If! Bağımsız Filmler Festivali Başlıyor! - Son Dakika
Kültür Sanat

If! Bağımsız Filmler Festivali Başlıyor!

If! Bağımsız Filmler Festivali Başlıyor!

11. si yapılacak olan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali de seyircisini 'Hareket'e davet ediyor!

25.01.2012 16:15  Güncelleme: 09:55
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Tahrir'den Occupy'a kadar dünyayı çalkalayan sokak hareketlerinin damgasını vurduğu bir yılın ardından 11. si yapılacak olan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali de seyircisini 'Hareket'e davet ediyor! Yılın en çok konuşulan ödüllü bağımsız filmleri ve yönetmenlerini izleyiciler ile buluşturacak olan festival, her zamanki gibi ilginç konukları, renkli partileri ve eylem-odaklı atölye çalışmaları ile dolu bir program sunuyor. Üstelik filmler bu yıl İstanbul ve Ankara'nın ardından İzmir'e de gidiyor!

The Descendants, Take Shelter ve Bellflower gibi yılın en çok konuşulan bol ödüllü filmleri Hit Filmler bölümünde Digitürk işbirliğinde yerini aldı. 2012 senesine özel yeni bölümleri arasında NTV işbirliğinde People Power/Arka Bahçe, CNBC-e ortaklığında e-şıkkı ve Turkcell Profesyoneller Kulübü'nun sunduğu Yol bölümü var. !f İstanbul klasiklerinden olan Fantastik Filmler ise gnctrkcll ortaklığında.

!f İstanbul'un bu seneki sürprizlerinden biri ise müzik filmleri, partileri ve etkinliklerini Adidas Originals ana sponsorluğunda !f Music başlığı altında toplaması ve ünlü İngiliz besteci Micheal Nyman gibi konukların da katılımıyla genişletmesi.

Festival 16-26 Şubat tarihleri arasında AFM Fitaş Beyoğlu, Maçka G-Mall, AFM İstinye Park ve AFM Caddebostan Budak, 1-4 Mart tarihlerinde Ankara CEPA'da, 2-4 Mart tarihlerinde İzmir Balçova KİPA'da gerçekleşecek.

Festivalin biletleri 3 Şubat'ta Mybilet'ten indirimli ön satışa çıkıyor.

13 Ocak'tan itibaren satışa çıkacak sınırlı sayıdaki G!ft Card ile hafta içi gündüz seanslarına 10 bilet ve 1 gece yarısı seansı bileti 40 TL olacak.

Festival ile ilgili tüm gelişmeler www.ifistanbul.com adresinden takip edilebilir.

İşte 2012 festivalinden bazı ana başlıklar:

Sundance Yine !f İstanbul'u Global Merkezlerinden Biri Seçti

Robert Redford'un bağımsız filmlere ve yönetmenlere bir yuva olarak yarattığı Sundance Enstitüsü !f İstanbul ile olan ortaklığının 2. senesinde yine Sundance Lab'in senaryo yazım eğitimlerini, taze Sundance filmlerinden bazıları ile birlikte !f İstanbul'a getiriyor.

Ünlü Mısırlı Aktivist ve Oyuncu Khaled Abdol Naga Keşif Jürisinde

Festivalin uluslararası yarışması Keş!f yine genç yönetmenlerin ilham veren filmlerinden oluşan bir seçki ve bu senenin jüri üyeleri Yeşim Ustaoğlu, Andrea Picard, Mark Adams, Jonathan Cauoette, Khaled Abdol Naga ile cesaret ve yenilik dolu filmlerle İstanbul'da olacak. Bağımsız sinemanın yeni yeteneklerini, sinemanın ustalarıyla bir araya getiren !f İstanbul festivalin son hafta sonunda dünyanın farklı yerlerinden genç sinemacıları ve sinema duayeni ustaları buluşturuyor.

Jacques Nolot İstanbul'da! Fransız L'ACID 20. Yılını !f İstanbul ile Kutluyor

Bağımsız sinemanın Paris merkezli kuruluşu L'ACID 20. yılını kutlarken gözden kaçmış modern klasiklerden ve yeni yapımlardan oluşan bir seçkiyi !f İstanbul ortaklığında festival kapsamında bağımsız sinema severlere ulaştıracak.

Seçkide yer alan filmler bol ödüllü Blissfully Yours (Apichatpong Weerasethakul), aykırı İsrailli yönetmen Avi Mograbi'den Avenge But One of My Two Eyes, Locarno'da Gümüş Leopar ödüllü Curling (Denis Côté) ve Cannes En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu ödüllü L'humanite (Bruno Dumont).

Program kapsamında ayrıca ünlü oyuncu Jacques Nolot, Avant Que J'oublie adlı meşhur filmini sunmak üzere İstanbul'da olacak.

İlk kez verilecek Yeni bir Dünya için Sinema ödülünü almak üzere Rupert Everett !f istanbul'da!

Ünlü İngiliz oyuncu hem Zenne filminin özel bir gösterimini sunacak, hem de festivalin Yeni bir Dünya İçin Sinema ödülünün ilk sahibi olacak.

Gey olduğunu açıklayıp Hollywood'da başarılı bir oyunculuk kariyerine imza atan ilk oyuncu olarak bilinen Everett bu anlamda eşcinsellerin görünürlüğü için verilen mücadelede özel bir yere sahip.

!f'in verdiği ödül, Everett'ın 'herkesin korkusuzca kendisi olabileceği bir dünyaya sinema yoluyla yaptığı katkılar' için 26 Şubat'ta özel bir tören ile verilecek.

AHMET YILDIZ'IN DAVASINI YAKINDAN TAKIP ETTI

Everett, Lord Byron hakkında televizyon için çekilen bir belgesel nedeniyle Türkiye'de bulunduğu sıralarda Ahmet Yıldız'ın babası tarafından gey olduğu için öldürüldüğünü öğrendi. Zenne filmine konu olan bu cinayet hakkında 'Türkiye'de eşcinsel olarak yaşamanın kolay olduğunu sanmıyorum' demişti o sırada. Olaydan 5 yıl sonra, Everett bu kez Zenne filminin özel bir gösterimini sunmak üzere İstanbul'a geliyor.

Ünlü oyuncu Rupert Everett ilk kez 1981 yılında Another Country filmindeki öğrenci rolüyle tanındı. Dokuz sene sonra, Paris'te bir röportajda gey olduğunu açıkladı ve o günden beri eşcinsel hakları ve bu konudaki önyargıları yıkmak için mücadele ediyor.

Everett'ın bir oyuncu olarak ünlenmesi 90larda The Madness of King George, Robert Altman'ın Ready to Wear gibi filmlerin ardından Julia Roberts ile birlikte oynadığı My Best Friend's Wedding ile oldu. Ardından John Schlesinger'ın The Next Best Thing ve Oskar ödüllü Shakespeare in Love gibi filmlerde oynadı.

Everett'ın Türkiye ziyareti British Council tarafından destekleniyor.

Dünyanın Büyük Festivallerinden Topladıkları Ödüllerle !f'e Gelen Hit Filmler

Her sene olduğu gibi bu sene de Toronto, Venedik, Cannes, Sundance, Independent Spirit, Golden Globe ödüllü ve festival gezgini filmler Digitürk işbirliği ile !f İstanbul programında yerini aldı.

Alexander Payne'in senenin en çok konuşulan ödül rekortmeni filmi The Descendants/ Senden Bana Kalan, Jeff Nichols yönetmenliğindeki Cannes dahil 10 ödüllü Take Shelter/ Sığınak, Evan Glodell'in mucize yönetmen olarak tanınmasını sağlayan Bellflower/ Arıza Aşk, Jonathan Levine ve Seth Rogen'ı gerçek bir kanser hikayesinin komediyle karışık dram uyarlamasında bir araya getiren 50/50/ Şansa Bak Hit Filmler'den sadece bazıları. Michelle Williams'ın iki aşk arasında kaldığı Take This Waltz/ Bu Dans Senin , tarihimizin en radikal çevreci grubunun hikayesini anlatan If A Tree Falls: A Story Of The Earth Liberation Front/ Eğer Bir Ağaç Devrilirse: Yeryüzü Özgürlük Cephesi'nin Hikayesi , 60'ların ve Ken Kesey ile Marry Pranksters'ın ruhunu orjinal görüntülerle belgeselleyen Magic Trip/ Sihirli Yolculuk , Todd Solondz'un Venedik, Locarno ve Toronto'dan ödülle gelen yeni filmi Dark Horse/ Kara At, Sundance, SXSW ve Locarno gezgini Azazel Jacobs filmi Terri/ Terri de Hit Filmler arasında.

11. Senenin Yeni Bölümleri – Dünyaya Kapalı Kalamazdık

Bu sene Mısır'dan Amerika'ya uzanan hareketlenmeler ve yeni bir dünya düzeni isteyen insanların eylemleriyle geçti. Bu hareketlerden esinlenen NTV işbirliğindeki People Power/ Arka Bahçe bölümünün ön plandaki filmleri arasında Tahrir 2011: The Good, The Bad And The Politician ve Pockets of Resistance var. Bölümün yönetmenleri de konuklarımız arasında olacak.

Diğer yeni bölümümüz e-xperiments/ e-şıkkı, sınırların muğlaklaştığı, tabuların ortadan kalktığı denemeye korkmayan karakterlerin hikayelerini perdeye taşıyor. CNBC-e işbirliğindeki bölümün ön plana çıkan filmleri arasında 17 Girls/ 17 Kız, People I Could Have Been And Maybe Am/ Olabileceğim Belki De Olduğum İnsanlar, Empire North/ Empire North var.

Bir başka yeni bölüm olan Turkcell Profesyoneller Kulübü işbirliğindeki The Trip/ Yol bölümündeki filmler sadece uzaklara yapılan yolculukların değil, aynı zamanda insanın kendi içinde ve kafasında yaptığı yolculukların da filmleri. Çok ses getiren Tarnation filminin yönetmeni Jonathan Cauoette'in son filmi Walk Away Renee ve Radiohead'in Meeting People is Easy ve Joy Division filmlerinin ünlü yönetmeni Grant Gee'nin son filmi Patience After Sebald/ Sabır (Sebald'in İzinde), bu bölümde.

SALT Beyoğlu Açık Sinema'da Ücretsiz Sinema ve Konuşmalar

Sinefilleri sinema salonlarından çıkartıp buluşturan !f İstanbul'un 2012'deki etkinlik merkezi SALT. Festival süresince ücretsiz film gösterimleri ve konuşmalar burada gerçekleşecek.

Radiohead ve Joy Division Filmlerinin Yönetmeni Grant Gee Anlatıyor

Radiohead ve Joy Division gibi gruplar hakkındaki ödüllü belgesellerinden tanıdığımız yönetmen Grant Gee tarafından çekilen Sabır (Sebald'in İzinde) filminde Sebald'ın bir yayıncısı, yazarın İngiltere kıyısında yaptığı bir yürüşün etrafında anı, kurgu, sanat, tarih, bellek arasında dolanan belki de en tanınmış kitabı Satürn'ün Halkaları'nı nasıl sınıflandıracağını bilemediğini anlatıyor. Kitap roman mıdır, düzyazı mı, seyahatname mi, yoksa tarih mi? Emre Ayvaz'ın Gee ile uyarlama üzerine yapacağı sohbeti kaçırmayın!

Ünlü Besteci Michael Nyman İle Buluşmak

Piyano, The End of the Affair, Gattaca ve Peter Greenaway filmlerine yaptığı bestelerle sayısız ödül kazanan besteci Michael Nyman ilk filmi Kameralı Nyman'ı festivalde sunduktan sonra, !f Music kapsamında sesle görüntü arasındaki ilişkiyi keşfettiği bir konuşma yapıp, kısa filmlerinden parçalar gösterecek. British Council desteği ile konuk olan müzisyen ve yönetmen Nyman, birçok festivalde ödül almış filmlerin bestecisi olarak edindiği deneyimleri aktaracak.

!f İstanbul Yeni Bir Mini-Festivalle Geliyor – !f Music

2012 senesinde 16-26 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek 11. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali yeni bir sürprizle geliyor. adidas Originals ana sponsorluğundaki mini-festival !f Music, müziğin tüm yansımalarını bir araya getiriyor. !f Music ile müzik filmleri, müziğin mutfağından etkinlikler ve partiler bir arada !f İstanbul'da.

