Kamışın ney yolculuğu - Son Dakika
Kültür Sanat

Kamışın ney yolculuğu

Kamışın ney yolculuğu Hatay'da doğal yetişen kamışlar, yaklaşık bir yıl kurutularak hünerli ellerde tasavvuf müziğinin en önemli enstrümanlarından neye dönüşüyorHATAY - Hatay'ın Samandağ ilçesinde doğal yetişen kamışlar, yaklaşık bir yıl kurutularak hünerli ellerde özellikle tasavvuf müziğinin...

26.11.2019 11:00  Güncelleme: 11:04
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kamışın ney yolculuğu

Hatay'da doğal yetişen kamışlar, yaklaşık bir yıl kurutularak hünerli ellerde tasavvuf müziğinin en önemli enstrümanlarından neye dönüşüyor

HATAY - Hatay'ın Samandağ ilçesinde doğal yetişen kamışlar, yaklaşık bir yıl kurutularak hünerli ellerde özellikle tasavvuf müziğinin en önemli enstrümanlarından neye dönüşüyor.

Doğal ortamında yetişen ve ustalarca özenle toplanan kamışlar, atölyelerde boyutlarına göre istiflenerek kurutulmaya bırakılıyor. Bir yıl sonunda içi boşaltılarak uygun aralıklarla delikler açılan kamışlar, yontma ve zımpara işlemlerinin ardından neyzenlerin nefesinde farklı ezgilerle ruha dokunuyor

Ney kamışı toplayan 54 yaşındaki Ali Sağlam, "20 yıldır bu işi yapıyorum ham olarak İstanbul, İzmir ve Konya şehirlerine ney kamışı satıyorum. Bazı yıllarda arkadaşlar kamışları erken kesip heder olmasını sağlıyorlar ve kalite düşüklüğüne sebep oluyor. Kamış daha önceden 100 dolardan satılmakta ama şuan 100 ila 150 lira civarında. Dolayısıyla bu Samandağ için artı değerdir" dedi.

Binlerce kamışların arasından üç veya dört tane ney kamışı çıkabileceğini belirten Sağlam, "Kumpasa vurup bir kılavuzla ölçeriz ve ölçülere uygunsa kamışı kesip bir yıl boyunca kurumasını bekliyoruz. Kuruduktan sonra ney açıcı atölyelere satıyoruz. Kamışları soyarken en önemli olan kamışların minesine zarar verilmemesi gerekiyor zarar verilirse artık iyi ses vermez ve erken çürümesine yol açar" diye konuştu.

Neyzen ve ney ustası 62 yaşındaki Cemil Kahiloğulları ise Samandağ'ın kamışının dünyanın en iyi ney kamışı olduğunu belirterek, "Daha fazla araştırma yapmaya başladım daha fazla heyecan sardı. 40 yıldır ney ile ilgili araştırmalar yapıyorum 15 yıldan bu yana da ney yapıp satıyorum. Yakılarak delikler açılan neylerin ömrünün az olmasından dolayı ben bu işlemi oyarak yapıyorum. Bir yıl boyunca gözümüz gibi baktığımız kamışlar, bin bir emekle ney haline dönüşüyor. Samandağ kamışları dünyada kalitesiyle adından uzun yıllardır söz ettiriyor" şeklinde konuştu.

Kamışın ney yolculuğu
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Kamışın ney yolculuğu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İzmir'de Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi Açıldı
  16:59 İzmir'de Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi Açıldı

  İzmir'de, Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen '1923'den Günümüze Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi'nde, Mehmetçik'in Cumhuriyet'in ilk yıllarından bugüne kadarki 114 fotoğrafı sergilendi. Sergiyi gezen vatandaşlar, fotoğrafları inceleyerek gurur duyduklarını ifade etti. Sergi, 22 Nisan Pazartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek.

 • İstanbul Modern, 23 Nisan'da 'Müzede Oyun' şenliği düzenliyor
  16:23 İstanbul Modern, 23 Nisan'da 'Müzede Oyun' şenliği düzenliyor

  İstanbul Modern, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel olarak üç gün sürecek olan 'Müzede Oyun' şenliğine ev sahipliği yapıyor. Çocukları sanatla buluşturmayı amaçlayan etkinlikte, çocuklar ve aileleri müzenin farklı mekanlarında sanat aktiviteleri gerçekleştiriyor. Programa 2-10 yaş arası çocuklu aileler ücretsiz kayıt yaptırabiliyor. İstanbul Modern, çocukların kendilerini sanatçı ve kaşif gibi hissetmelerini sağlamak için farklı içerikler hazırladı. Etkinlikte sergi turları, renk atölyesi, masal okuma etkinlikleri ve ebeveynlere yönelik yaratıcılık seminerleri gibi etkinlikler yer alıyor.

 • Bakan Özhaseki:
  15:37 Bakan Özhaseki: "Bu coğrafyada yaşamanın bedeli güçlü olmak"

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Sun Fuarcılık iş birliği ile düzenlenen Kayseri Çocuk Kitap Fuarı ve Şenliği açılış programında konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 'Bu coğrafyada yaşamanın bedeli güçlü olmak' dedi.

 • Çeşme Kaymakamlığı, Hayatın Anlamı Kitap Projesi kapsamında mekan okuma etkinliği düzenledi
  14:19 Çeşme Kaymakamlığı, Hayatın Anlamı Kitap Projesi kapsamında mekan okuma etkinliği düzenledi

  Çeşme Kaymakamlığı tarafından yürütülen 'Hayatın Anlamı Kitap Projesi' kapsamında, Alaçatı yer değirmenlerinde mekan okuma etkinliği gerçekleştirildi. Kaymakam Mehmet Maraşlı, proje koordinatörü Arzu Güleryüz Maraşlı, 15 Eylül Mustafa Çapkan İlkokulu öğrenci ve öğretmenlerinin katıldığı etkinlikte, vatandaşlar da kitap okuyarak eşlik etti.

 • Adana'da Portakallı Lezzetler Yarışması düzenlendi
  14:05 Adana'da Portakallı Lezzetler Yarışması düzenlendi

  Adana'da devam eden 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında "Portakallı Lezzetler Yarışması" gerçekleştirildi. Kentin önemli tarım ürünlerinden narenciyenin özel tariflerle buluşturulduğu yarışmada şefler, tatlı-pasta, soğuk-sıcak yemekler ve yöresel Adana mutfağı kategorilerinde mücadele etti. Dereceye giren şeflere ödül verilirken, etkinlikte Adana'nın öne çıkan 35 yöresel yiyeceği sergilendi.

 • İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı Açıldı
  14:03 İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı Açıldı

  Hükümlü ve tutukluların ürettikleri ürünlerin sergilendiği İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı, Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can'ın katılımıyla açıldı. Can, modern ceza infaz rejiminin insanı topluma geri kazandırma anlamında en üst seviyede hizmet verdiğini belirtti. Fuarda, hükümlü ve tutuklular tarafından üretilen gıda, tekstil, gümüş işleme, ahşap hediyelik eşya, deri çanta gibi ürünler sergileniyor.

 • Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'dan çocuklara ilham dolu mesaj
  13:57 Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'dan çocuklara ilham dolu mesaj

  Alper Gezeravcı, TBMM'nin açılışının 104. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinde yaptığı açıklamalarda, çocuklara ilham kaynağı olmaktan gurur duyduğunu ve Türkiye'nin geleceğinin çocuklarla şekilleneceğini belirtti. Gezeravcı, Atatürk'ün vizyonuyla yürünecek yollara işaret etti ve devletin güçlü iradesiyle hedeflere ulaşma konusundaki kararlılığını vurguladı.

 • Ayşe Kulin'e Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü Verildi
  13:25 Ayşe Kulin'e Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü Verildi

  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından her yıl 10 Nisan Laiklik Günü'nün yıldönümünde verilen Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü'nü 18.si Gazeteci-Yazar Ayşe Kulin'e verildi. Ayşe Kulin, törende yaptığı konuşmada Cumhuriyet'in önemine vurgu yaparak daha çağdaş, daha aydınlık ve laik bir Türkiye için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

 • Fallout'un Orijinal Yaratıcısı Tim Cain, Fallout Dizisinin İlk Sezonunu Olumlu Buldu
  13:09 Fallout'un Orijinal Yaratıcısı Tim Cain, Fallout Dizisinin İlk Sezonunu Olumlu Buldu

  Fallout'un orijinal yaratıcısı Tim Cain, Prime Video'nun Fallout dizisi ilk sezonunu olumlu bir şekilde değerlendirdi. Cain, dizinin Fallout evrenini başarılı bir şekilde yansıttığını ve karakter çeşitliliğinin diziyi daha ilginç hale getirdiğini belirtti. Ayrıca, dizinin ikinci sezonunun onaylandığını ve hayranların beklentilerini paylaşmalarını istedi.

 • Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti 36. Yılını Kutluyor
  12:56 Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti 36. Yılını Kutluyor

  Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti'nin 36. kuruluş yıldönümü kutlandı. Başkan Serkan Gürtürk, gazetecilerin kent kalkınmasında önemli rol oynadığını belirtti.

 • Bursa Devlet Tiyatrosu'ndan Sanatseverlere 4 Oyun
  12:28 Bursa Devlet Tiyatrosu'ndan Sanatseverlere 4 Oyun

  Bursa Devlet Tiyatrosu, gelecek hafta 4 farklı oyunla seyircilerin karşısına çıkacak. 'Küçük Korku Dükkanı' müzikali Ahmet Vefik Paşa Sahnesi'nde, 'Harikalar Mutfağı' oyunu Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla sahnelenecek. 'Uçurtmanın Kuyruğu' ise Feraizcizade Oda Tiyatrosu'nda izleyiciyle buluşacak. Ayrıca, Adana Kültür Yolu Festivali kapsamında 'Lobotomobilin Üç Seferi' adlı oyun da Adana'da sahnelenecek.


Advertisement