Halikarnas Balıkçısı" Ölüm Yıl Dönümünde Anıldı - Son Dakika
Kültür Sanat

Halikarnas Balıkçısı" Ölüm Yıl Dönümünde Anıldı

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Halikarnas Balıkçısı için Gönül Tepesi'nde düzenlenen anma - Öğrencilerin Halikarnas Balıkçısı'nın şiirlerini okuması - ÇYDD Bodrum Şubesi Başkanı Nadiye Sarıtosun'un konuşması - Öğrencilerin müzeyi gezmesi - Kabaağaçlı'nın mezarına çiçek bırakılması "Halikarnas Balıkçısı"nın ölüm yıl dönümü- "Halikarnas Balıkçısı" mahlaslı Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 42'nci yılında Bodrum'da düzenlenen etkinliklerle anıldı Yazar, şair, ressam Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 42'nci yılında Bodrum'da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

22.10.2015 17:44
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Halikarnas Balıkçısı için Gönül Tepesi'nde düzenlenen anma - Öğrencilerin Halikarnas Balıkçısı'nın şiirlerini okuması - ÇYDD Bodrum Şubesi Başkanı Nadiye Sarıtosun'un konuşması - Öğrencilerin müzeyi gezmesi - Kabaağaçlı'nın mezarına çiçek bırakılması "Halikarnas Balıkçısı"nın ölüm yıl dönümü- "Halikarnas Balıkçısı" mahlaslı Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 42'nci yılında Bodrum'da düzenlenen etkinliklerle anıldı Yazar, şair, ressam Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 42'nci yılında Bodrum'da düzenlenen etkinliklerle anıldı. İzmir'de 13 Ekim 1973'te kemik kanseri hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren "Halikarnas Balıkçısı" mahlaslı Kabaağaçlı, vasiyeti üzerine Bodrum'da toprağa verildi. Uzun yıllar Bodrum'da yaşayan ve ölümünden sonra Gümbet Mahallesi Gönül Tepesi'ne defnedilen Cevat Şakir Kabaağaçlı için mezarı başında anma töreni düzenlendi. Etkinlikler kapsamında ilk olarak Cumhuriyet Mahallesi'nde belirlenen Halikarnas Balıkçısı sembolik ağaçlandırma alanına zakkum fidanı dikildi. Daha sonra Gönül Tepesi'nde düzenlenen anma töreninde konuşan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Bodrum Şubesi Başkanı Nadiye Sarıtosun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kabaağaçlı'yı ölümünün 42'nci yılında özlemle andıklarını söyledi.Bazı insanların dünyada iz bıraktığına işaret eden Sarıtosun, şöyle konuştu: "Toplumların ruhunu, davranışını, kültürünü değiştirirler. Çok şey üretip, katkı koyarlar. Halikarnas Balıkçısı da onlardan birisi. Bodrum'u Bodrum yapan, ülkesini seven, üreten, yeşili, doğayı, kuşu bize sevdiren. Kendisini şükranla anıyoruz. Işıklar içinde yatsın diyoruz."Etkinlikte öğrenciler de Cevat Şakir Kabaağaçlı anısına şiirler okudu. Öğrenciler ayrıca, Kabaağaçlı'nın kitaplarının ve özel eşyalarının bulunduğu müzeyi gezme fırsatı buldu. Törenin ardından Kabaağaçlı'nın mezarına öğrenciler çiçek bıraktı.

Halikarnas Balıkçısı" Ölüm Yıl Dönümünde Anıldı
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Halikarnas Balıkçısı' Ölüm Yıl Dönümünde Anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Muğla'da 13. Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali Başladı
  19:13 Muğla'da 13. Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali Başladı

  Muğla'nın Fethiye ilçesinde düzenlenen 13. Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali kapsamında çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Festivalde, kuzugöbeği çorbası ikram edildi, yöresel el sanatları ve yiyecekler satışa sunuldu. Ayrıca, kuzugöbeği mantarları da satışa çıkarıldı. Festivalin açılış töreninde konuşan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, gelecek yıllarda festivallerin devam edeceğini belirtti. Festival, 21 Nisan'da sona erecek.

 • Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda öğrencilerin atıktan sanata ürünleri sergilendi
  19:04 Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda öğrencilerin atıktan sanata ürünleri sergilendi

  Adana'da düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda, Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin atıklardan yaptığı ürünler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü standında sergilendi. Karnavalın ana teması olan karbon ayak iziyle ilgili bilinçlendirme yapılırken, öğrencilerin geri dönüşüm bilincini ve doğa sevgisini aşıladığı belirtildi.

 • 23. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nde Duo Brno ve Suk Quartet Konser Verdi
  18:48 23. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nde Duo Brno ve Suk Quartet Konser Verdi

  Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nin üçüncü gününde, Duo Brno ve Suk Quartet, Ayazini köyünde bir konser verdi. Çekyalı sanatçılar, obua, fagot, çello, viyola ve keman enstrümanlarıyla seçkin eserler seslendirdi. Konser, sanatseverler tarafından ilgiyle karşılandı.

 • Muğla Datça'da Çocuk Evleri Sitesi Projesi Temel Atma Töreni Düzenlendi
  18:43 Muğla Datça'da Çocuk Evleri Sitesi Projesi Temel Atma Töreni Düzenlendi

  Muğla'nın Datça ilçesinde, Hazineye ait 15 bin metrekarelik alanda beş villa tarzı dubleks çocuk evi ve hizmet birimlerinden oluşacak çocuk evleri sitesi projesinin temsili temel atma töreni düzenlendi. Törene Datça Kaymakamı Murat Atıcı, Muğla Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Kütük, Kadın İşgücünü Geliştirme ve Yaygınlaştırma Derneği (KİGDER) Başkanı Menşure Yavuz ve dernek üyeleri katıldı. Kaymakam Atıcı, projenin tamamlanmasıyla 50 çocuğa hizmet vereceklerini belirtirken, Dernek Başkanı Yavuz da projeye destek verenlere teşekkür etti. Ayrıca etkinlik kapsamında sanatçı Suavi'nin konser vereceği duyuruldu.

 • Adana'da düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı turizme katkı sağlıyor
  18:10 Adana'da düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı turizme katkı sağlıyor

  Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nın turizmin yıl geneline yayılması açısından önemli olduğunu belirtti. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen karnaval, Adana ve Türkiye'nin tanıtımı açısından büyük önem taşıyor. Karnavalın, Kültür Yolu Festivali ile birlikte gerçekleştirilmesi ise daha da önemli hale geliyor. Adana'da düzenlenen etkinliklerin içeriğini artırarak 12 aya yaymayı hedefleyen Vali Köşger, karnavalın başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinde merkezi idare, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapıldığını vurguladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da karnavalın halk tarafından sahiplenildiğini ve Adana'nın tanıtımına katkı sağladığını belirtti. Karnavalın ekonomik değeri ise yaklaşık 5 milyar lirayı aşacak.

 • 14. Beijing Uluslararası Film Festivali Başladı
  18:09 14. Beijing Uluslararası Film Festivali Başladı

  14. Beijing Uluslararası Film Festivali, film sektörünün gelişimini ele almak ve sektördeki kültürel etkileşimi teşvik etmek amacıyla yurtiçi ve yurtdışından film yapımcılarını ağırlıyor. Festivalde 118 ülkeden 1.509 film başvurdu ve 15 film Tiantan Ödülü için seçildi. Brezilya, festivalin onur konuğu olarak dört filmle temsil ediliyor. Festival süresince 250'den fazla yerli ve yabancı film gösterilecek.

 • Diyarbakır Müzesi'nde öğrencilere Hacivat ve Karagöz gösterisi
  17:48 Diyarbakır Müzesi'nde öğrencilere Hacivat ve Karagöz gösterisi

  Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki Arkeoloji Müzesi'nde, öğrenciler için 'Hacivat ve Karagöz' gölge oyunu gösterisi sunuldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyarbakır Müzesi ve SICPA Türkiye firmasınca düzenlenen gösteri, öğrencilere tarihi sevdirmek, müze sevgisini aşılamak ve Müzekart'ı tanıtmayı amaçlıyor.

 • İzmir'de düzenlenen resim sergisiyle öğrenciler zararlı alışkanlıklara karşı bilinçlendirildi
  17:22 İzmir'de düzenlenen resim sergisiyle öğrenciler zararlı alışkanlıklara karşı bilinçlendirildi

  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yeşilay İzmir Şubesi'nin düzenlediği "Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" isimli resim sergisi, açıldı.

 • Erol Küçükyalçın'ın Anma Konseri Cem Karaca Kültür Merkezi'nde Yapıldı
  17:10 Erol Küçükyalçın'ın Anma Konseri Cem Karaca Kültür Merkezi'nde Yapıldı

  2018 yılında hayatını kaybeden Türk Musikisi'nin önemli isimlerinden Erol Küçükyalçın için anma konseri düzenlendi. İstanbul Türk Musikisi Sevenler Derneği Başkanı Nilüfer Fenerci Yargıcı, konuşmasında hocanın adını yaşatmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Konserde Küçükyalçın'ın en sevdiği Türk Musikisi şarkıları seslendirildi ve izleyiciler de şarkılara eşlik etti. Erol Küçükyalçın, TRT radyolarında bantları denetimden geçen nadir sanatçılardan biriydi ve 40 yıl boyunca İstanbul Türk Musikisi Sevenler Derneği'nin hocası ve şefi olarak görev yapmıştı.

 • Gelibolu'daki Gazi Süleyman Paşa Türbesi ve Namık Kemal'in mezar restorasyonu revize projeyle devam edecek
  17:10 Gelibolu'daki Gazi Süleyman Paşa Türbesi ve Namık Kemal'in mezar restorasyonu revize projeyle devam edecek

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde bulunan Gazi Süleyman Paşa Türbesi ve Namık Kemal'in mezarının restorasyon çalışmaları revize projeyle sürdürülecek. Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, restorasyonun yüzde 50'sinin tamamlandığı ve Çanakkale Müze Müdürlüğü tarafından revize restorasyon projesinin istendiği belirtildi. Ayrıca, türbeyle ilgili gelen şikayetler üzerine gerekli tedbirlerin alınması için yükleniciden talepte bulunuldu.


Advertisement