!f Music filmleri, Chemical Brothers'dan Devendra Banhart'a, Courtney Love Curt Cobain ilişkisinden erkek egemen müzik dünyasında kadın olmayı anlatan Patty Schemel'e, Le Tigre'ye ve Japonya'nın mistik seslerine uzanıyor. !f Music Partileri'nde, Kate Simko Nisan 2011'de Berlin'de yarattığı çığır açan canlı 'A/V' şovu ile !f Music Açılış Partisi'nde Ghetto'da! 3 mekana birden yayılacak olan Gökkuşağı Partisi'nde ana sahnede Nomi Ruiz (Jessica 6) DJ setinin ardından sürpriz bir PA performansı da yapacak.

!f Music'in ilk sürprizi Chemical Brothers'ın filmi Don't Think'in dünyanın sayılı şehirlerinde eş zamanlı yapılacak olan gösterimine İstanbul'u da eklemek oldu. 26 Ocak gecesi seçilmiş 26 şehirde yapılacak eşzamanlı gösterimin bir ayağı da İstanbul'da gerçekleşecek. Tüm dünyada sayılı insanın parçası olabileceği bu canlı sinema olayı adidas Originals ana sponsorluğundaki !f Music kapsamında!

!f Music Partileri

!f İstanbul'un adidas Originals ana sponsorluğundaki ve Tuborg ortaklığındaki yeni festivali !f Music sadece Sesli Yaşam filmleri ve müzik etkinlikleri ile değil partileriyle de çok konuşulacak.

!f Music Açılış Partisi/ !f Istanbul Opening Party

18 Şubat Cumartesi

Feat. Kate Simko (US) Live + DJ Set

Warm up- Close up : Dearhead

Visuals by Jeffrey Weeter

Jeffrey Weeter'ın gerçek zamanlı video kurgusu ile Kate Simko'nun canlı performansı birleşiyor ve 'Canlı Sinema' adını verdikleri 2011 şovu İstanbul'lu müzikseverlerle buluşuyor. Kendine özgü canlı bir sinematik deneyime dönüşecek performans daha önce Asya, Avrupa ve Amerika'da Fabric, Verboten (New York), Culture Box (Kopenhag), Cocoliche (Buenos Aires), Rex Club (Paris) gibi kulüplerde gerçekleşti, şimdi ise !f İstanbul ile ilk defa GHETTO'da ! Gecenin açılışını ve kapanışını Dearhead yapacak.

!f Music Gökkuşağı Partisi/ !f Rainbow Party

24 Şubat Cuma

Feat. Jessica 6, Barış K, Dearhead, Mr.Sür, Elif & Duygu

!f İstanbul'un gelenekselleşen, rengârenk partisi yine sevenlerinin gözünü arkada bırakmıyor! Babylon'un ev sahipliğinde gerçekleşecek ve 3 mekana birden yayılacak olan partide ana sahnede DJ setinin ardından sürpriz bir PA performansı da yapacak olan Nomi Ruiz (Jessica 6), ve hemen sonrasında seti devralacak Barış K, Dearhead, Mr. Sür, Elif & Duygu tüm gece ana sahnedeki herkesi dans ettiriyor olacak.

Teşekkürler

!f İstanbul, Hit Filmler sponsoru Digitürk, Fantastik Filmler sponsoru gnctrkcll, Poeple Power sponsoru NTV,e-şıkkı bölümü sponsoru CNBC-e, Yol bölümü sponsoru Turkcell Profesyoneller Kulübü , !f Music sponsoru Tuborg, ulaşım sponsoru KLM Hollanda Kraliyet Hava Yolları, konaklama sponsoru Eresin Hotels, basın sponsoru Radikal Gazetesi, ana iletişim sponsoru CNBC-e, e2, ntvmsnbc ve Radyo Eksen, radyo sponsorları Radyo ODTÜ, internet sponsorları Beyazperde.com, Bugünbugece.com ve Film Hafızası'na , kurumsal destekçilerimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Fransız Kültür Merkezi, Açık Toplum Vakfı'na teşekkür eder.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat If! Bağımsız Filmler Festivali Başlıyor! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ankara Devlet Tiyatrosu'nun 'Devlet Ana' oyunu Macaristan'da sahnelendi
  15:28 Ankara Devlet Tiyatrosu'nun 'Devlet Ana' oyunu Macaristan'da sahnelendi

  Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı 'Devlet Ana' oyunu, Macaristan Ulusal Tiyatrosu Büyük Sahne'de seyirci ile buluştu. Oyun, 20 Nisan'da sahnelendi. Ayrıca, Macaristan Ulusal Tiyatrosu da Türk-Macar Dostluk Anlaşması'nın 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Antalya'da düzenlenecek 14. Uluslararası Tiyatro Festivali'nde sahne alacak.

 • Merzifon'da 23 Nisan resim sergisi açıldı
  15:03 Merzifon'da 23 Nisan resim sergisi açıldı

  Amasya'nın Merzifon ilçesinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Fatih İlkokulu'nda resim sergisi açıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yozgat, serginin açılışında öğrencileri tebrik ederek, serginin amacının öğrencilerin geleceğe bakış açılarını görmek ve tarihten ilham alarak umutla geleceğe bakmalarına katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • DPÜ'de Özbekistan'dan Bahar Nefesi Çalıştayı düzenlendi
  14:53 DPÜ'de Özbekistan'dan Bahar Nefesi Çalıştayı düzenlendi

  Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Özbekistan'dan Bahar Nefesi Çalıştayı'nda Türklerin birlik olması gerektiği vurgulandı. Çalıştay, Özbekistan Sanat Akademisi ve TİKA tarafından desteklendi. Sergide, Özbekistanlı sanatçıların eserleri sergilenecek.

 • Bayburt'ta Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında atlı cirit heyecanı yaşandı
  14:14 Bayburt'ta Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında atlı cirit heyecanı yaşandı

  Bayburt'ta düzenlenen Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında atlı cirit gösterisi gerçekleştirildi. Türklerin yüzyıllardır oynadığı ciridi icra eden sporcular, izleyicilere keyifli anlar yaşattı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Bekir Kurtoğlu, ciritin Bayburt için ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek, bu sporun kentte yaşatıldığını ve büyük ilgi gördüğünü ifade etti.

 • Trabzon'da Hisarın Çiçekleri Çocuk Korosu 23 Nisan konseri verdi
  13:58 Trabzon'da Hisarın Çiçekleri Çocuk Korosu 23 Nisan konseri verdi

  Trabzon'da 150 ilkokul öğrencisinin katılımıyla kurulan 'Hisarın Çiçekleri Çocuk Korosu', 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla konser verdi. Konserde, öğrenciler Türk bayrakları ve kırmızı beyaz balonlar eşliğinde 8 çocuk şarkısını seslendirdi. Konseri izleyenler arasında veliler ve vatandaşlar da yer aldı. Konser sonunda yapılan konuşmalarda çocukların önemi vurgulandı ve çocukların ülkenin geleceği olduğu belirtildi.

 • Tepebaşı Belediyesi TSM Korosu Bahar Konseri
  13:34 Tepebaşı Belediyesi TSM Korosu Bahar Konseri

  Tepebaşı Belediyesi Türk Sanat Müziği (TSM) Korosu, Bahar Konseri ile müzikseverlerle buluşacak. Konser, 29 Nisan Pazartesi günü saat 19.30'da Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

 • Kartal Belediyesi 23 Nisan'da Çocuklara Tiyatro Keyfi Sunuyor
  13:34 Kartal Belediyesi 23 Nisan'da Çocuklara Tiyatro Keyfi Sunuyor

  Kartal Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında çocuklara tiyatro oyunları sunacak. Yalı-Yunus-Topselvi, Hürriyet, Uğur Mumcu, Yakacık ve Soğanlık Kültür Merkezleri'nde sahnelenecek oyunlarla çocuklar coşkulu bir gün geçirecek.

 • Döşemealtı Belediyesi Ekolojik Kreş'te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları
  13:33 Döşemealtı Belediyesi Ekolojik Kreş'te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları

  Döşemealtı Belediyesi Ekolojik Kreş'te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı büyük bir coşkuyla kutlandı. Minikler koreografilerini sergileyip bayram şiirleri okudu. Belediye Başkanı Menderes Dal da velilerle birlikte öğrencilerin mutluluğuna ortak oldu.


Advertisement