. Türkiye'nin dört bir yanındaki devlet hastanelerinde ücretsiz hizmet sunan Obezite Merkezleri, ciddi kilo problemi yaşayan kişilerin fazla ağırlıklarından sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıklarını kazanarak kurtulmalarını sağlıyor.

 • Çocuklarda hipertansiyonun sinsi ilerleyebildiği belirtildi
  20 Oca Çocuklarda hipertansiyonun sinsi ilerleyebildiği belirtildi

  Çocuklarda hipertansiyonun tüm organlara zarar verebileceği, görme ve duyma bozukluklarına yol açabileceği ve hayati tehlike oluşturabileceği belirtildi. Çocuklarda hipertansiyonun sinsi seyredebildiği ve her çocuğa 3 yaşından itibaren düzenli olarak kan basıncı ölçümü yapılması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, çocukluk çağı hipertansiyonunun altında yatan nedenler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verildi.

 • Kanser Hastaları ve Yakınları İçin Hasta Okulu Kuruldu
  12 Oca Kanser Hastaları ve Yakınları İçin Hasta Okulu Kuruldu

  Özlem YURTÇU KARABULUT, Emre Can URAN / İstanbul, BAŞAKŞEHİR Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde kanser tanısı konulan hasta ve yakınları için kurulan ve her hafta düzenli olarak eğitimlerin verildiği Hematoloji / Onkoloji Hasta Okulu'na gelenlerin en sık sorduğu soruların başında...

 • Yaşlıların kışlık hazırlıklar sırasında salça ya da pekmez kazanına düşmeleri tedaviyi güçleştiriyor
  02 Oca Yaşlıların kışlık hazırlıklar sırasında salça ya da pekmez kazanına düşmeleri tedaviyi güçleştiriyor

  Bursa Şehir Hastanesi Yanık Merkezi Sorumlu Hekimi Op. Dr. Selma Beyeç, yaşlı bireylerin kışlık hazırlıklar sırasında salça ya da pekmez kazanına düştükleri vakalarla sıklıkla karşılaştıklarını belirterek vakaların yaşlı olması ve ek hastalıklarının bulunmasının tedaviyi güçleştirdiğini bildirdi.

 • AK Parti Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül: Emeklilere 5 bin lira ödeme yapılacak
  26 Ara AK Parti Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül: Emeklilere 5 bin lira ödeme yapılacak

  AK Parti Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, yaklaşık 5 milyon çalışan emekliye 5 bin lira ödeme yapılacağını ve bunun birkaç gün içerisinde kanunlaştırılarak hesaplara yatırılacağını belirtti. Gül ayrıca, alım gücünü artıracak çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

 • Yeni Yıl Sofralarında Sağlığa Dikkat!
  26 Ara Yeni Yıl Sofralarında Sağlığa Dikkat!

  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Börkü Uysal, yeni yıl sofralarında aşırı yiyecek ve içecek tüketiminin gastrit, ülser ve reflü hastalıklarına sebep olabileceğini belirtti. Ayrıca, diyabet hastalarının karbonhidrat kontrolüne dikkat etmeleri gerektiğini, kalp-damar hastalıklarını tetikleyen yağlı ve tuzlu gıdalardan kaçınılması gerektiğini ve gut hastalığının aşırı protein ve karbonhidrat tüketimiyle tetiklenebileceğini söyledi.

 • Soğuk Algınlığı İlaçlarının Reçetesiz Alınması Tehlikeli Olabilir
  21 Ara Soğuk Algınlığı İlaçlarının Reçetesiz Alınması Tehlikeli Olabilir

  Prof. Dr. Şehmus Özmen, soğuk algınlığı ilaçlarının reçetesiz alınmasının ve kolay ulaşılmasının tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini belirtti. Bu ilaçlar kalp hızını artırabilir, kaygı ve uykusuzluğa neden olabilir. Özellikle kalp ve damar hastalığı, hipertansiyon, diyabet gibi rahatsızlıkları olan hastalarda durumu kötüleştirebilir. Ayrıca, bu ilaçların içeriğinde bulunan dekonjestanlar, uyarıcılar ve anti-alerjik maddeler birden fazla ilacın yan etkilerine maruz kalınmasına neden olabilir.

 • Apple Watch Series 10, sağlık özellikleriyle geliyor
  18 Ara Apple Watch Series 10, sağlık özellikleriyle geliyor

  Apple, 2024 yılında piyasaya süreceği Apple Watch Series 10'a hipertansiyon ve uyku apnesi tespit özellikleri ekleyerek kullanıcılara sağlık hakkında önemli bilgiler sağlamayı hedefliyor. Saatin erken müdahaleleri ve önleyici tedbirleri daha geniş bir kullanıcı tabanı için daha erişilebilir hale getirme potansiyeli bulunuyor.

 • UYUSUN DİYE ÇOCUKLARA VERİLEN MELATONİN TAKVİYELERİ TEHLİKE SAÇIYOR
  16 Ara UYUSUN DİYE ÇOCUKLARA VERİLEN MELATONİN TAKVİYELERİ TEHLİKE SAÇIYOR

  UZMANLAR, yaklaşık her 20 çocuktan birinde uyku bozukluğu görüldüğünü belirtiyor.

 • 'DİRENÇ GELİŞTİĞİNDE HİPERTANSİYONUN YARATTIĞI HASAR KATLANARAK ARTIYOR '
  11 Ara "DİRENÇ GELİŞTİĞİNDE HİPERTANSİYONUN YARATTIĞI HASAR KATLANARAK ARTIYOR "

  "Direnç geliştiğinde hipertansiyonun yarattığı hasar katlanarak artıyor "İSTANBUL,(DHA)- Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 1,3 milyar kişi hipertansiyonla yaşıyor ve bu hastaların da yüzde 10-12'sini dirençli hipertansiyon hastaları oluşturuyor.

 • 'Direnç geliştiğinde hipertansiyonun yarattığı hasar katlanarak artıyor '
  11 Ara "Direnç geliştiğinde hipertansiyonun yarattığı hasar katlanarak artıyor "

  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 1,3 milyar kişi hipertansiyonla yaşıyor ve bu hastaların da yüzde 10-12'sini dirençli hipertansiyon hastaları oluşturuyor.

 • DSÖ Genel Direktörü: Gazze'de hiçbir yer ve hiç kimse güvende değil
  10 Ara DSÖ Genel Direktörü: Gazze'de hiçbir yer ve hiç kimse güvende değil

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'deki durumun endişe verici olduğunu belirterek, Güvenlik Konseyi'nin ateşkes kararını kabul etmemesinden üzüntü duyduğunu söyledi. Ghebreyesus, Gazze'de yaşanan saldırılar sonucu sağlık sisteminin çöktüğünü ve insanların temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını ifade etti.

 • Orta yaş ve üstü çiftlerde hipertansiyon ilişkisi
  07 Ara Orta yaş ve üstü çiftlerde hipertansiyon ilişkisi

  Bir araştırma, orta yaş ve üstü çiftlerden birinde hipertansiyon olmasının diğerinde de hastalığın görülme ihtimalini artırdığını ortaya koydu. Araştırmada, İngiltere, ABD, Çin ve Hindistan'da yaşayan çiftlerin verileri incelendi ve çiftlerin yaklaşık yarısının birlikte hipertansiyon olduğu tespit edildi.

 • 'Çocuklarda çarpıntı aniden başlayıp sonlanıyorsa, ritim bozukluğu olabilir'
  06 Ara "Çocuklarda çarpıntı aniden başlayıp sonlanıyorsa, ritim bozukluğu olabilir"

  Yetişkin sorunu olduğunu zannedilen çarpıntının çocukluk döneminde de karşılaşılan bir problem olduğunu ifade eden Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr.

 • Şah Damarı Tıkanıklığı Hayat Kurtarıyor
  02 Ara Şah Damarı Tıkanıklığı Hayat Kurtarıyor

  Asya Vasküler Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Hakkı Tankut Akay, şah damarı tıkanıklığının dünyada kalp dışındaki ölümlerden sonra ikinci sırada yer aldığını belirterek, rutin kontrollerin hayat kurtardığını bildirdi. Akay, şah damarı tıkanıklığının belirtilerini ve tedavi yöntemlerini açıkladı.

 • Burun Kanamalarının Altında Yatan Faktörler Açıklandı
  24 Kas Burun Kanamalarının Altında Yatan Faktörler Açıklandı

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları bölümünden Doç. Dr. Hasan Demirhan, burun kanamalarının altında yatan faktörlere dikkat çekti. Yaş, cinsiyet ve mevsimlerin kanama dönemlerinde etkili olduğunu belirten Demirhan, burun kanamasının hava şartlarına, alerjiye ve bazı ilaçlara bağlı olarak değişebileceğini söyledi.

 • Sabri Ülker Vakfı iç hastalıkları uzmanlarına yönelik 'beslenme eğitimi' düzenleyecek
  21 Kas Sabri Ülker Vakfı iç hastalıkları uzmanlarına yönelik "beslenme eğitimi" düzenleyecek

  Sabri Ülker Vakfı, toplumu doğru beslenme konusunda bilgilendirme hedefiyle ilk olarak aile hekimlerine yönelik hayata geçirdiği "Beslenme ve Beslenme İletişimi" başlıklı eğitim programının yeni aşamasında iç hastalıkları uzmanlarına da eğitimler düzenleyeceğini açıkladı.

 • ''Miden ağrıyor'' deyip eve yollanan hasta, doktorun ihmali yüzünden az kalsın canından oluyordu
  18 Kas ''Miden ağrıyor'' deyip eve yollanan hasta, doktorun ihmali yüzünden az kalsın canından oluyordu

  İstanbul'da 41 yaşındaki Mustafa Turan, göğsünden karnına doğru aniden başlayan şiddetli bir ağrı ile acile kaldırıldı. Tetkikleri normal çıkan ve mide ağrısı sanılıp eve gönderilen Turan, ağrıları dinmeyince bir kez daha acile gitti. Nöbetçi doktorun dikkati sayesinde yapılan ileri tetkiklerle aort damarında yırtık tespit edilen şahıs, acilen ameliyata alınarak ölümden döndü.

 • DSÖ Genel Direktörü: Gazze'de Durum İmkansız
  11 Kas DSÖ Genel Direktörü: Gazze'de Durum İmkansız

  DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının devam ettiği bölgede durumun anlatmanın imkansız olduğunu belirtti. Ghebreyesus, hastanelerin dolup taştığını, on binlerce yerinden edilmiş insanın hastanelere sığındığını ve çocukların her 10 dakikada bir öldüğünü ifade etti. Ayrıca, Gazze'de ishal ve salgın riskinin arttığına dikkat çekerek, bölgede iki devletli çözümün aslında İsrail'in faydasına olduğunu vurguladı. Kızılay ve Kızılhaç Bölge Müdürü Mervan Jilani ise BM Güvenlik Konseyi üyelerini daha fazla ölüm ve acının yaşanmaması için harekete geçmeye çağırdı.

 • Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı: Aort Damar Yırtılması Ölümcül Olabilir
  03 Kas Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı: Aort Damar Yırtılması Ölümcül Olabilir

  Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kasım Doğan, nadir görülen aort damar yırtılmasının çabuk teşhis edilip, hızlı bir şekilde tedavi edilmediği takdirde ölümcül hale gelebileceğini söyledi.

 • 'Türkiye'de 30 bin kişi organ bekliyor'
  02 Kas "Türkiye'de 30 bin kişi organ bekliyor"

  Organ bağışı bekleyen hasta sayılarının son yıllarda artmaya devam ettiğine dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, "Bütün organları işin içine katacak olursak, Türkiye'de dokular da dahil 30 bin civarında organ ve doku bekleyen hasta var.

 • Gazze'deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi, yakıt sıkıntısı nedeniyle hizmet veremeyebilir
  31 Eki Gazze'deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi, yakıt sıkıntısı nedeniyle hizmet veremeyebilir

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarik Jasarevic, Gazze'de kanser hastalarına hizmet veren tek hastane olan Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesinde, yakıt sıkıntısı nedeniyle hizmetlerin durma noktasına geldiğini bildirdi.

 • Bakan Işıkhan: 44 ilaç daha geri ödeme listesine eklendi
  27 Eki Bakan Işıkhan: 44 ilaç daha geri ödeme listesine eklendi

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 38'i yerli üretim olmak üzere toplam 44 ilacın daha bedeli ödenecek ilaçlar listesine eklendiğini duyurdu. Bakan Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sosyal güvenlik alanında sağladıkları destekler ile vatandaşların yanında olduklarını belirtti.

 • Uzman Dr. Boduç: 'Botoks, özellikle fonksiyonları korumada oldukça etkili bir yöntem'
  25 Eki Uzman Dr. Boduç: "Botoks, özellikle fonksiyonları korumada oldukça etkili bir yöntem"

  Acıbadem Kayseri Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ayşe Şener Boduç, serebral palsi hastalığında botoks tedavisinin önemli olduğunu belirterek, "Botoks tedavisi serebral palsi hastalarının ağrılarının azaltılmasında, vücut fonksiyonlarının korunması ve bakımın kolaylaştırılmasında oldukça etkili bir yöntemdir" dedi.

 • DSÖ, Gazze'ye tıbbi yardım malzemeleri göndermek için Mısır ile işbirliği yapacak
  14 Eki DSÖ, Gazze'ye tıbbi yardım malzemeleri göndermek için Mısır ile işbirliği yapacak

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom, işgal altındaki Gazze'ye gönderilmek üzere yola çıkan ve tıbbi malzeme taşıyan uçağın Refah Sınır Kapısı'na yakın Al Arish'e indiğini duyurdu. DSÖ, Mısır ve Filistin Kızılay Dernekleri ile çalışarak malzemelerin Gazze'ye ulaştırılmasını sağlayacak. Yardım malzemeleri arasında kalp ve hipertansiyon ilacı, travma ilacı ve temel sağlık malzemeleri bulunuyor.

 • TEDAVİ İÇİN TÜRKİYE'YE GELDİ: ŞEKER HASTALIĞINDAN AMELİYATLA KURTULDU
  08 Eki TEDAVİ İÇİN TÜRKİYE'YE GELDİ: ŞEKER HASTALIĞINDAN AMELİYATLA KURTULDU

  Şeker hastalığından ameliyatla kurtuldu: 108 kilodan 75'e düştü Tuçe GÖLCÜ-Hami YEŞİLYURT/İSTANBUL, (DHA)- Almanya'da yaşayan 2 çocuk annesi Hayriye Kuru (54), şeker hastalığı nedeniyle ağız kuruluğu, öfke, halsizlik ve kilo gibi sorunlar yaşıyordu.

 • Kovid, kolesterol plaklarına da bulaşıyor, kalp krizi ve inme riskini katbekat artırıyor
  08 Eki Kovid, kolesterol plaklarına da bulaşıyor, kalp krizi ve inme riskini katbekat artırıyor

  KOVİD 19 enfeksiyonunun sadece damar tutulumu yapmakla kalmadığı, virüsün kolesterol plaklarını da adeta 'provake ederek' kalp damar sisteminin de aşırı enflamasyona maruz kaldığı, bunun da özellikle kolesterol, diyabet, obezite gibi kronik hastalığı olanlarda kalp krizi ve inme riskinin 1...

 • Tedavi için Türkiye'ye geldi: Şeker hastalığından ameliyatla kurtuldu
  08 Eki Tedavi için Türkiye'ye geldi: Şeker hastalığından ameliyatla kurtuldu

  Almanya'da yaşayan 2 çocuk annesi Hayriye Kuru (54), şeker hastalığı nedeniyle ağız kuruluğu, öfke, halsizlik ve kilo gibi sorunlar yaşıyordu.

 • Terme'de Sağlık Taraması Gerçekleştirildi
  05 Eki Terme'de Sağlık Taraması Gerçekleştirildi

  Terme İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Cılar Mahallesi'nde sağlık taraması düzenlendi. Vatandaşlar kontrolden geçirilirken, risk faktörleri ve erken teşhis yöntemleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca rahim ağzı ve kalın bağırsak kanseri taramaları gerçekleştirildi ve sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

 • Eskişehir İl Sağlık Müdürü: Fiziksel Hareketsizlik Ölümlerin Önemli Bir Nedeni
  02 Eki Eskişehir İl Sağlık Müdürü: Fiziksel Hareketsizlik Ölümlerin Önemli Bir Nedeni

  Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, '1-2 Ekim Dünya Yürüyüş Günü' nedeniyle fiziksel hareketsizliğin dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olduğunu belirtti.

 • Kalp Krizi Riskini Arttıran Faktörler
  29 Eyl Kalp Krizi Riskini Arttıran Faktörler

  Kardiyoloji uzmanı, kalp krizi riskini arttıran faktörleri açıkladı. Yaş, cinsiyet, hipertansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, sigara ve ailede kalp hastalığı gibi etkenlerin kalp krizi riskini arttırdığı belirtildi.

 • Kalp Sağlığı İçin Öneriler
  27 Eyl Kalp Sağlığı İçin Öneriler

  Kalp krizi, felç ve kalp yetmezliği gibi kalbi veya kan damarlarını etkileyen sorunlar önlenebilir. Kalp sağlığını korumak için rutin kardiyolojik tetkikler yapılmalı, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinilmeli, düzenli fiziksel aktivite yapılmalı ve stresten uzak durulmalıdır.

 • Evde yapılan konserveleri tüketirken dikkat
  25 Eyl Evde yapılan konserveleri tüketirken dikkat

  Geleneksel yöntemlerle evde hazırlanan konserveler için önemli uyarılarda bulunan Bingöl Toplum Sağlığı Merkezi'nde halk sağlığı uzmanı olarak görev yapan Dr. Raşit Dursun, küflenmiş, kabarmış, rengi ve kokusu değişmiş, kapağı bombeleşmiş veya sızdırmış konservelerin asla tüketilmemesi gerektiğini belirtti. Evde yapılan konservelerin doğru şekilde hazırlanması ve saklanması gerektiğini vurgulayan Dr. Dursun, aksi takdirde gıda zehirlenmelerine yol açabileceğini söyledi.

 • 'Health Science Summit' Zirvesi Sonuçlandı
  24 Eyl 'Health Science Summit' Zirvesi Sonuçlandı

  Pure Encapsulations Health Science Summit, bütünsel sağlık konularının ele alındığı bir zirve olarak gerçekleşti. Türkiye'den ve dünyadan birçok bilim insanı, kronik hastalıkların gelişimi, genetik yaklaşım, beyin-bağırsak ilişkisi gibi konuları ele aldı. Zirvede, sağlıklı yaşam için beslenme, uyku düzeni, stres yönetimi gibi faktörlerin önemi vurgulandı.

 • Estetik Kaygılarla Obezite Cerrahisine Başvuranlara Uyarı
  23 Eyl Estetik Kaygılarla Obezite Cerrahisine Başvuranlara Uyarı

  Gaziantep Şehir Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, estetik kaygılarla obezite cerrahisi olmak isteyenlere çağrıda bulundu. Çetinkünar, obezite hastalığının yaşam tarzı değişiklikleriyle halledilebileceğini ve cerrahi operasyonun ciddi riskler taşıdığını belirtti. Ayrıca, obezite cerrahisinin sadece estetik bir operasyon olmadığını vurgulayarak, kilo vermenin hastanın ömrünü uzattığını ifade etti.

 • Alzheimer Hastalığında Erken Tanı ve Önemi
  22 Eyl Alzheimer Hastalığında Erken Tanı ve Önemi

  Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Nöroloji Uzmanı Dr. Asuman Ali, Alzheimer hastalığının farklı kişilerde farklı psikolojik, psikiyatrik ya da davranışsal özelliklerle ortaya çıktığını belirterek, erken tanının hayati önem taşıdığını bildirdi. Alzheimer hastalığı, unutkanlık, dikkat eksikliği, yeni görev öğrenememe gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Beslenme, hipertansiyon, diyabet, sigara, duygu durum bozukluğu, aşırı alkol tüketimi, kalp ve kronik akciğer rahatsızlıkları hastalığın risk faktörlerini oluştururken, erken tanı ile erken tedavi imkanı da sağlanmaktadır.

 • Alzheimer'dan korunmak için sağlıklı yaşam ilkeleri benimsenmeli
  21 Eyl Alzheimer'dan korunmak için sağlıklı yaşam ilkeleri benimsenmeli

  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Kayım Yıldız, Alzheimer'dan korunmak için sağlıklı yaşam ilkelerinin benimsenmesi, zihnin aktif tutulması tavsiyesinde bulundu. Yıldız, hastalığın belirtilerinin kontrol altına alınması ve hastanın yaşam kalitesinin sürdürülmesi için uygulanan ilaç tedavileri ve ilaç dışı yaklaşımların mevcut olduğunu belirtti. Hastalara fiziksel aktivite bulunmalarını ve sosyal etkileşimi sürdürmelerini tavsiye eden Yıldız, spor ve yürüyüş yapmanın hastalıktan korunmaya katkı sağladığını vurguladı.

 • Kalp krizi gençler arasında artıyor
  21 Eyl Kalp krizi gençler arasında artıyor

  Kardiyoloji uzmanı Dr. Yasemin Sağlam, Covid-19 pandemisi sırasında kalp krizi ve kalp krizine bağlı ölüm oranlarının özellikle gençler arasında arttığını belirtti. Kadınlarda kalp krizi görülme sıklığının da arttığına dikkat çeken Dr. Sağlam, kalp krizini önlemek için yaşam tarzında yapılacak değişikliklerin önemine vurgu yaptı.

 • 'Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası'nda Şeker Tüketimine Dikkat Çekildi
  20 Eyl 'Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası'nda Şeker Tüketimine Dikkat Çekildi

  Türk Böbrek Vakfı tarafından Kadıköy'de düzenlenen etkinlik, 'Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası' kapsamında gerçekleştirildi. Etkinlikte, aşırı ve kontrolsüz şeker tüketiminin diyabet ve obezite gibi hastalıklara yol açtığı vurgulandı. Performans sanatçılarının gösterileri ve bilgilendirme sunumlarıyla şeker tüketimine dikkat çekildi.

 • Hipertansiyon Tedavisi Yetersiz, DSÖ Uyarıyor
  19 Eyl Hipertansiyon Tedavisi Yetersiz, DSÖ Uyarıyor

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde hipertansiyonu olan her 5 kişiden 4'ünün yeterince tedavi edilmediğini bildirdi. DSÖ'nün raporuna göre, hipertansiyon dünya genelinde her 3 yetişkinden 1'inde görülüyor ve felç, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek rahatsızlığı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Hipertansiyonlu kişi sayısı hızla artarken, yeterli tedavi görenlerin oranı düşük. DSÖ, hipertansiyon kontrol programlarının finansmanının yetersiz olduğunu ve her ülkenin sağlık sistemlerinin bir parçası olması gerektiğini vurguluyor.

 • Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gönen'den 'obezite' uyarısı: 'Kriterleri taşıyan hastalar ameliyat edilmeli'
  18 Eyl Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gönen'den "obezite" uyarısı: "Kriterleri taşıyan hastalar ameliyat edilmeli"

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gönen'den "obezite" uyarısı: "Kriterleri taşıyan hastalar ameliyat edilmeli" Prof. Dr.

 • Ağrı'da İpek Yolu'nda Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü Gerçekleştirildi
  14 Eyl Ağrı'da İpek Yolu'nda Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü Gerçekleştirildi

  Ağrı İl Sağlık Müdürlüğü personeli ve gönüllüler, sağlıklı yaşam için yürüyüşün önemine dikkat çekmek amacıyla İpek Yolu'nda yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe katılanlar, aynı zamanda İpek Yolu'nun turizme kazandırılmasını istedi. İl Sağlık Müdürü Daharlı, yürüyüşün sağlık açısından önemini vurgulayarak herkesi sağlıklı yaşam için hareket etmeye ve bu tarihi yolu görmeye davet etti.

 • Ağrı'da Sağlıklı Yaşam İçin Yürüyüş
  14 Eyl Ağrı'da Sağlıklı Yaşam İçin Yürüyüş

  Ağrı İl Sağlık Müdürlüğü personeli ve gönüllüler, sağlıklı yaşam için yürüyüşün önemine dikkat çekmek amacıyla İpek Yolu'nda 16 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında tarihi han önünde açıklama yapan İl Sağlık Müdürü, fiziksel aktivitenin sağlık açısından önemini vurguladı ve İpek Yolu'nun turizme kazandırılmasını istedi. Katılımcılar ise yürüyüşün farkındalık oluşturmak adına önemli olduğunu belirterek, Ağrı'nın doğal güzelliklerini keşfetme imkanı bulduklarını ifade etti.

 • Dengesiz Beslenme Çocukların Dikkat Süresini Kısaltıyor
  12 Eyl Dengesiz Beslenme Çocukların Dikkat Süresini Kısaltıyor

  Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi'nden Diyetisyen Gizem Gençyürek Yılmaz, yapılan araştırmalarda dengesiz beslenen çocuklarda dikkat sürelerinin kısaldığının ve öğrenmede güçlük yaşandığının gözlemlendiğini belirtti. Beslenme alışkanlıklarının okul çağı çocuklarında edinildiğini ve ailelerin bu konuda önemli bir rolü olduğunu vurgulayan Yılmaz, sağlıklı beslenmenin obezite riskini önlemede ve çocukların gelişimine katkı sağlamada önemli olduğunu ifade etti. Okulların açılmasıyla birlikte çocukların düzene girmesi için kademeli düzenlemeler yapmanın önemli olduğunu belirten Yılmaz, beslenme çantalarına farklı alternatifler koyarak çocukları sağlıklı ve dengeli beslenmeye teşvik etmenin önemine dikkat çekti.

 • Bakan Koca rakamları tek tek açıkladı: Sağlık taramasında 3 milyon 381 bin 418 kişiye obezite tanısı kondu
  08 Eyl Bakan Koca rakamları tek tek açıkladı: Sağlık taramasında 3 milyon 381 bin 418 kişiye obezite tanısı kondu

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Temmuz 2021-Ağustos 2023 tarihleri arasında yaklaşık 15 milyon kişiye, 42 milyon sağlık taraması yapıldığını açıkladı. Bakan Koca, 16 milyon 852 bin 934 kişiye de obezite açısından tarama yapıldığını ve 3 milyon 381 bin 418 kişiye obezite tanısı konduğunu paylaştı.

 • Sağlık Bakanı: Yaklaşık 15 Milyon Kişiye 42 Milyon Sağlık Taraması Yapıldı
  08 Eyl Sağlık Bakanı: Yaklaşık 15 Milyon Kişiye 42 Milyon Sağlık Taraması Yapıldı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aile hekimlerince koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında, temmuz 2021-ağustos 2023 tarihleri arasında yaklaşık 15 milyon kişiye, 42 milyon sağlık taraması yapıldığını bildirdi. Taramaların detaylarına ilişkin veriler de paylaşıldı.

 • Yeşilhisar'da mevsimlik tarım işçilerine sağlık taraması yapıldı
  08 Eyl Yeşilhisar'da mevsimlik tarım işçilerine sağlık taraması yapıldı

  Yeşilhisar ilçesindeki yaklaşık 3 bin mevsimlik tarım işçisi, sağlık kontrolünden geçirildi. Gebelik, kronik hastalık ve salgın hastalıklar takip edilip gerekli tedaviler sağlandı.

 • Uyku Düzeni Bozukluğu Sindirim Sistemi Hastalıklarını Etkiliyor
  08 Eyl Uyku Düzeni Bozukluğu Sindirim Sistemi Hastalıklarını Etkiliyor

  Uyku düzeni bozukluğu ve sindirim sistemi hastalıkları arasında güçlü bir ilişki olduğu belirtildi. Kalitesiz uyku, sindirim sistemi hastalıklarının bulgularını şiddetlendirirken, sindirim sistemi hastalıkları da uyku ritmini olumsuz etkileyebilir. Reflü, uyku bozukluğuna neden olabilirken, uyku bozukluğu olanlarda hassas bağırsak sendromu daha sık görülüyor.

