Çorum'un Osmancık ilçesinde Pırlanta Pirinç Kültür ve Sanat Festivali başladı - Son Dakika
Kültür Sanat

Çorum'un Osmancık ilçesinde Pırlanta Pirinç Kültür ve Sanat Festivali başladı

Çorum\'un Osmancık ilçesinde Pırlanta Pirinç Kültür ve Sanat Festivali başladı

Çorum'un Osmancık ilçesinde düzenlenen Pırlanta Pirinç Kültür ve Sanat Festivali, kortej yürüyüşü ve mehter gösterisiyle başladı. Festival kapsamında yapılan etkinlikler arasında halk oyunları ve mehter gösterisi yer aldı. Osmancık Kaymakamı ve Belediye Başkanı, festivalin Osmancık pirincinin tanıtımı için düzenlendiğini belirtti. Festivalin diğer etkinlikleri arasında sanatçı Mustafa Yıldızdoğan'ın konseri, yağlı güreş müsabakaları ve rahvan at yarışları yer alacak.

23.09.2023 00:47
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çorum'un Osmancık Belediyesince düzenlenen Pırlanta Pirinç Kültür ve Sanat Festivali, kortej yürüyüşü ve mehter gösterisiyle başladı.

Festival kapsamında Kaymakamlık önünden Belediye Meydanı'na kortej yürüyüşü düzenlendi.

Burada saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından halk oyunları ve mehter gösterisi sunuldu.

Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, konuşmasında, 1945'li yıllardan beri ilçede önemli bir gelir kaynağı olan pirincin, 1997 yılında "Osmancık 97" adını alarak tescillendiğini söyledi.

Akpay, Osmancık pirincinin tanıtımlarla daha da yaygınlaşacağını ifade etti.

Belediye Başkanı Ahmet Gelgör de Osmancık pirincinin tanıtımı için hasat döneminde festival düzenlediklerini dile getirerek, "İlçede 723 çiftçi çeltik üretiminden geçimini sağlıyor. Dünyaca ünlü olan pirincimiz her sofrada olmak zorunda diye düşünüyoruz. İlçemizle ve pirincimizle gurur duyuyoruz." diye konuştu.

AK Parti Çorum Milletvekilleri Yusuf Ahlatcı ve Oğuzhan Kaya ile MHP Çorum Milletvekili Vahit Kayrıcı da festivalin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Etkinlikler kapsamında sanatçı Mustafa Yıldızdoğan kapalı pazar alanında organize edilen konserde sevilen şarkılarını seslendirdi.

Festival etkinlikleri kapsamında bugün yağlı güreş müsabakaları, 1 Ekim Pazar günü ise rahvan at yarışları düzenlenecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Çorum'un Osmancık ilçesinde Pırlanta Pirinç Kültür ve Sanat Festivali başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İskeçe Şehir Sempozyumu düzenlendi
  01:39 İskeçe Şehir Sempozyumu düzenlendi

  Batı Trakya'da, İskeçe Müftülüğü tarafından düzenlenen İskeçe Şehir Sempozyumu'nda İskeçe'nin siyasi tarihi, gelenek ve görenekler, eğitim, dini kurumlar ve Osmanlı dönemine ait mezar taşları gibi konular ele alındı. Sempozyuma Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu, İskeçe Müftüsü, Türk azınlık temsilcileri ve soydaşlar katıldı. Yapılan sunumlar kitaplaştırılacak ve şehrin önemine vurgu yapan konulara yoğun ilgi gösterildi.

 • Belçika'da Türk Gastronomisi Etkinliği Siyasetçileri Buluşturdu
  23:29 Belçika'da Türk Gastronomisi Etkinliği Siyasetçileri Buluşturdu

  Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen Türk gastronomisi etkinliğine katılan Belçikalı siyasetçiler, Türk şefler eşliğinde mantı yaparak Türk kültürünü tanıttı. Etkinliğe, Brüksel Başkonsolosu, milletvekilleri ve AB Komisyonu yetkilileri de katıldı.

 • Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Selvilitepe Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi açıldı
  22:37 Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Selvilitepe Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi açıldı

  Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, belediye tarafından yaptırılan Selvilitepe Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi törenle açıldı. Açılışa katılan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Programda Turgutlu Alevi Bektaşi Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Hüseyin Tekin de bir konuşma yaptı. Cemevinde cem salonu, kurs odaları, idari bölüm, mutfak, yemekhane, gasilhane, morg ve depo yer alıyor.

 • Trabzon'da Şehit Eren Bülbül Gençlik Merkezi üyeleri tarafından hazırlanan 'Marah' adlı kısa film galası yapıldı
  19:40 Trabzon'da Şehit Eren Bülbül Gençlik Merkezi üyeleri tarafından hazırlanan 'Marah' adlı kısa film galası yapıldı

  Trabzon'da, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Şehit Eren Bülbül Gençlik Merkezi üyelerince hazırlanan "Marah" adlı kısa filmin galası gerçekleştirildi.

 • Yönetmen Derviş Zaim:
  19:03 Yönetmen Derviş Zaim: "Türk sinemasındaki nihilizmi büyük dezavantaj olarak görüyorum"

  Batman Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen "Batman Film Günleri"ne katılan usta yönetmen Derviş Zaim, yurtdışında Türk sinemasının karşılaştığı sorunlara ilişkin, "Türklerden bekledikleri filmi yapmazsan, allameicihan olsan seni o yerlere sokmazlar.

 • Hakkari'de Mavi Düşler Sahne Sanatları Grubu Çocuklar İçin Müzikli Tiyatro Oyunu Sahneledi
  19:01 Hakkari'de Mavi Düşler Sahne Sanatları Grubu Çocuklar İçin Müzikli Tiyatro Oyunu Sahneledi

  Hakkari'de Mavi Düşler Sahne Sanatları Grubu tarafından çocuklar için 'Z tayfa' adlı müzikli tiyatro oyunu sahnelendi. Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda sahnelenen oyun çocuklardan ilgi gördü. Aileleriyle etkinliğe katılan çocuklar, bir saat süren oyunda müzik eşliğinde eğlendi. Grup sorumlusu Orhan Danışman, 12 kişilik grupla kentleri gezerek çocukları eğlendirdiklerini söyledi. Hakkari ve Yüksekova'da da oyun sahnelediklerini belirten Danışman, çocukları eğlendirmekten mutluluk duyduklarını dile getirdi.


Advertisement