Konya Meram'da Tarihi Çalışmalar Devam Ediyor - Son Dakika
Kültür Sanat

Konya Meram'da Tarihi Çalışmalar Devam Ediyor

Konya Meram\'da Tarihi Çalışmalar Devam Ediyor

Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde bir taraftan inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ederken diğer taraftan bölgenin tarihi zenginliği ile ilgili özenli çalışmalar da devam ediyor.

28.11.2023 12:26  Güncelleme: 12:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde bir taraftan inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ederken diğer taraftan bölgenin tarihi zenginliği ile ilgili özenli çalışmalar da devam ediyor.

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Konya Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, yütürülen tarihi çalışmaları birlikte inceleyerek, çalışmalarda gelinen noktayı değerlendirdiler ve karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Başkan Mustafa Kavuş ve Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, Selçuklu Dönemi eseri Erdemşah Mescidi, Karamanoğulları Dönemi eseri Mücellit Camii ve Osmanlı Dönemi eseri Kalecik Camii ve çevresinde yapılan çalışmaları inceleyerek bilgi aldılar. Türkiye'nin en büyük ikinci tescilli ada taşıma işi olan Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi Tescilli Ada Etabı'nı da ziyaret eden Başkan Kavuş ve Bölge Müdürü Kılınç projenin bundan sonraki kısmı için de istişarelerde bulundular. İki isim daha sonra Meram Belediyesinin Konya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttüğü 'Arkeolojik Park Alanı Etabı'na geçerek çalışmaları değerlendirdi.

Yaptıkları incelemeler hakkında açıklamalarda bulunan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, mesailerinin önemli bir bölümünü Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi için ayırdıklarını ifade ederek, "Sur içi dediğimiz bu bölge tarihte olduğu gibi bugün de şehrimizin en kıymetli bölgesi ve hayatın merkezidir" diye konuştu. Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi'nin değeri ve alanın büyüklüğü bakımından ülkenin en büyük projelerinden biri olduğunu hatırlatan Başkan Kavuş, "Bu projeyi değerli kılan bu özellikleriyle birlikte içinde ve çevresinde bulunan kıymetli tarihi eserler ve tescilli binalardır. Bu dönüşüm projesi, tarihi eserleri ve yapıları yeniden ayağa kaldıracak olması sebebiyle de çok değerli ve kıymetlidir" dedi.

"Konuyla ilgili tüm kurumların ciddi desteği oldu"

Konya Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ve Konya Müze Müdürlüğü'nün proje üzerinde büyük ve ciddi emekleri olduğunu hatırlatan Başkan Mustafa Kavuş, "Konuyla ilgili tüm devlet kurumları proje başladığı günden bu yana burada oldular. Desteklerini hiç esirgemediler. Bu destekler sayesinde inşaatlar hızla yükseliyor, tarih açığa çıkıyor. Her kurumumuza ve kurumların başında olan isimlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tescilli binaların taşıma işi hızla devam ediyor. Bu etapta iki müteahhit birden çalışıyor. Projenin tamamının yapım işinde dört müteahhit, yıkım işinde ise iki ayrı müteahhit birden çalışıyor. Eski, miadını doldurmuş binaların yıkım işi sona geldi. Sırçalı ve Sultan Hamamı'nın çevresi ile Larende Caddesi'nin temizleme işi tamamlandıktan sonra orada da çalışmalar başlayacak ve proje mümkün olabilecek en kısa zamanda tamamlanacak" şeklinde konuştu. - KONYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Konya Meram'da Tarihi Çalışmalar Devam Ediyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Başkentte 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi düzenlendi
  21:55 Başkentte 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi düzenlendi

  Başkentte bir üniversitenin Konferans Salonu'nda düzenlenen 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi, 'Kapılar ve Direniş' temasıyla gerçekleştirildi. Gecede Filistin şiirleri seslendirilirken, Türk şiirinin önde gelen şairlerinin eserleri yorumlandı ve dünya şiirinden örnekler sergilendi. Birikim Orkestrası da şarkı, türkü ve ezgileriyle programa eşlik etti. Yazar Necip Evlice, Yenimahalle Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu ve davetliler de etkinliğe katıldı.

 • Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali Başladı
  21:46 Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali Başladı

  Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali, 11. kez başladı. Festivalde Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kuzey Makedonya ve Sırbistan'dan gelen tiyatro grupları 19 oyunla temsillerini gerçekleştirecek. Festival, tiyatronun insanları birleştiren gücünü vurgulayarak, Balkan ülkeleri arasındaki kardeşlik ve birlik köprüsünü güçlendirmeyi hedefliyor.

 • Trabzon'da düzenlenen 3. Uluslararası Panorama Sanat Kampı başladı
  19:08 Trabzon'da düzenlenen 3. Uluslararası Panorama Sanat Kampı başladı

  Trabzon'da düzenlenen 3. Uluslararası Panorama Sanat Kampı kapsamında, 8 ülkeden 80 akademisyen ve sanatçının eserlerinden oluşan Uluslararası Jürili Karma Sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Kamp, 3 Mart Pazar gününe kadar devam edecek.

 • İstanbul Sinema Müzesi, Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri'ne aday gösterildi
  18:36 İstanbul Sinema Müzesi, Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri'ne aday gösterildi

  İstanbul Sinema Müzesi, 200 yıla yaklaşan barok mimarisiyle dikkati çeken ve dünyanın en iyi sinema müzeleri arasında yer alan bir aday olarak Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri'ne aday gösterildi. Müze, yenilikçi süreçleri teşvik etmek amacıyla verilen bu ödülle uluslararası alanda daha da tanınacak.


Advertisement