Edebiyatçılardan Tarancı'ya Saba'nın Diliyle 5 Mektup! - Son Dakika
Kültür Sanat

Edebiyatçılardan Tarancı'ya Saba'nın Diliyle 5 Mektup!

Edebiyatçılardan Tarancı\'ya Saba\'nın Diliyle 5 Mektup!

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Edebiyat Yönetmenliği, "Yıl Sonu Etkinlikleri" Kapsamında, Edebiyatın İki Ezeli Dostunu Bir Araya Getiriyor.

14.12.2010 16:14  Güncelleme: 16:16

Biri şairdi diğeri de şair. Biri dosttu öteki de dost. Kader öğrenciliklerinde birleştirdi onları. İkisi de içliydi. İkisi de yetenekli. Birbirlerinden ışık aldılar. Ses verdiler birbirlerine. Şiirlerini ilkin birbirlerine okudular. İlk eleştirmenleri oldular birbirlerinin. Bahçede arkadaştılar.

Cahit ve Ziya ismi bekli böylesine nadir sevgiyle telaffuz ediliyordu Türkçe'de. Cahit Sıtkı Tarancı ve Ziya Osman Saba. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Edebiyat Yönetmenliği, "Yıl Sonu Etkinlikleri" kapsamında, edebiyatın iki ezeli dostunu bir araya getiriyor.

Şiirimize 'Otuz Beş Yaş'ı armağan eden Cahit Sıtkı Tarancı'nın 100. doğum yılı nedeniyle gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında, aralarında Hilmi Yavuz, Selim İleri gibi isimlerin bulunduğu edebiyatçılar, Tarancı'nın yazdığı mektupları yine bir büyük edebiyatçı olan Ziya Osman Saba'nın eliyle cevap veriyorlar.

Cahit Sıtkı'yı Anma etkinliği, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt'un ev sahipliğinde, 18 Aralık Cumartesi günü, saat 10.30 da Gülhane'deki Alay Köşkü'nde Prof. Orhan Okay ve Prof. İnci Enginün'ün açılış konuşmalarıyla başlıyor.

Etkinlik kapsamında Cahit Sıtkı'nın Ziya Osman'a yazdığı 5 mektuba yaşayan 5 edebiyatçı, Selim İleri, Hilmi Yavuz, Ali Ural, Beşir Ayvazoğlu ve Ömer Erdem, Saba'nın diliyle cevap yazacak. Baki Ayhan T., Handan İnci, Nilay Özer, Mustafa Miyasoğlu, Turan Karataş, Haydar Ergülen, Abdullah Uçman, Mehmet Can Doğan, Sennur Sezer ve Cenk Gündoğdu gibi şair ve akademisyenler bu mektuplardan hareketle iki şairin dünyasını konuşacaklar.

Sergi, şiir okumaları ve sunuş konuşmalarıyla, Gülhane'deki Alayköşkü'nde yeniden şiir ve şair gündeme getirilecek.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Edebiyatçılardan Tarancı'ya Saba'nın Diliyle 5 Mektup! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement