Hepimizin En Popüler Şairi Rumi'ydi" - Son Dakika

Hepimizin En Popüler Şairi Rumi'ydi"

22.06.2016 16:46
Hepimizin En Popüler Şairi Rumi'ydi"

ABD'li müzisyen, besteci, şair ve yazar Patti Smith, gençliğinde Mevlana'nın şiirlerini şarkı yaptıklarını söyleyerek, "Ben gençken, hepimizin en popüler şairi Rumi'ydi.

ABD'li müzisyen, besteci, şair ve yazar Patti Smith, gençliğinde Mevlana'nın şiirlerini şarkı yaptıklarını söyleyerek, "Ben gençken, hepimizin en popüler şairi Rumi'ydi." dedi.

Yarın akşamki konser öncesi Zorlu Performans Sanatları Merkezinde düzenlenen ve çok sayıda gazetecinin katıldığı basın toplantısında konuşan sanatçı, " İstanbul'da olduğum için çok mutluyum. Bu kadar çok gazeteci geldiği ve yaptığım işe bu kadar ilgi gösterilmesinden de çok keyif duydum." dedi.

Smith, 70 yaşında olduğunu ve hala hayatta olduğu için mutlu olduğunu söyleyerek, "Eşim, arkadaşlarım, piyanistler, sanatçılar ve müzisyenler çok erken hayatını kaybetti. Bu nedenle de hala yaşıyor olmaktan ve işimi yapmaktan dolayı ayrıcalıklı hissediyorum. Sanatçılar için her zaman yeni bir çalışma vardır. Yeni bir şiir, yeni bir şarkı, yeni bir konser. İstanbul'da olduğum için çok heyecanlıyım. Çünkü şu anda konsantre olduğum tek şey İstanbul'daki konserim." diye konuştu.

İlk albümü Horses'ı 1975'te yayımlayan sanatçı, bugüne kadar yaptığı işlerden hiçbirini değiştirmek istemeyeceğini aktararak, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar yaptığım işlerin hiçbiri umduğum kadar iyi olmasa bile değiştirmem ama yenisini yaparım. Horses albümünü 26-27 yaşındayken yaptım. O zaman yapabileceğimin en iyisiydi. Daha iyisini yapamazdım. O işe baktığımda, 40 yıl önce o genç kızın yaptığı iş olarak bakıyorum. Daha geliştirebileceğimi düşünürsem, farklı bir şekilde yaparım. O albümün, görevini yaptığını düşünüyorum. İnsanlar hala onu seviyor ve bu da beni mutlu ediyor. Mükemmel olduğunu söylemiyorum. Hayatımın o döneminde yapabildiğimin en iyisiydi. Hala kusursuz olanı yapmadım ve bunun üzerinde çalışmaya devam ediyorum."

Patti Smith, şiirin hayatındaki önemine işaret ederek, henüz genç bir kızken şiir yazmaya başladığını söyledi. O günden bugüne yazmaya devam ettiğini kaydeden sanatçı, "Benim performanslarım ve kayıtlarım, şiirlerden ortaya çıktı. Bütün çalışmalarımın şiirle ilgisi vardı. Hiçbir zaman müzisyen olmak değildi istediğim. Bir enstrüman da çalamıyorum. Eğitim almadım bu konuda. Ben bir performans sanatçısıyım ve benim performanslarım hep şiirle ilgiliydi." ifadelerini kullandı.

"Çok çalışın, yaptığınız şeye inanın"

Tek başına müziğin dünyayı değiştiremeyeceğini dile getiren başarılı sanatçı, "Ben insanların dünyayı değiştirebileceğini düşünüyorum. Gazeteciler, anneler, insanlar dünyayı değiştirebilir. Müzik dünyayı değiştirebilmek konusunda ya da birleştirici olmak anlamında ilham verebilir. Fakat değişim insanlar tarafından olabilir ve ben insanların gücüne inanıyorum." değerlendirmesini yaptı.

Smith, kendisine verilen tavsiyeyi, genç müzisyenlere de vererek, şunları söyledi:

"Çok çalışsınlar ve yaptıkları şeye inansınlar. Ben 1971'de başladım. 1975'te ise kontrat yaptım. Fakat bu çok da umurumda değildi. Benim umursadığım şey, bir şeyleri değiştirmek, ilgi uyandırmak, bariyerleri kırmak anlamında iyi bir iş yapmaktı. İş ya da yayıncılar umurumda değildi. Bizde bilgisayar, cep telefonu, facebook ve twitter yoktu. Bizim hiçbir şeyimiz yoktu. Sadece işimizi yaptık."

Bir dönem ABD'de kendisinin de çeşitli sorunlar yaşadığını aktaran Smith, yaptığı müziğin ve şarkılarının yasaklandığını ve radyolarda çalınmadığını kaydetti.

"Suriye konusu herkes gibi benim için de çok kahredici bir şey"

Patti Smith Suriye'de yaşanan dram nedeniyle çok üzgün olduğuna vurgu yaparak, şöyle konuştu:

"Bu çok karmaşık bir durum. Buna bir cevap verebilmek imkansız. İnsanlık trajedisi. Gerçekçi olmak gerekirse, herkes gibi benim için de çok kahredici bir şey. Basit bir cevabı yok. Bundan daha da kötü olanı ise bir anne olarak, çocukları düşünüyorum. Gidecek bir yeri olmayan, kendilerini kabul edecek birileri olmayan ve ülkelerinden uzaklaşmak durumunda kalan anneleri, babaları ve çocuklarını düşünüyorum ve her gün bunu hissediyorum. Onlar için dua ediyor ve küçük şeyler yapabiliyorum ama ben de sizler gibi bir vatandaşım. Bu tür şeyler için gerçek bir cevabım yok."

Suriye'de yaşanan drama karşı insanlarının bugüne kadar yapılmış en büyük küresel adımı atmaları gerektiğini dile getirerek, aynı anda tüm dünyada milyonlarca insanın savaşa karşı ayağa kalkması gerektiğini aktardı.

"Mevlana'nın şiirlerini şarkı yapıyorduk ya da birbirimize okuyorduk"

Ünlü sanatçı, Türkiye'ye birkaç kez geldiğini ve son olarak 1999'daki depremin ardından İstanbul'a geldiğini söyleyerek, şöyle devam etti:

"Özellikle gençken şiir ve mimari konularında Türkiye üzerine çok araştırma yaptım. Ben gençken, hepimizin en popüler şairi (Mevlana Celaleddin-i) Rumi'ydi. Sık sık onun şiirlerini şarkı yapıyorduk ya da bir birimize şiirlerini okuyorduk. Mimari de çok güzel. Fakat ben hala öğreniyorum. Buradaki insanların çok açık olduğunu gördüm. En son buraya geldiğimde fotoğrafçılar, yazarlar ve sanatçılarla tanıştım. Hepsi çok zekiydi. Enerjisi yüksek kültürel bir güç var İstanbul'da."

Türkiye'nin çok güçlü ve bağımsız bir kültüre sahip olduğuna dikkati çeken Smith, "Ben Türkiye'yi böyle görüyorum. Türkiye bağımsız ve güçlü bir ülke." dedi.

Patti Smith, Türk müzisyenleri dinlediğini de sözlerine ekleyerek, "Türk müziğinde çok çeşitli ses var. Dinlerken tarih, dans, şiir duyuyorum. Şarkıların çoğunda, hüzünlü şarkılarda bile, bir ritim var" değerlendirmesini yaptı.

Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine 4 yıl önce sığınan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange ile ilgili yöneltilen bir soru üzerine Smith, Assange ile arkadaş olduğunu ifade ederek, "Onu büyükelçilikte sık sık ziyaret ettim. Çalışmalarını destekliyorum. Edward Snowden'ı gönüllüleri ve Wikileaks'i destekliyorum. Çünkü onlar daha şeffaf bir dünya için çalışıyor. Tabii ki hükumetimiz bunu istemiyor. Çünkü ne yaptıklarını bilmemizi istemiyorlar." diye konuştu.

Rock tarihinde bir kilometre taşı olarak kabul edilen "Horses" isimli ilk albümünün 40. yılını kutlayan Smith, Michael Stipe'tan Morrissey'e, Madonna'dan Courtney Love'a, Nirvana'dan Garbage'a birçok ünlü isme ilham kaynağı oldu.

Smith toplantının ardından, hayranları ile imza etkinliğinde buluştu ayrıca, gazeteciler için Wing isimli şarkısını seslendirdi.

YORUMLAR
500
Dr. Hüseyin Mirkelam son yolculuğuna İstanbul'da uğurlanacak Dr. Hüseyin Mirkelam son yolculuğuna İstanbul'da uğurlanacak İmamoğlu: İstanbul ve Türkiye, Zenginliği Hak Ediyor; Yoksulluğu Değil İmamoğlu: İstanbul ve Türkiye, Zenginliği Hak Ediyor; Yoksulluğu Değil İstanbul'da 80 ülkeden 200'ün üzerinde yabancı 'büyük dönüşüm'ü ele alacak İstanbul'da 80 ülkeden 200'ün üzerinde yabancı 'büyük dönüşüm'ü ele alacak
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Hepimizin En Popüler Şairi Rumi'ydi' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement