Evliya Çelebi'nin gölgesinde not aldığı çınar ağacı güçlendirildi - Son Dakika
Kültür Sanat

Evliya Çelebi'nin gölgesinde not aldığı çınar ağacı güçlendirildi

Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesi'nde bulunan ve Evliya Çelebi'nin gölgesinde notlar aldığı bilinen 300 yıllık çınar ağacının dalları, kırılmaması için demirlerle desteklendi. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınan çınar ağacı, her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği bir anıt olarak biliniyor. Mahalle sakinleri, ağacın yaklaşık 360 yaşında olduğunu belirtiyor ve destekleme işleminin ağacın daha uzun yıllar ayakta kalmasını sağlayacağını umuyor.

20.06.2023 13:07
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Evliya Çelebi gölgesinde not almıştı, ağırlığını kaldıramayınca güçlendirildi

3 asırlık çınar ağacının dalları demirlerle desteklendi

ELAZIĞ - Harput Mahallesi'ndeki Kurşunlu Camii avlusunda bulunan ve Evliya Çelebi'nin gölgesinde oturarak notlar aldığı bilinen 300 yıllık çınar ağacının dalları, kırılmaması için demirlerle desteklendi.

Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesi'nde 1700'lü yıllarda dikilen çınar ağacı, heybetli görüntüsüyle yıllara meydan okuyor. Aynı yıllarda yapılan Kurşunlu Camisi'nin bahçesinde bulunan asırlık çınar ağacı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alındı. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist, 3 asırlık anıt çınarın altında dinleniyor. Ayrıca, Evliya Çelebi'nin Harput'a geldiğinde gölgesinde oturarak notlar aldığı 1 metre 60 santimetre çapında gövdeye sahip olduğu belirtilen çınar ağacı, adeta zamana direniyor. Son zamanlardan yetkililer, kırılmaması için dallarının altına demir direkler yerleştirdi. Destekleme ile ayakta kalmaya devam eden ağacın bakımları ise yetkililer tarafından yapılıyor.

Çınar ağacı hakkında bilgi veren veren mahalle sakinlerinden Cengiz Ünlü, "Harput'ta doğduk, büyüdük. Gözümüzü açtığımızda bu çınar 300 yaşında dediler. 63 yaşındayım ve bu çınarın da 360 senelik olduğu anlaşılıyor. Gelen insanlar bunu gölgesinden faydalanıyorlar. İnşallah kurumaz ve insanlar da bundan faydalanır. Böyle büyük olduğunu görünce şaşırıyorlar. İlk defa görenler fotoğraf çekiniyor. Yaşı bayağı ilerlediği için herhangi bir kırılma olmasın diye demirlerle destek verip güçlendirdiler" dedi.

Evliya Çelebi\'nin gölgesinde not aldığı çınar ağacı güçlendirildi
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Evliya Çelebi'nin gölgesinde not aldığı çınar ağacı güçlendirildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tayfun Pirselimoğlu'nun 'Tuhaf Zamanlar' Sergisi İstanbul'da Açıldı
  22:38 Tayfun Pirselimoğlu'nun 'Tuhaf Zamanlar' Sergisi İstanbul'da Açıldı

  Yönetmen, yazar ve ressam Tayfun Pirselimoğlu'nun 'Tuhaf Zamanlar' adlı kişisel sergisi, İstanbul Concept Gallery'de ziyaretçilere açıldı. Sergi, Pirselimoğlu'nun tuhaflıklar üzerine kurulu resimlerini içermekte olup, sanatçı tuhaflığın kendisindeki karşılığını bulmaya çalıştığını ifade etti. Sergi, 16 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilir.

 • Prag Filarmoni Nefesli Beşlisi, Ankara Müzik Festivali'nde konser verdi
  22:34 Prag Filarmoni Nefesli Beşlisi, Ankara Müzik Festivali'nde konser verdi

  Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen 38. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında Prag Filarmoni Nefesli Beşlisi konser verdi. Çankaya Sahne'deki konserde, Jiri Sevcik, Vladislav Borovka, Jan Brabec, Vaclav Fürbach ve Mikulas Koska'nın yer aldığı topluluk, Mozart, Farkas, Bizet, Dvorak ve Hallam'ın eserlerini seslendirdi. Prag Filarmoni Nefesli Beşlisi üyeleri, ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazanmıştır ve birçok önemli orkestrada görev almaktadır.

 • ENKA Sanat, 23 Nisan'da iki özel dijital içerik sunacak
  22:09 ENKA Sanat, 23 Nisan'da iki özel dijital içerik sunacak

  ENKA Sanat, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, ENKA Sahne Gala Konseri ve Sihirli Karpuz Müzikali adlı iki özel dijital içerik sunacak. Konserde genç yetenekler sahne alırken, müzikal çocukları İpek Yolu'nun müziğine ve kültürüne dair büyülü bir yolculuğa çıkaracak.

 • İş Sanat, Latif Demirci'yi sergiyle anıyor
  21:59 İş Sanat, Latif Demirci'yi sergiyle anıyor

  İş Sanat, karikatürist Latif Demirci'nin yarım asırlık sanat hayatını anlatan bir sergi düzenliyor. Sergi, Demirci'nin eserlerini, çizgi karakterlerin maceraları, yayımladığı kitaplar ve farklı çalışmalarıyla birlikte kronolojik ve tematik bir düzen içinde sunuyor. Ayrıca sergide, unutulmaz kahramanların yanı sıra günlük gazete karikatürlerinden örnekler de yer alıyor. Sergi, 30 Haziran'a kadar ziyaret edilebilir.

 • Turizm Haftası Kortej Yürüyüşü Rize'de Renkli Görüntülere Sahne Oldu
  21:39 Turizm Haftası Kortej Yürüyüşü Rize'de Renkli Görüntülere Sahne Oldu

  Rize'de düzenlenen 'Turizm Haftası' etkinlikleri kapsamında il merkezinde gerçekleştirilen kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu. Protokol, sporcular, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı yürüyüşte Rize kültürünü yansıtan ürünler ve kıyafetler sergilendi. Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, turizmle ilgili olarak 12 ay boyunca faaliyetlerin devam edeceğini belirtti ve Rize'nin turizm şehri olma hedefine vurgu yaptı.

 • Edremit Sosyal Dayanışma Merkezi'nde Kadın Kursiyerlerin Ürünleri Sergilendi
  21:26 Edremit Sosyal Dayanışma Merkezi'nde Kadın Kursiyerlerin Ürünleri Sergilendi

  Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, Edremit Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) projesi kapsamında kadın kursiyerler tarafından hazırlanan el emeği ürünlerin sergilendiği etkinliğe katıldı. Sergide başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verildi.

 • Başkan Özdemir: '100 yılın projesinde çalışmalar devam ediyor'
  19:42 Başkan Özdemir: '100 yılın projesinde çalışmalar devam ediyor'

  Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde'nin Kale Projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Kale ve çevresinde başlatılan projenin hızla ilerlediğini belirten Başkan Özdemir, çalışmaların devam ettiğini ve en geç 3 yıl içinde bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

 • Fransız yazar Neige Sinno, Türkiye'deki Goncourt seçimini kazandı
  19:19 Fransız yazar Neige Sinno, Türkiye'deki Goncourt seçimini kazandı

  Fransa'daki Goncourt Akademisi'nin Türkiye seçimini belirlemek üzere davet ettiği jüri, Fransız yazar Neige Sinno'yu 'Triste Tigre' adlı romanıyla ödüle layık gördü. Sinno'nun kitabı, Türkiye Fransız Kültür Merkezi tarafından Türkçe'ye çevrilecek.


Advertisement