Beyaz Müzayede 2011'i Uğurluyor - Son Dakika
Kültür Sanat

Beyaz Müzayede 2011'i Uğurluyor

Beyaz Müzayede 2011\'i Uğurluyor

Beyaz Müzayede; ustalara, orta ve genç kuşak sanatçılara ait 281 eser ile 2011'i uğurluyor.

13.12.2011 12:51  Güncelleme: 13:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

18. Beyaz Müzayede'de eseri yer alan Türk sanatçılar arasında; Erol Akyavaş, Adnan Çoker, Komet, Mehmet Güleryüz, Burhan Doğançay, Bedri Baykam, Ergin İnan, Mübin Orhon, Leyla Gediz, Canan Tolon, Erinç Seymen, Haluk Akakçe, Yaman Şaşmazer gibi isimler bulunuyor. Türkiye'de dünyanın önde gelen çağdaşlarının başyapıtlarını satışa sunarak bir ilke imza atan Beyaz Müzayede; bu müzayedede Julian Opie, Antonio Segui, Peter Zimmermann, Martin Herbst gibi sanatçıların eserlerini de sanatseverlerle buluşturuyor. 2011'in son Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi, 17 Aralık'ta Conrad Otel'de gerçekleştirilecek. 18. Beyaz Müzayede'de yer alan eserler 13-16 Aralık arasında Sofa Hotel'de sergilenecek.

18. Beyaz Müzayede katalogunun ön kapağında Türk Çağdaş Sanatı'nın en büyük ustalarından kabul edilen Erol Akyavaş'ın bir şaheseri bulunuyor. Erol Akyavaş'ın kitaplarında da yer alan 202x70cm ebadındaki 1986 tarihli meşhur tuval 'Ferman' sanatçının en önemli yapıtları arasında kabul ediliyor. 18.Beyaz Müzayede'de Erol Akyavaş'ın 'Kafalar Serisi', 'Anılar Serisi' ve 'Duvarlar Serisi'ne ait 3 önemli eseri daha satışa sunulacak.

Müzayede katalogunun arka kapağında yurtdışında çeşitli koleksiyonlara giren, bu sene Saatchi Gallery'de eseri satılan ve bazı çevrelerce Türk Çağdaş Genç Kuşağı'nın en önemli heykeltıraşı kabul edilen Yaşam Şaşmazer'in 119 cm boyundaki 'Beautiful as my Mother' isimli ahşap başyapıtı yer alıyor. Yaşam Şaşmazer'in bu eseri 2009 yılında Londra'da yayınlanan 'Unleashed' kitabında da yer aldı. Müzayedede ayrıca yurtiçi ve yurtdışı koleksiyonlarda eserleri bulunan yaşayan usta heykeltıraşlarımızdan Koray Ariş ve Osman Dinç'in 'Rüzgar Kuşu' ve 'Yağmur Çeşmesi' isimli başyapıt niteliğinde heykelleri satışa sunuluyor.

Sanatseverlerin dikkatini çekecek eserler; Türk Çağdaş Sanatı'nın figür ustalarından Komet'in 110x190 cm ebadındaki 'İstanbul' isimli başyapıtı, Mehmet Güleryüz'ün 1986 yılına ait tuval üzeri yağlıboya önemli bir yapıtı ve Ergin İnan'ın 210x95cm ebadındaki 'Aya İrini Mektupluğu' isimli şaheseri olacak. Ayrıca müzayedede Burhan Doğançay'dan çeşitli ebatlarda tuval ve kağıt 7 adet eseri yer alacak. Özellikle 1986 yılına ait 'Kurdeleli Kompozisyon' ve 1970 yılına ait 'Duvar Afişli Kompozisyon' Burhan Doğançay severlerin ilgi odağı olacak.

Sanatseverlerin yoğun ilgisini çekeceği düşünülen diğer eserler arasında; Neşe Erdok'un 1998 yılına ait 175x150cm ebadındaki 'Beyoğlu Çocukları' isimli meşhur yapıtı, Adnan Çoker'in 2010 yılında Beltaş tarafından yayınlanan kitabında da yer alan 180x180cm ebadındaki 1996 tarihli 'Mavide Denge' ve 164x132cm ebadındaki 1994 tarihli 'Derleme' isimli yapıtları bulunuyor.

18. Beyaz Müzayede'de Türk Çağdaş Sanatı'nın Paris Ekolü'nden Mübin Orhon'un 1957 tarihli 96x130 cm ve 70'li yıllara ait 133x70cm ebatlı 2 adet tuval üzeri yağlıboya soyut tablo sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Ayrıca müzayedede Fahrelnisa Zeid ve oğlu Nejad Melih Devrim'e ait 1957 tarihli 2 adet 100x80cm ebatlı tuval üzeri yağlıboya yapıt yer alıyor. Abidin Dino'dan ise 'Yalınlar Serisi'ne ait 80x65 tuval üzeri yağlıboya eser satışa sunulacak.

18. Beyaz Müzayede'de Türk Çağdaş Sanatı'ın orta ve genç kuşak sanatçılarının önemli yapıtları da satışa sunulacak. Müzayede'de Kemal Önsoy'un çeşitli dönemlerine ait çeşitli ebatlarda 7 adet yapıtı, Canan Tolon'un 137x123cm ebadındaki 'Soyut İnteriör' şaheseri ve Leyla Gediz'in 2004 tarihli 130cm çaplı tondo 'Butterflies' isimli yapıtı koleksiyonerlerin çekişmesine sahne olacak. Londra'da müzayedelerde rekorlar kıran Erinç Seymen'in 'Saygı' isimli kitabında da yer alan 120x120 cm ebatlı eseri satışa sunuluyor. Müzayedede; Güçlü Öztekin'in 175x203 ebatlı kağıt üzeri karışık teknik 'Tumhen Tailer' isimli eseri, Haluk Akakçe'nin 205x270cm ebadındaki 'Aynalı Panel' başyapıtı, 1980'li yıllara ait Bedri Baykam'ın 'Drastic Changes' ve 'Unutulmaz Bir Gece' isimli 2 adet 200x150 cm ebatlı yapıtları ve Bubi'nin değişik dönemlerine ait kitabında da yer alan 5 adet yapıtı da yer alıyor.

Türkiye'de dünyanın önde gelen çağdaşlarının başyapıtlarını satışa sunarak bir ilke imza atan Beyaz Müzayede 18. Beyaz Müzayede'de 8 tane dünya sanatçısının eserlerine yer veriyor. Müzayedede Gudmundur Erro'nun 197x132cm ebadındaki 2004 tarihli 'Le Spiral' isimli şaheseri, Julian Opie'nin 216x123cm ebadındaki 'Catherina Dancing in Black Dress 2' isimli yapıtı, Antonio Segui'nin 100x200 cm ebatlı 2005 tarihli figürlü yapıtı, Peter Zimmerman'ın 130x180cm ebatlı tuval üzeri karışık teknik soyut yapıtı, Pat Andrea'nın 'Hotel' isimli 160x250cm ebatlı 2004 tarihli başyapıtı, Martin Herbst'in 100x100cm ebatlı aluminyum üzerine 'Portre' yapıtı, Jan Voss'un 200x150 cm ebatlı tuval üzeri yağlıboya soyut yapıtı ve Peter Kogler'in 180x120cm ebadındaki 'Soyut' yapıtı müzayedede sanatseverler ile buluşacak.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Beyaz Müzayede 2011'i Uğurluyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 2025'te yayınlanacak Star Trek filmi eski hikayeyi canlandıracak
  01:09 2025'te yayınlanacak Star Trek filmi eski hikayeyi canlandıracak

  Paramount Pictures, ABD'de düzenlenen bir etkinlik kapsamında Star Trek serisini canlandırmayı planladığını açıkladı. Film serisinin geleceğine ilişkin yapılan açıklamada, 2025 yılında vizyona girecek yapımın orijinal hikayeye odaklanacağı söylendi. Paramount, Star Trek 4 filminin geliştirme sürecinin devam ettiğini belirtti. Ancak öte yandan stüdyo, 'Star Trek Origin Story' adını taşıyan yeni bir yapıma da başlayacaklarını duyurdu. Filmin Toby Haynes tarafından yönetileceği ve yapımcılığını ise J.J. Abrams üstleneceği bildirildi. Yeni film, Starfleet ve Federation'ın 22. yüzyılın ortalarındaki hikayesini anlatacak.

 • Pamukkale, gece müzeciliği projesiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı
  22:39 Pamukkale, gece müzeciliği projesiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı

  Pamukkale, Travertenleri ve Hierapolis antik kentiyle birlikte gece müzeciliği projesi kapsamında tamamlanan ışıklandırma projesiyle artık hava karardıktan sonra da ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan ören yerinde oluşturulan LED aydınlatma sistemi sayesinde Pamukkale, gece ziyaret edilebilen ikinci ören yeri olmuştur. Bu sayede ziyaretçi sayısının artması beklenmektedir. Bayram tatili sırasında gece de ziyarete açılan Pamukkale, birçok ziyaretçisine sürpriz yaşatmıştır.

 • Sakin kent Safranbolu binlerce turisti ağırladı
  19:32 Sakin kent Safranbolu binlerce turisti ağırladı

  UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve 'En iyi korunan 20 kent' arasında bulunan tarihi Safranbolu, Ramazan Bayramı'nda yerli ve yabancı turist akınına uğradı. Safranbolu'da trafik ve insan yoğunluğu yaşanırken esnaf da çifte bayram yaşadı. Lokumcusundan Safran satıcısına kadar tarihi kentin simgesi Safranlı ürünlerin satışını yapan esnaf yoğunluktan oldukça memnun kaldı.

 • Amasra, Bayramda Rekor Ziyaretçi Sayısına Ulaştı
  19:08 Amasra, Bayramda Rekor Ziyaretçi Sayısına Ulaştı

  Amasra, 3 günlük bayram sürecinde yaklaşık 60 bin araç ve 200 bini aşkın misafir ağırladı. İlçe, önceki yıllarda 3-4 günde ağırladığı ziyaretçi sayısını bu yıl bir günde ağırladı.

 • Tuzla'da Ramazan Bayramı Coşkusu
  18:03 Tuzla'da Ramazan Bayramı Coşkusu

  Tuzla Belediyesi, Ramazan Bayramı kapsamında bir dizi etkinlik düzenleyerek Tuzlalıları bir araya getirdi. Tuzla Belediye Başkanı Av. Eren Ali Bingöl, bayramın merhamet, sevgi ve barış olduğunu vurgulayarak güzel bayramlar geçireceklerini belirtti.

 • Tuzla Belediyesi Ramazan Bayramı'nda Eğlence Etkinlikleri Düzenledi
  17:57 Tuzla Belediyesi Ramazan Bayramı'nda Eğlence Etkinlikleri Düzenledi

  Tuzla Belediyesi, Ramazan Bayramı kapsamında yaş fark etmeksizin herkesin eğleneceği bir dizi etkinliği Tuzlalılarla buluşturdu. Çocukların eğlendiği, büyüklerin de çocukluğuna döndüğü programlarda Hacivat ve Karagöz, illüzyon, palyaço gösterileri ve yarışmalarının yanı sıra pamuk şeker de katılımcılara ikram edildi.

 • Artvin'de Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi düzenlendi
  17:51 Artvin'de Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi düzenlendi

  Artvin'de, Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen '1923'ten Günümüze Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi'nde, Mehmetçik'in faaliyetlerini anlatan 114 fotoğraf yer aldı. Sergiyi gezen çocuklara Türk bayrağı ve balon hediye edildi. Sergi, 21 Nisan Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek.

 • İstanbul Modern, 23 Nisan'da Çocuk Şenliği Düzenliyor
  17:25 İstanbul Modern, 23 Nisan'da Çocuk Şenliği Düzenliyor

  İstanbul Modern, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel çocuk şenliği düzenliyor. Üç gün sürecek olan şenlikte çocuklar, aileleriyle birlikte müzenin farklı mekanlarında sanat aktiviteleri gerçekleştirebilecek. Programda sergi turları, atölyeler, drama etkinlikleri ve yaratıcılık seminerleri yer alacak. Kayıt ve detaylı bilgi için www.istanbulmodern.org adresine başvurulabilir.

 • Ağrılı kadınlar 'Çini Sanatıyla' harikalar üretiyor
  16:21 Ağrılı kadınlar 'Çini Sanatıyla' harikalar üretiyor

  Ağrı Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde açılan 'Çini Sanatı' kursuna katılan kadınlar, seramik üzerine işlenen Osmanlı motifleriyle hem birbirinden güzel ürünler yapıyor hem de stres atıyorlar. Kadınlar, yaptıkları ürünleri internet üzerinden satarak aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Çini sanatıyla uğraşan kadınlar, kendilerine özgü tasarımlarla gönül verdikleri bu sanatı geçim kaynağına dönüştürüyorlar.


Advertisement