 • Jetlagın Önlenmesi İçin Büyük Kahvaltı ve Güneşlenme Önerisi
  05 Eyl Jetlagın Önlenmesi İçin Büyük Kahvaltı ve Güneşlenme Önerisi

  ABD'de yapılan bir araştırmada, jetlagın seyahatin ilk günü yapılan büyük bir kahvaltı ve güneşlenmeyle önlenebileceği tespit edildi. Araştırmada, jetlagdan daha hızlı kurtulmak için gece atıştırmalarından kaçınılması tavsiye edildi.

 • Erzurum'da Halk Sağlık Şenliği düzenlendi
  05 Eyl Erzurum'da Halk Sağlık Şenliği düzenlendi

  Sağlık Bakanlığınca belirlenen Halk Sağlık Haftası kapsamında Erzurum'da düzenlenen Halk Sağlık Şenliği'nde vatandaşlara sağlıklı yaşam için dikkat edilmesi gerekenler anlatıldı. Etkinlikte sağlık taraması yapıldı ve sportif etkinlikler düzenlendi.

 • Sıcak çarpması vakaları artıyor
  03 Eyl Sıcak çarpması vakaları artıyor

  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sebe, sıcak çarpması vakalarının tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini belirtti. Özellikle tek yaşayan veya bakıma muhtaç kişilerde fark edilmediği takdirde komaya kadar gidebilen sıcak çarpması, aşırı terleme, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Prof. Dr. Sebe, riskli grupların başında itfaiyeciler, inşaat işçileri, tarım işçileri, çocuklar ve yaşlılar olduğunu söyledi.

 • Babasının Böbreğiyle Yaşama Sarılan Şaban Örcan
  03 Eyl Babasının Böbreğiyle Yaşama Sarılan Şaban Örcan

  Antalya'da kronik böbrek yetmezliği tedavisi gören Şaban Örcan, babasının bağışladığı böbrekle sağlığına kavuştu. Örcan, organ bağışı çağrısında bulunarak, binlerce insanın organ nakli beklediğini belirtti.

 • Kronik böbrek yetmezliği hastası genç adam babasının bağışladığı böbrek ile hayata tutundu
  03 Eyl Kronik böbrek yetmezliği hastası genç adam babasının bağışladığı böbrek ile hayata tutundu

  Antalya'da kronik böbrek yetmezliği tedavisi gören Şaban Örcan, babasının bağışladığı böbrekle sağlığına kavuştu. Örcan, organ bağışının önemine dikkat çekerek, binlerce insanın organ nakli beklediğini belirtti.

 • Türkiye'nin sessiz pandemisi 'obezite'
  29 Ağu Türkiye'nin sessiz pandemisi 'obezite'

  Türkiye'nin sessiz pandemisi 'obezite' Prof. Dr. Mine Adaş: "Ciddi anlamda eylem planına geçmemiz gerekiyor" "Eylem planına geçmemiz gerekiyor" "İnanılmaz bir artışla karşı karşıyayız" Dünyada ve Türkiye'de gittikçe artan ve "sessiz pandemi" olarak nitelendirilen obeziteye karşı uzmanlar...

 • ANEVRİZMANIN GENETİK ŞİFRELERİNİ ÇÖZECEK TÜRK
  27 Ağu ANEVRİZMANIN GENETİK ŞİFRELERİNİ ÇÖZECEK TÜRK

  DÜNYANIN en önemli bilim insanları arasında gösterilen ABD'deki Yale Tıp Fakültesi Beyin Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı ve Nörogenetik Programı Eş Direktörü Prof. Dr.

 • Sıcak Havalarda Şeker ve Tuz Oranı Yüksek İçecekler Kalp ve Tansiyon Hastaları İçin Riskli
  27 Ağu Sıcak Havalarda Şeker ve Tuz Oranı Yüksek İçecekler Kalp ve Tansiyon Hastaları İçin Riskli

  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Servet Altay, sıcak havalarda şeker ve tuz oranı yüksek içeceklerin kalp, şeker ve tansiyon hastalarında olumsuz durumlara neden olduğunu söyledi.

 • Uzm Dr. Ahmet Karabacak: Orman yangınları hava kirliliğini artırıyor
  27 Ağu Uzm Dr. Ahmet Karabacak: Orman yangınları hava kirliliğini artırıyor

  Memorial Kayseri Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ahmet Karabacak, orman yangınlarının hava kirliliğini artıran önemli bir sorun olduğunu belirtti. Hava kirliliğinin kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu vurgulayan Dr. Karabacak, vatandaşlara kalp sağlığı tarama muayenelerini yaptırmalarını önerdi.

 • Beyin ölümü gerçekleşen hastanın organları 3 kişiye umut oldu
  25 Ağu Beyin ölümü gerçekleşen hastanın organları 3 kişiye umut oldu

  Giresun'da hipertansiyon sonucu beyin kanaması geçiren 64 yaşındaki Harun Ceylan'ın organları, 3 kişiye umut oldu. Karaciğer ve böbrekleri bağışlanan hastanın organları, Ankara, Samsun ve Sivas'ta organ bekleyen hastalara nakledildi.

 • Giresun'da beyin ölümü gerçekleşen hasta, nakil bekleyen 3 kişiye umut oldu
  24 Ağu Giresun'da beyin ölümü gerçekleşen hasta, nakil bekleyen 3 kişiye umut oldu

  Giresun'da hipertansiyon sonucu gelişen kafa içi kanama nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen 64 yaşındaki hastanın, bağışlamış olduğu organlarının nakil bekleyen 3 hastaya nakledildiği açıklandı. Karaciğer ve böbrekler, Ankara, Sivas ve Samsun'da nakil bekleyen üç ayrı hastaya eş zamanlı olarak nakledildi.

 • Giresun'da Hipertansiyon Sonucu Beyin Ölümü Gerçekleşen Hastanın Organları 3 Hastaya Nakledildi
  24 Ağu Giresun'da Hipertansiyon Sonucu Beyin Ölümü Gerçekleşen Hastanın Organları 3 Hastaya Nakledildi

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Giresun'da hipertansiyon sonucu gelişen kafa içi kanama nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen 64 yaşındaki hastanın, bağışlamış olduğu organlarının nakil bekleyen 3 hastaya nakledildiğini açıkladı. Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, organların eş zamanlı olarak Ankara, Sivas ve Samsun'da nakil bekleyen üç ayrı hastaya nakledildiğini belirtti.

 • Yalnızlık nasıl 21'inci yüzyılın en önemli sağlık sorunlarından biri oldu?
  23 Ağu Yalnızlık nasıl 21'inci yüzyılın en önemli sağlık sorunlarından biri oldu?

  Çoğunlukla ön yargılarla karşılanan ya da küçümsenen yalnızlık sorunu artık bir halk sağlığı sorunu olarak ele alınmaya başlıyor.

 • Covid-19 ile Yüksek Tansiyon Arasında Ciddi Bir İlişki Bulundu
  21 Ağu Covid-19 ile Yüksek Tansiyon Arasında Ciddi Bir İlişki Bulundu

  Yeni yapılan bir çalışmanın sonucuna göre, Covid-19 ile hastaneye kaldırılan hastaların %20'sinden fazlası altı ay sonra yüksek tansiyon teşhisi konulmuş. Covid-19 ile hastaneye kaldırılanlar hipertansiyon geliştirme olasılığı olarak iki kat daha fazla. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve inme riskini artırır ve ölümün önde gelen nedenlerindendir. Araştırmacılar, 45,000'den fazla Covid-19 hastası ve 14,000 influenza hastasının tıbbi kayıtlarına baktı ve Covid-19 hastalarının tansiyon sonuçlarının grip hastalarına göre daha kötü olduğunu buldu. Covid-19 ile yüksek tansiyon arasındaki yüksek insidans endişe verici olarak nitelendirildi.

 • Dr. Seçil Demir: 'Fazla su tüketimi sodyum oranını düşüreceği için su zehirlenmesine sebep olabilir'
  21 Ağu Dr. Seçil Demir: "Fazla su tüketimi sodyum oranını düşüreceği için su zehirlenmesine sebep olabilir"

  Dr. Seçil Demir: "Fazla su tüketimi sodyum oranını düşüreceği için su zehirlenmesine sebep olabilir"KAYSERİ Acıbadem Kayseri Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr.

 • Doç. Dr. Bülent Demir: 'Gençlerin sedanter yaşam tarzı kalp krizi yaşını düşürüyor'
  14 Ağu Doç. Dr. Bülent Demir: 'Gençlerin sedanter yaşam tarzı kalp krizi yaşını düşürüyor'

  Kardiyolog Doç. Dr. Bülent Demir, gençler arasında sedanter yaşam, obezite, sigara kullanımı gibi risk faktörlerinin artmasıyla kalp krizi yaşının düştüğünü belirtti. Ayrıca yaz aylarında kalp krizi riskine karşı sıvı tüketiminin önemli olduğunu vurgulayan Demir, elektrolit dengesini sağlamak için soda, maden suyu ve organik yoğurt gibi içeceklerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Kalp sağlığına dikkat etmenin önemine değinen Demir, genç hastaların yılda bir kez checkup yaptırmalarını önerdi.

 • Uyku Apnesi Hipertansiyon ve Kalp Hastalıklarına Neden Oluyor
  09 Ağu Uyku Apnesi Hipertansiyon ve Kalp Hastalıklarına Neden Oluyor

  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Servet Altay, uyku apne sendromunun hipertansiyon ve kalp hastalıklarına neden olduğunu söyledi. Uyku apnesinin obezite, hipertansiyon, kalp yetersizliği, kalp ritim bozuklukları, akciğer hipertansiyonu gibi pek çok ölümcül hastalığın risk faktörü olduğunu belirten Altay, uyku apnesinin tanı ve tedavi sürecinin önemine dikkat çekti.

Advertisement