Klasik Gitarın 12 Yaşındaki "Yıldızı" - Son Dakika

Klasik Gitarın 12 Yaşındaki "Yıldızı"

30.05.2016 11:24
Klasik Gitarın 12 Yaşındaki "Yıldızı"

İtalya'da düzenlenen 13. Uluslararası Enrico Mercatali Klasik Gitar Yarışması'nda birinci olarak büyük bir başarıya imza atan 12 yaşındaki gitarist Aylin Çelik, dünya çapında konserler verip, uluslararası yarışmalarda yine Türkiye'yi başarıyla temsil etmeyi hedefliyor.

SEZGİN PANCAR - İtalya'da düzenlenen 13. Uluslararası Enrico Mercatali Klasik Gitar Yarışması'nda birinci olarak büyük bir başarıya imza atan 12 yaşındaki gitarist Aylin Çelik, dünya çapında konserler verip, uluslararası yarışmalarda yine Türkiye'yi başarıyla temsil etmeyi hedefliyor.

Pop müziğe duyduğu ilgi sayesinde 6 yaşında gitara başlayan Aylin Çelik'in hayatı, ailesiyle birlikte gittiği Rusya'da klasik gitarla tanışmasıyla değişti.

Türkiye'ye döndüklerinde Tokat'a yerleşen Çelik ailesi, kızlarının 9 yaşında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarını kazanmasıyla, onun hayallerini gerçekleştirmek için Mersin'e geldi.

Yeteneği erken yaşlarda fark edilen Aylin, burada Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özkanoğlu eşliğinde klasik gitar üzerine dersler alarak, pratik bilgilerini, teorik anlamda da geliştirdi. En büyük sorunu olan "sahne heyecanını" yenmek için kentte çeşitli konserler veren küçük gitarist, katıldığı ilk ulusal ölçekli yarışmada da 3. olarak gelecek için kendisine güvenenleri umutlandırdı.

Aylin Çelik, yerel ölçekli başarılarını, uluslararası boyuta taşımak için İtalya'da bu yıl 13. kez düzenlenen ve en saygın klasik gitar yarışmalarından biri olarak gösterilen Uluslararası Enrico Mercatali Klasik Gitar Yarışması'na katılmaya karar verdi.

Dünyanın çeşitli yerlerinden 30'a yakın yetenekli gitaristin katılımıyla Gorizia kentinde geçen günlerde düzenlenen yarışmanın, 11-13 yaş kategorisinde yer alan Çelik, Domenico Scarlatti'nın "Sonata in e-moll" ile Nikita Koshkin'in "Usher Waltz" eserlerini çaldı.

Hem jürinin hem katılımcıların dikkatini çeken Çelik, başarılı performansını "93" puanla taçlandırarak yarışmada birinci oldu ve kendisine güvenenleri yanıltmadı.

"Türkiye'den tek katılan olduğum için heyecanlıydım"

Çelik, AA muhabirine, önemli bir yarışmaya katılacak olmasından dolayı disiplinli bir şekilde çalışması gerektiğine karar vererek, gününün 4-5 saatini konservatuvarda prova yaparak geçirdiğini anlattı.

Oraya gittiğinde, beklediğinden daha büyük bir organizasyonla karşılaştığını ifade eden Çelik, "Bu kadar çok gitaristin olduğu bir yarışmada olmak benim için biraz stresliydi. Türkiye'den sadece ben gitmiştim. O yüzden çok heyecanlıydım. Tabii ki jürinin önünde normalde çaldığımdan daha düşük bir performans sergiledim çünkü çok heyecanlıydım. Çalarken etrafımdaki insanlara değil de daha çok kendi yaptığım müziğime konsantre oldum ve biraz daha güzel bir şey ortaya çıktı." dedi.

Çelik, birinci olacağını tahmin etmediğini, yaşadığı sürprizin kendisini mutlu ettiğini belirterek, ailesinin ve yakınındakilerin de kendisi gibi sevindiğini söyledi.

Henüz yolun başında olduğunu bildiğini belirten Çelik, "Gelecekte dünya çapında bir gitarist olup, uluslararası konserler vermeyi amaçlıyorum. Çeşitli yarışmalarda yine Türkiye'yi temsil etmek istiyorum." diye konuştu.

"Aylin için güzel bir basamak oldu"

Çelik'in eğitmeni olan ve Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda 3,5 yıldır görev yapan Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özkanoğlu ise Aylin'i ilk kez, annesiyle birlikte eğitim için geldiğinde dinlediğini ve hayran kaldığını söyledi.

Genç kızın müzikal yeteneğinin erken yaşlarda fark edildiğini belirten Özkanoğlu, "Çok çalışkan bir çocuk olduğu için o yeteneğini üzerine bir şeyler ekledi. Bu çok uzun bir yol, bir enstrümanda ustalaşmak insanların hayatlarını adadığı bir olay. 3-5 sene de bir sonuca ulaşılmıyor ama bu yarışma, bizi çok sevindirdi. Motivasyon anlamında Aylin için çok güzel bir basamak oldu. Ödülle dönmek Aylin için de bizim için de çok sevindirici bir şey." ifadesini kullandı.

Özkanoğlu, gitar alanında özellikle bu yaşlarda görülen başarıların nadir olduğunu vurgulayarak, aileleri ve öğrencileri yarışmalara teşvik etmeye çalıştıklarını anlattı.

Öğrencisinin derece alacağından umutlu olduğunu kaydeden Özkanoğlu, "Yarışmaya yönelik çok çalışma yaptık, olabildiğince Mersin'deki bir çok yerde konser verdiler, o heyecanı attığını düşünüyordum. Tek endişem heyecanlanmasıydı zaten. Son konserlerinde onu yenmişti, iyiydi. O nedenle derece alacağını tahmin ediyordum." dedi.

YORUMLAR
500
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Samp-T Konusunda İmza Safhasına Gelelim İstiyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Samp-T Konusunda İmza Safhasına Gelelim İstiyoruz İtalya Başbakanı Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ortak basın toplantısında konuştu Açıklaması İtalya Başbakanı Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ortak basın toplantısında konuştu Açıklaması Türkiye ile İtalya arasında 9 anlaşma imzalandı Türkiye ile İtalya arasında 9 anlaşma imzalandı
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Klasik Gitarın 12 Yaşındaki 'Yıldızı' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement